Нічні розмови з подругою про те, що, як і чому саме Схід?
– Завдяки Путіну ми з тобою зустрілися, – зіронізувала Валентина КУШНІРЕНКО, коментатор державного радіо Луганська, завітавши до Чернівців. – А ще він мою доньку перетворив на патріотку. Втім, зрештою, не тільки її. На початку червня Валентина з сім’єю – донькою, зятем та онуком – приїхала у відпустку до родичів на Львівщину. Гадала, до кінця літа повернеться додому. Та з гості перетворилася на переселенку. Моя подруга Валя Кушніренко, уродженка Львова, закінчила факультет журналістики Львівського держуніверситету ім. І. Франка 1976 року. За розподілом поїхала на роботу до Луганська (тоді ще Ворошиловграда), де працювала спочатку в газеті «Молодогвардієць», а нині – коментатор на державному радіо. Отже, їй слово:
ЯК МОЯ ДОНЬКА СТАЛА ПАТРІОТКОЮ
– Першим поштовхом до «пробудження» моєї 25-річної доньки Насті та її чоловіка Олексія – і багатьох інших – молодих і не дуже – луганців був Майдан. Бо із початком масових протестів у Києві і в нашому червоному залізобетонному місті виник «Громадський сектор Луганського Євромайдану», що пізніше оформився у громадську організацію «Громадський сектор Луганська». Вже у грудні 2013-го небайдужа молодь почала думати, як донести правдиву інформацію про ситуацію в Україні до земляків. Спершу «порушників спокою» було 20-30, і я добре пам’ятаю, як Настя переживала, що у такому великому місті виявилося так мало патріотів. Я ж намагалася їй довести, що це не так. І через декілька місяців на їхні щоденні мирні акції приходило вже по 200-300 осіб: як для Луганська, то це прорив!
МАРШ МИРУ НА ПОЧАТКУ ВІЙНИ
– Марш миру у квітні зібрав під тисячу людей. Незабутнє відчуття: йти у колоні однодумців під синьо-жовтими прапорами й скандувати «бандерівські» гасла: «Луганськ – це Україна!», «Схід і Захід – разом!», «Україна – понад усе!», «Слава Україні – героям слава!» та чути у відповідь від окремих перехожих, причому молодих: «Фашисти!» і весело сміятися їм у відповідь. Але були й захоплені вигуки на кшталт: «Спасибі! Молодці!». Одне з таких почули від дуже літнього подружжя, яке вийшло на балкон з українським прапором, а старенький навіть накинув на плечі піджак із безліччю нагород… І Луганськ має своїх ветеранів-«бандерівців»! Сподіваюся, й досі має… Пізніше саме таких людей виловлювали і вивозили в невідомість. А Марш миру, до речі, відбувся вже тоді, коли сепаратисти захопили СБУ в центрі міста та перегородили вулицю Совєтську – саме так називається головна магістраль Луганська – огидною барикадою, хизуючись: «Це наш Антимайдан!».
ВІЙНА ПОЧИНАЛАСЯ З… ГРАФІТІ
– Активісти багато що встигли зробити до того, як ЛНРівці почали їх залякувати, а потім хапати, знущатися та знищувати. Вшанування пам’яті «Небесної сотні» у центрі міста біля пам’ятника Луганської Божої Матері – із свічками під холодним пронизливим вітром, із квітами, фотографіями героїв… Інформаційні бюлетені та листівки лише з перевіреною, правдивою інформацією про місце Донбасу в Україні; про те, чим відрізняються поняття «сепаратизм», «федералізація», «децентралізація»; що таке 25-й кадр і як брудно, проте ефективно працює російська пропаганда… Моя донька годинами сиділа за комп’ютером, вишукуючи неспростовні факти й докази, разом із чоловіком розробляла дизайн листівок, гуртуючи навколо корисних справ однодумців.
