Кількатисячний натовп пристрибував 7 вересня в Літньому театрі Чернівців на презентації «Бийся за неї» – нової платівки харківського ска-панк-гурту «Жадан і Собаки в космосі».
«З тими з вас, хто виживе, ми побачимося після концерту, а з тими, хто помре, – побачимося у пеклі!». Такими словами харківський поет і фронтмен гурту Сергій Жадан задав напруги концерту.
Свій виступ музиканти розпочали з гостросоціальних бойовичків: «Бюджет» («…і народним депутатам до останнього обранця треба міцно і надійно тебе взяти за яйця») та «Безробітні» («Довкола стільки статків, довкола стільки роботи. Звідки ж беруться такі як ми – голодні та безробітні?»).
А далі «Собаки…» рвали публіку ще більш нещадно. Під час виконання пісні, яка дала назву альбому – «Бийся за неї» – розпашілі прихильники видерлися на сцену і влаштували невеличкий слем (щоправда слабенький, порівняно із тими, що мені довелося бачити, але під сценою було не менш гаряче).
Гурт здійснив у Чернівцях невеличку анархореволюцію і у віршовано-музичній формі висловив протест буквально проти всього на світі – проти расизму, проти сірості мас, проти засилля імпорту і навіть проти зажерливого мера Харкова («Давай Гєш, давай ї@ош, в тебе одного є такий Порш…»).
Та звучали не лише пісні з нової платівки, але й старі композиції «Радіо Харків», «Зброя пролетаріату» тощо. Музиканти «тримали» публіку до останнього, а прихильники в свою чергу стрибали, підспівували, слемились і всіляко підтримували цю дику, шалену панк-енергетику.
Уже справжній рок-поет Сергій Жадан зізнався, що востаннє виступав у Чернівцях три роки тому і радий, що в нас нічого не змінилося: «Приємно знову вийти на сцену, звук у вас такий же фіговий, а ви все такі ж прекрасні!».
До слова, під час концерту музиканти закликали чернівчан пожертвувати гроші на допомогу військовим у зоні АТО. За вечір волонтери зібрали майже шість з половиною тисяч гривень.
«Жадан і Собаки» із виходом третьої платівки «Бийся за неї» немов переродилися. Тепер це не просто сайд-проект відомого поета з музичним колективом. Це самодостатній ска-панк-гурт із гостросоціальними текстами, ріжучими гітарними рифами та потужною духовою секцією, який став достойною заміною білоруському «Ляпісу Трубєцькому», який нещодавно припинив своє існування. Це новий Жадан, який залишив барикади Майдану, але зберіг у собі дух революції. Це поезія, яка, немов «ляпас суспільному смаку», закликає битися за Неї. За Любов, Жінку, Батьківщину? У кожного своя Вона!
Руслан КОЗЛОВ, «Версії», фото автора