23 січня 2025-го о 18.00 в кіноконцертній залі імені Івана Миколайчука відбудеться показ документального фільму «Місія – Космос. Мрія».
Ця стрічка присвячена видатному українському космонавту Леоніду Каденюку – першому космонавту незалежної України, який у 1997 році здійснив політ у складі місії NASA на шатлі «Колумбія».
Допрем’єрний показ документального фільму «Місія – Космос. Мрія» відбувся 5 грудня 2024-го, в день 27-ої річниці завершення польоту на шаттлі «Колумбія» (місія STS-87) першого космонавта незалежної України Леоніда Каденюка, в київському Будинку кіно. На захід тоді зібралося понад 300 гостей. Це ветерани космічної галузі, учнівська та студентська молодь, працівники Державного космічного агентства України, вчені з НАН України та представники Буковинського земляцтва. Із виходом стрічки про життєвий шлях видатного жителя нашого краю, Героя України Леоніда Каденюка усю команду привітав голова Чернівецької обласної ради Олексій Бойко. Він оголосив подяки творцям фільму та запросив їх із презентацією на Буковину.
Стрічка «Місія-Космос. Мрія» вийшла за підтримки Державного агентства з питань кіно. Сценаристка – керівниця продюсерської агенції «Спільна перемога продакшн» Валерія Іваненко. Режисери: Сергій Волков, Орест Борко, Ігор Стрембицький; оператор Сергій Борденюк. Консультантами творців фільму були голова громадської ради Державного космічного агентства України, почесний громадянин Чернівців Едуард Іванович Кузнєцов, а також дружина Леоніда Каденюка Віра Юріївна Каденюк.
«…Гіркий вийшов фільм. Про мрію хлопчика з Буковинського краю Льоні Каденюка, який в дитинстві вирішив стати космонавтом. І став ним, сягнувши вершини – і кар’єрної, і ментальної, оскільки мрія, що заполонила усе єство людини, виформувала профіль його особистості.
Одначе щастя це найпідлішим чином було у Каденюка вкрадено. У Каденюка і всієї України. Бо далі історія того, як мрія про космос і Україну як космічну державу, націю, яка продукує ракети і запускає їх у космос, була просто розтоптана. Центральний епізод фільму: Каденюк, тоді депутат Верховної Ради, з парламентської трибуни намагається переконати присутніх у тому, що Україна є державою, котра вийшла на рівень передових світових технологій, зокрема продуковані нею ракети є одним із див сучасної цивілізації. Й відтак не можна скорочувати фінансування програм розвитку космічної індустрії, яка водночас має і оборонне значення…
Каденюк це говорить, а в залі ВР його практично ніхто не слухає. Зайняті своїми проблемками, дехто й просто повернувся задом. Які там ще ракети, який там ще космос – тут про інше йдеться, зовсім про інше. Згодом Каденюка не оберуть у парламент, буковинців переконають у тому, що потрібен інший, зайнятий не польотами у стратосферній відчуженості, а цілком земними справами.
Символічною є саме смерть Каденюка – під час пробіжки вулицями столиці, на бігу. Він продовжував рухатись уперед, це смерть у польоті. А Україна вперед уже не рухалась, і вгору не злітала. Навіщо нам ті ракети, і той космос? Україну треба валити до землі, до чорноземних реалій, космічну державу опускати до рівня папуаської сільської інфраструктури.
Хто се робив, хто убивав Україну і Каденюкову мрію, разом із ним самим? Хто, тим самим, вистеляв дорогу мріям потвор, на ймення путін і путіноїди?
Хто зробив так, аби Україна (на виході із СРСР, у 1991-му, мала найкращі стартові позиції в економіці та інших сферах) тепер ходить по світу, випрошуючи ті ракети. Просто убивча послідовність подій…
Подивіться цей фільм, подивіться. Бо і його притопчуть – і згори, і знизу. Бо ж владу знизу нагору пхають. Аби потім вона стала раком, демонструючи нам свій викоханий, відгодований зад. Обличчя в неї немає, немає кому рахунок виставити. І мова не тільки про теперішніх можновладців (Каденюк пішов з життя 2018-го). І не тільки про можновладців власне, а й про нас, тих, хто обирає – не мрію, не рух у майбутнє, а ситу стаціонарність (замість пасіонарності), плісняву замість джерельної води.
Подивіться цей фільм, і зробіть висновки. Фільм, повторюю, про те, що у нас був шанс побудувати країну своєї мрії, а ми його, той шанс, обміняли на речі більш ніж примарні. Нині доводиться захищати ту мрію зі зброєю в руках. Роблять це пасіонарії, ті, хто хоче змінити світ на краще, омріяне… Ситим і облудним бєз разніци.
Ті, хто повертаються до мрії, до майбутнього задом, не повинні отримувати в Україні жодного шансу більше, жодного!
Вклонімось Леоніду Каденюкові – він захищав свою мрію стільки, скільки було в нього сил. Сил тих не вистачило. Одначе ж його мрія має зарядити нас, сущих українців…», – Сергій Тримбач, кінокритик, кінознавець, кіносценарист, Голова Національної спілки кінематографістів України (2009—2017). Лауреат Державної премії України ім. О. Довженка (2008) та премії імені Джеймса Мейса (2016). Допис на ФБ від 6 грудня 2024.
Леонід Каденюк – не лише легендарний космонавт, а й видатний науковець і громадський діяч. Його внесок у розвиток космічної науки та популяризацію України на міжнародній арені є неоціненним. Окрім цього, Леонід Каденюк був Почесним доктором Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, що підкреслює його тісний зв’язок із Чернівцями.
Чернівчан і гостей міста запрошують 23 січня на перегляд фільму, щоб більше дізнатися про життя і досягнення першого космонавта незалежної України Леоніда Костянтиновича Каденюка, для якого Космос став місією життя…
Імпреза відбудеться завтра, 14 грудня 2022 року о 15.00 у Чернівецькому обласному художньому музеї. До слова, на слензі військових абревіатура цифр «4.5.0» […]