А ночами молодь вела «війну графіті». Мої діти, вклавши малого синочка спати, брали саморобні трафарети, фарби – жовту і блакитну, якогось пензля і – вперед, розмальовувати щити, паркани тастіни прапорами, тризубами і обов’язково гаслами: «Луганск – это Украина», «Если мучит ностальгия – чемодан, вокзал, Россия», «Сепаратист, ты – предатель». Вдень, проходячи місцями «бойової нічної слави», вони часто бачили на нашому прапорі свастику або триколор, замальовані чи перероблені гасла, де замість «Україна» вже красувалася «Росія». Та наступної ночі Настя, Олексій та їхні друзі знову виходили «на зміну», виправляючи зіпсоване сепаратистами. Ну чим не молодогвардійці?!
НАШ ДІМ ПІД ЗАХИСТОМ ПРАПОРА
– Та щоразу це ставало все небезпечніше, бо ЛНРівці тоді вже оголосили комендантську годину. Показовий факт: на нашому 15-поверховому будинку в центрі Луганська мої діти намалювали великий український прапор, він так і «майорів» до останнього, його ніхто не чіпав! А я, щоразу проходячи повз нього, відчувала тепло в серці й говорила подумки: «Слава Україні!». Сусіди, що поспіхом виїжджали з міста останніми вже десь наприкінці липня, казали, що прапора ще ніхто не стер. Напевне, й досі захищає мій дім, дуже хочу в це вірити. І ще дуже пишаюся своїми дітьми!..
На своїх мирних акціях молоді луганці, майже усі російськомовні, співали українські пісні й жалкували, що мало їх знають, тож треба вчити тексти… А коли мер Львова Садовий запропонував провести акцію «Говоримо протягом одного дня російською», наша молодь ревно підтримала – та у відповідь провела флеш-моб «День української». По-різному реагували перехожі, коли до них молоді люди зверталися і віталися українською, та здебільшого – все ж таки позитивно.
ДОНБАСІВЦІ – ДУЖЕ РІЗНІ…
– Через зраду місцевої міліції та влади ситуація в Луганську погіршувалася так стрімко –на превеликий жаль, не без допомоги деяких місцевих ЗМІ – що в якийсь момент нам стало реально страшно від гнітючого відчуття абсолютної незахищеності. Луганськ просто «зливають», Києву – не до нас, офіційна реакція на захоплення державних установ, на плюндрування українських державних символів – нульова. Це коли сепаратисти стелили на переходах український стяг і змушували людей не просто проходити ним, а ще й топтатися по ньому. І знаєш, Людо, що мене тоді рятувало від безнадії та відчаю? Українське радіо та українська мова. Я до останнього готувала передачі української тематики, хоча розуміла, що це вже небезпечно. Та, на моє щастя, сепаратисти, мабуть, не слухали місцеве радіо.
Та коли факти арештів і побиття знайомих активістів почастішали, наш страх переріс мало не в паніку. Особливо після того, як затримали знайомих – хлопця і дівчину. Її, слава Богу, відпутили. А на юнакову шию зав’язали мотузку та змусили ходити на чотирьох, шмагаючи по плечах, спині, сідницях… І ми зрозуміли, що час рятувати і нашого малого Ярославчика, і власне життя. На початку червня ще без проблем виїхали з Луганська і подалися на Львівщину до родичів, які давно нас кликали. Моя Настя і тут не сиділа без діла: збирала продукти й кошти для українського війська на Сході, теж їй допомагала. Зараз вона працює з волонтерами містечка Новояворівськ, що на Львівщині, і підтримує зв’язки з луганськими активістами в усій Україні, в т.ч. і в зоні АТО.
Скажу чесно: нам боляче чути, коли тут, на Заході, увесь Донбас звинувачують у байдужості, непатріотизмі, сепаратизмі і бозна ще в чому. І мало хто, по-моєму, хоче дійсно розібратися, чому таке нещастя сталося саме з Донбасом. А причин – історичних, демографічних, соціальних, економічних, культурних – безліч… Донбас нині, як на мене, не варто лаяти, йому треба допомагати. І не тільки військом, зброєю чи харчами. Нам потрібна допомога у зруйнуванні українського культурного вакууму.. До цього й закликала в одній з останніх своїх передач у луганському ефірі. І це вже – завдання і клопіт усієї України. Нашу ж обласну державну телерадіокомпанію у серпні геть розграбували. Куди й коли повернуся на роботу і якою застану рідну домівку – не знаю. Дивне відчуття: жити лише сьогоднішнім і не бачити майбутнього… Де зустріну осінь, зиму – в яких краях?
