Тепер залишається лише дочекатися на саму турботу
Вибачайте за іронію, та вона викликана тим, що без постійного стукання у різні двері, пошуку тих, хто може в силу посади допомогти у вирішенні питань ветеранів, або ж просто тих, хто може вчасно відгукнутися, ветеранські проблеми, як правило, дуже рідко знаходять вихід з глухого кута. Чомусь завжди потрібне чиєсь втручання, щоби справа ветерана зрушила з мертвої точки. І цьому прикладів – вагон і маленький візочок.
До слова, у пресрелізі про саму подію відкриття просторів турботи про ветеранів, було зазначено: «У Чернівецькій області відкрито найбільше оновлених просторів з усіх
регіонів України. Це стало можливим, в тому числі завдяки активності
команд місцевих самоврядувань — зокрема, Департаменту охорони
здоров’я Чернівецької ОВА та структурному підрозділу з ветеранської
політики».
Отже, локації «Простору турботи про ветерана» на Буковині:
1. Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецька обласна клінічна лікарня»
2. Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги»
3. Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни».
Ініціатори проєкту: Міністерство у справах ветеранів та Міністерство охорони здоров’я, а профінансував його ПАТ «Укрнафта».
Загальний бюджет проєкту у 5 областях України 8 263 276,73 грн, а витрати на Чернівецьку область склали 2 057 661, 96 . А ще підтримують та супроводжують проєкт Чернігівська обласна військова адміністрація та Благодійний фонд «Повернись живим».
Завдання проєкту: Створення умов для організації роботи з надання підтримки, спрямованої на вирішення проблемних питань соціального характеру, що виникають у ветеранів війни, статус яким надано відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та військовослужбовців сил безпеки й оборони, які отримали поранення (контузії, травми або каліцтва) або захворювання під час участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та
інтересів держави у звʼязку із збройною агресією проти України та проходять лікування, реабілітацію у закладах охорони здоровʼя державної та комунальної власності.
Мета проєкту:
-Своєчасне надання підтримки, спрямованої на вирішення проблемних питань соціального характеру, з урахуванням виявлених індивідуальних потреб ветеранів війни та
військовослужбовців, які проходять лікування після поранення у закладах охорони здоровʼя:
– інформування (програми, можливості, пільги, реабілітація, лікування, проходження ВЛК та ін.);
– консультування (юридичне та психологічне);
– забезпечення комунікації для ветеранів;
– виявлення та оцінки потреб ветеранів тощо.
Спеціалісти, які долучаються до роботи в кабінетах «Простір турботи про ветерана»:
● Фахівці структурних підрозділів з питань ветеранської політики ОВА та райдержадміністрацій;
● Юристи;
● Психологи;
● Соціальні працівники;
● Фахівці із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб;
● Спеціалісти із працевлаштування;
● Капелани, волонтери, громадські організації;
● Кейс-менеджери та інші фахівці відповідно до індивідуальних потреб військовослужбовців та ветеранів.
Під час відкриття Просторів турботи про ветеранів у Чернівцях, міністерка у справах ветеранів України Наталія Калмикова зазначала: «Сьогодні Україна бореться не лише за свою свободу, а й за право бути державою, де кожен та кожна, хто захищає країну, відчуває підтримку й турботу не лише на передовій, а й після повернення додому. Саме тому, підтримка ветеранів та ветеранок – це не одноразова допомога, а цілісна державна політика, заснована на вдячності, повазі й конкретних рішеннях. Простори турботи — це конкретне рішення та приклад як спільними зусиллями держави, бізнесу та громадського сектору ми створюємо умови для гідної реабілітації та повернення до цивільного життя.»
Прекрасні слова, тому дуже хочеться, щоби вони не залишилися тільки словами, а стали державною справою.
Фонд «Повернись живим» за підтримки ПАТ «Укрнафта» облаштував 10 кабінетів турботи про ветеранів у різних областях України. Простори відкрилися вже у 4 областях: Хмельницькій, Дніпропетровській, Чернігівській та Житомирській. Наразі відкрилися три останні простори з першого циклу проєкту — у Чернівецькій області. В кожному з них виконані поточні ремонти в приміщеннях, а також забезпечені необхідним для роботи фахівців майном – оргтехнікою та меблями. Кошти спрямовано на те, щоби ці кабінети відповідали вимогам та нормам безбар’єрності: мали
широкі проходи та пологі пандуси, зрозумілу навігацію та доступні вбиральні. Також в них з’явилися якісні меблі та оргтехніка. Такі зміни полегшать доступ до фізичних місць, де пацієнти/ки зможуть отримати послуги, які їм гарантує держава, і перебувати в них з комфортом.
У просторі консультуватимуть профільні фахівці ОВА, юристи, психологи, соцпрацівники, спеціалісти з пошуку роботи, капелани, волонтери, кейс-менеджери. У разі потреби залучатимуть й інших.