Квітень – особливий місяць, можна сказати і космічний.
12 квітня – Міжнародний день польоту людини в космос. В Україні це свято ще називається Днем працівників ракетно-космічної галузі. І, як зазначив Леонід Каденюк: “Цей день вплинув не лише на мене, він в цілому вплинув на подальшу історію усього людства. Політ Юрія Гагаріна вплинув й на мільйони моїх однолітків, коли усі ми почали мріяти про політ у космос. Саме тоді – 12 квітня 1961 року – я зрозумів, що хочу стати космонавтом і здійснити політ у космічний простір”.
Всеукраїнський гуманітарний конкурс «Космічні фантазії» відбувся у Києві 3 – 4 квітня.
За минулі 24 роки в конкурсі взяли участь понад п’ятсот тисяч дітей, багато хто з них сьогодні працює в аерокосмічній галузі України. Конкурс проходить за номінаціями: «Образотворче мистецтво», «Декоративно-прикладне мистецтво», «Космічна література і журналістика», «Космічна історія і філософія. Астрономія».
Всі заплановані заходи цього року проходили у Київському Планетарії.
До Києва приїхали представники 14 областей України.
У перший день конкурсу, 3 квітня, учасникам була запропонова пішохідна прогулянка Києвом, перегляд наукових фільмів у сферичному кінотеатрі Atmasfera 360 Київського Планетарію. Керівники команд фіналістів зустрілися на круглому столі з членами Правління УМАКО «Сузір’я», ветеранами космодрому Байконур та з журі конкурсу.
Команду Чернівецької області представляли: Олександра Чеботар, учениця 8 гімназії №2, член гуртка «Байт» Чернівецького ОЦ НТТУМ та Єва Данчук, учениця 7 класу ЗОШ №8, вихованці Чернівецького міського центру УМАКО «Сузір’я», Тетяна Спориніна, викладач інформатики, керівник гуртка ОЦ НТТУМ.
Керівник делегації: Віталій Яценко, завідувач Чернівецького музею авіації та космонавтики, кандидат фіз.-мат. наук.
Музей Тараса Григоровича Шевченка нас приємно зачарував. Та ще й дозволяється свобідно фотографувати. Тільки без спалаху. Колекція музею складається з справжніх пам’яток, пов’язаних з життям поета та художника: оригінали малярських робіт Шевченка, документи про життя і творчість, рукописи віршів, рідкісні фотографії поета та його друзів, першодрук книг Шевченка з його автографами. Працівники музею у різних залах надавали ще й усну інформацію про цікаві та важливі епізоди з життя та творчості Т. Шевченка.
Коли ми покидали музей, купили декілька листівок з репродукціями картин Тараса Шевченка. На пам’ять і для подарунка друзям. І якось пригадався один писарчук, який має прізвище рослини, що росте в городі. Писарчук цей Шевченка років десять назад назвав ще й і заздрісником. Боже, вже двісті один рік пройшов, а Шевченку і досі заздрять…
Цього року на фінальний етап конкурсу з усіх номінацій надійшло понад 400 робіт з 14 регіонів України. Переможців конкурсу в кожній номінації нагородили дипломами і цінними подарунками.
4 лютого відбулася розширена прес-конференція за участі членів Правління УМАКО «Сузір’я», керівництва Державного космічного агентства України, Товариства «Знання» України, Мінмолодьспорту, ветеранів аерокосмічної галузі України, журі та фіналістів конкурсу.
У заході взяв участь перший космонавт України, Герой України, віце-президент УМАКО «Сузір’я», народний депутат України ІІІ скликання Леонід Каденюк; член-кореспондент Національної академії наук України, директор Київського планетарію Клим Чурюмов; голова Правління Товариства «Знання» України Василь Кушерець; заступник Міністра молоді та спорту з питань європейської інтеграції Микола Мовчан; голова Правління Українського молодіжного аерокосмічного об’єднання «Сузір’я», народний депутат України ІІІ-IV скликань Олег Петров; радник Голови Державного космічного агентства Едуард Кузнецов; народний художник України, заслужений діяч мистецтв України Анатолій Гайдамака, керівники вітчизняної аерокосмічної галузі та ветерани космодрому. Гостей і учасників вітали юні сузір’ївці школи №36 імені С.П. Корольова міста Києва.
Вітаємо переможців Всеукраїнського конкурсу «Космічні фантазії» від Чернівецької області у секції «Космічна філософія та історія. Астрономія»:
– Олександра Чеботар за роботу «Сонячні вершини Параски Амбросій та Романа Гуманюка» (керівник Т. Спориніна) нагороджена Диплом ІІ ступеня та
– Єва Данчук за роботу «Невідомі «космонавти» (керівник О.Бабій) – Диплом ІІ ступеня.
Науковий консультант: Віталій Яценко, кандидат фіз.-мат. наук
Вже після нагородження учасники конкурсу, почесні гості, ветерани, науковці спілкувалися, дискутували, фотографувалися на пам’ять, брали автографи.
Бажаємо юним дослідникам нових перемог, злетів та нових досягнень!
І ще одна прогулянка Києвом перед потягом додому…
Завершився конкурс, підведені підсумки, намічені нові плани. Люди мають відчували себе вільними й захищеними Українською державою та мати впевненість у своєму майбутньому. І це у великіцй мірі залежить від ставлення держави до науки, науковців, до науково-технічних галузей, а особливо – космічних.
Тетяна Стільчик, Чернівці – Київ – Чернівці,
фото автора