…А ПОЛІТИКА ДІСТАЄ Й ТИХ, ХТО ПОЗА НЕЮ
– Нарешті сьогодні, 26 серпня, добра новина з двічі окупованого Луганська: мого 54-річного свата, ЛНРівці відпустили з полону. Місяць тримали. А пропав він якось у неділю зранку, коли пішов до магазину за продуктами. Під’їхала машина, вийшли озброєні люди, накинули йому мішок на голову, кинули до авта й кудись повезли. Місяць рідні божеволіли від тривоги за нього. Єдине, що знаю: мучили його там, та вже потроху одужує. Він, до слова, – абсолютно аполітична, звичайна і дуже добра людина. Та мовиться: коли політика тебе не цікавить, вона зацікавиться тобою. Гадаю, що це теж інформація до роздумів. Як і моє власне рішення: який би цивілізаційний вибір не зробила Україна на цьому етапі свого розвитку, я залишаюся з нею.
SOVIETSKAYA STR. АБО ДОНБАС – ВІДМИРАННЯ СТАРОГО
– Чому заварилася така «каша»? Чинників багато. Та найперше – це антиукраїнське керівництво та український культурний вакуум в регіоні.
Як почалося нинішнє протистояння? Для мене це було 9 березня. На день народження Тараса Шевченка. Біля його пам’ятника в центрі міста зібралися просвітяни та інші українські патріоти Луганщини. А навпроти вирував значно більший мітинг з російськими триколорами, який потім попер на нас, тих, які мирно читали вірші та співали під бандуру. Навала сунула, й у ворожому натовпі – можливо, мені здалося – побачила гендиректора Луганської обласної державної телекомпанії заслуженого журналіста України Родіона Мірошника. Та ні, таки помилилась, це було іншим разом, але не в менш трагічній обстановці. До слова, гендиректор завжди наголошував, що він людина російської культури. Зрештою, Нацрада з телебачення навіть позбавила його посади, подейкували, за сепаратистські настрої. Та безневинне формулювання, ймовірно, і спричинило поверненння Мірошника на роботу через суд. Та я відволіклась: дужі хлопці з кийками » почали лупцювати прихильників Кобзаря. Якась жінка кинулася до міліціонерів, які байдуже дивилися, як люди мотузять одне одного, і почала вимагати, аби ті розборонили сторони і припинили бійку. Натомість почули: «Нє било команди!». І пролилася перша кров мирних мітингувальників. А далі міліціянти байдуже спостерігали, як проросійсько налаштовані молодчики скинули український прапор та піднямали сусідський триколор, який, до речі, застряг на середині флагштоку. І це був знак!
– А ще – Донбас старів морально і матеріально. До нестями застарілі шахти, технології, совкове життя з орієнтацією на патерналізм: «ось приїде пан (чи то пак, олігарх), він нас і розсудить» – і життя покращить, і проблеми вирішить. І пан не забарився. Прийшов і вирішив, та не людські, а власні проблеми – за рахунок обдуреного ним люду.
А чого тільки вартує назва головної вулиці Луганська: Совєцькая!!! І це на 24-му році Незалежності! До речі, назви українською в обласному центрі – виняток. Лише російською та англійською. А як тобі Комуністичний тупик?! Це ж просто анекдот, але був у нас і такий. Нині доведеться видиратися з цього глухого кута.
А мої діти, до речі, марять відбудовою Донбасу й рідного міста. Напевно, це дуже добре і правильно, що вони думають про майбутнє…
Нічною слухачкою була
Людмила ЧЕРЕДАРИК, «Версії»