Під час термінового брифінгу, зібраного вчора ввечері, 28 жовтня, після завершення засідання бюджетного комітету, на цьому вкотре наголосив лідер партії «Європейська Солідарність». Порошенко закликав обмежити заробітну платню державних чиновників на час війни, бо вони не мають морального права отримувати більше, ніж військові на передовій
«Сьогодні зарплата солдата становить 100-120 тисяч гривень. Так от – в країні не може бути зарплати вище 120 тисяч. Ми аналогічним підходом скористалися під час ковіду, а зараз ситуація врази небезпечніша», – констатував Порошенко. Він також наголосив, що бюджет в умовах війни – це питання виживання країни. Тому всі нецільові витрати треба скоротити, а кошти військового збору спрямовувати виключно на потреби армії. Бо не можуть бути у воюючий країні зарплати чиновників по 400 тисяч гривень та плюс пенсія. Та й судді, керівники апаратів, секретаріатів парламенту, уряду, члени наглядових рад держпідприємств, міністри, працівники регуляторів отримують сьогодні й будуть отримувати згідно до проєкту Держбюджету набагато більше воїна, який ризикує життям і здоров’ям на фронті.
Щоправда, зарплати керівників багатьох українських структур, як от Укрпошта, Укрнафта тощо сягають від понад 1 млн до 3 млн грн на місяць. І це при тому, що засновником Укрпошти є держава, бо пошта вважається стратегічним об’єктом господарювання. А нафта тоді – як? Нічого до держави не має? Та це зрештою, вже тема іншої розмови, хоча й дотичної до Державного бюджету. Бо логічно було б, аби у час війни діяло гасло «Все для фронту, все для перемоги»
Натомість, як наголошували і Порошенко, і нардепка Южаніна, «Фінансування Збройних Сил України здійснюється абсолютно недостатньо. А от фінансування прокуратури, БЕБу, ДБР, спеціалізованої прокуратури – в пріоритеті». І про це свідчили цифри, з якими члени бюджетного комітету познайомилися… за дві години до засідання.
Зокрема, цитата, «Фінансування Верховноі Ради зросло на 26%. Офіс президента себе також, як і Верховна Рада, не обділив, збільшивши в проєкті бюджету фінансування на більш як 11%. Третє – Кабінет міністрів України – майже 20% зростання фінансування. Четверте – це видатки на прокуратуру. «Бідні, нещасні інваліди», які працюють у прокуратурі, отримують величезні пенсії, та їм цього мало і тому їм збільшили фінансування більше як на 25%», – обурився Порошенко.
Справжнім же пріоритетом для владної команди, як зауважували виступаючі, є, безперечно, силовики. У БЕБ, скажімо, зростання фінансування становить 75%, у САП – 71%. У підсумку, витрати державного бюджету на утримання органів влади зростають загалом на 14,3 мільярда гривень. І це при тому, що чисельність українського населення, за даними Держстату, скоротилася втричі – із 42 мільйонів на початку війни, до заледве 30 млн сьогодні. Зате видатки на утримання органів влади зростуть наступного року від 30 до 70%. Виходить, що у багатьох чиновників обсяг роботи зменшився, бо стало менше людей, зате зарплата зросте майже в 2 рази.
Під час брифінгу Порошенко наголосив також, що так званий «військовий збір», який нібито має йти на ЗСУ, по суті туди не доходить. Натомість ідею про спрямування цих коштів виключно до спеціального фонду без права витрат на будь-які інші цілі, владою була відкинута. У зв’язку з цим пригадався злий гіркий жарт когось із опозиції про те, що військовий збір має таке ж відношення до війська, як морська свинка до свиней та моря.
До слова, як і передбачала Євросолідарність, збільшення податкового навантаження ляже на плечі найманих працівників, на ФОПів та на малий і середній бізнес. За словами Порошенка, саме з бідних верств населення першочергово будуть стягувати додаткові 3,5% воєнного збору, який просто буде накручуватися, бо має прямий характер податку з обігу. Кожен обіг буде підвищувати на цю суму ціни в українських крамницях, вартість тарифів і робитиме неконкурентоздатною українську економіку.
Найменш соціально захищені, а точніше – бідні люди несуть тягар фінансування українських Збройних Сил, але монобільшість, за словами Порошенка, крім поліпшення життя чиновному люду та силовикам, ще й планує додатково спрямувати 8 мільярдів на інвестнянь, щоби потім роздерибанити між своїми, на індустріальні парки, на забезпечення кешу. А ще раніше лідер Євросолідарності підкреслював, що треба зупинити виділення 3 мільярдів гривень на капітальні видатки для ДУС (Державне управління справами, Кабміну, Мінцифри, ДССЗЗІ (Держслужба спецзв’язку та захисту інформації. «Вони збираються зараз ремонти робити?», – обурювався Порошенко.
«Ми будемо битися за кожну правку. Ми будемо боротися за те, щоби захистити Україну. Бо зараз важливість ефективних дій у Верховній Раді аж ніяк не менша, ніж важливість дій на фронті», – підсумував Порошенко і закликав журналістів, громадських активістів, усіх небайдужих розповсюджувати інформацію про Держбюджет на наступний рік. Адже від нього залежить виживання країни і наше майбутнє.
Фракція ж Євросолідарності. запевнив Порошенко, битиметься за кожну свою поправку, щоби Держбюджет 2025 був не бюджетом країни чиновників, а країни, яка воює.
За матеріалами брифінгу, Людмила Чередарик