«Ой не той то, брате, гуцул, що погуцулився.
Але той то, брате, гуцул, що в горах вродився. »
Гуцульська коломийка
В гуцульському Карапчеві на Вижниччині відбувся ХІІ зліт творчої учнівської молоді Гуцульщини, присвячений 148 річниці перепоховання Тараса Шевченка. На свято завітали делегації Верховини, Надвірнянщини, Коломийщини, Косівщини, Путильщини, Вижниччини, учасники Міжнародного літературно-мистецького свята «В сім’ї вольній, новій» з Хмельницького, Запоріжжя, Сум, Чернівців та Києва.
…Виїхали з Чернівців о 7-й ранку, перша зупинка – у Вашківцях. Великдень давно закінчився, але у Вашківецькій школі всюди лунало «Христос воскрес!». «Воістину воскрес!» – відповідали ми. Так тут вітаються усі 40 днів – аж до Христового Вознесіння. Ще приємно вразило: більшість учнів у шкільній формі. Багато школярів дістаються до школи на велосипедах. «Велик» – не виключно вік-ендова забавка: ним можна швидко доїхати до школи чи друзів, він не забруднює навколишнього середовища. Це – тихий, швидкий і здоровий засіб пересування. У шкільному дворі є спеціальна стоянка для велосипедів.
«В долині широкій серед лісів розкинулось гарне село Карапчів. …
Фортеця була на високій горі. Про це вповідають легенди старі.
Там люди хоробрі і вільні жили, як в Божому небі сміливі орли.
Долиною здавна з майданських лісів, чорною водою Глибочок шумів… »
– з легенди «Карапчів» Ярослава Кузика ми трохи дізналися про історію села. Його назву місцевий переказ виводить від татарського «кара пчі», тобто «чорна ріка» – так кочівники називали місцеву річку Глибочок, яка під час повеней ставала темною, лихою та руйнівною. Село чимале – понад 2 тис. жителів.
Карапчівська школа – унікальна. Вона розташована у старовинному замку. Під час румунської окупації, як розповіла нам місцева вчителька Марина Понич, родина Криштофовичів, господарів садиби, емігрувала до Польщі. Господарі маєтку почали мінятися: cпершу розташувалася військова частина, згодом – штаб «яструбків».
1947 року сюди перенесли неповну середню школу. Зараз, після капремонту, школа має світлі аудиторії, сучасне обладнання та устаткування. В ній навчається 283 учні – 13 класів, педколектив – 31 працівник. Директор школи Оксана МАМІНЧУК наголошує, що з хвилюванням, але з великою цікавістю та завзяттям колектив школи взявся за проведення гуцульського свята для 75 учнів. Кращі роботи учнівської молоді Гуцульщини відібрані для друку в збірнику «Сузір’я талантів Гуцульщини».
Кожну делегацію зустрічав урочистий марш шкільного оркестру. До відкриття зльоту лишався ще час. Ми оглянули школу, виставки орнаментального мистецтва. Цікавим було і спілкування з істориком-краєзнавцем Іваном Грушковським.
«А як гуцул дуне, дуне у трембіту,
То полетить по світу його молитва щира до Богів…»
…Народний танцювальний гурт з Вашківців устиг ще провести репетицію: готували трембіти до концерту, перевіряли чи не поробилися дірки, чи не пропускають повітря: наливали з горнятка воду всередину, дивилися, чи не витікає з тріщин. Якщо є бодай одна маленька дірка, у трембіти вже не буде голосу.
Роблять трембіту з серцевини сосни особливої породи, що називається смерекою. Шматок дерева розколюють навпіл, різцем вибирають серцевину, потім склеюють обидві половини й туго обгортають березовою корою. Така труба може відтворювати лише природні тони. Цей традиційний для жителів українських Карпат інструмент досі використовується не тільки в музичних колективах, але і в побуті. Пригадується фільм Сергія Параджанова «Тіні забутих предків»: люди, обряди, віра гуцулів, їхні традиції, магічне коло аркана.
…Коли під час виступу народного танцювального ансамблю раптом виключилась музика, глядачі ритмічно плескали у долоні і танок було завершено так само блискуче. Відчувалося єднання з природою і здавалося, що дуби, смереки та гірське повітря додають сили і снаги..
Після завершення роботи секцій переглянули виставу шкільного театру «Шляхотський баль».
Згадалися слова Гната Хоткевича: «Гуцули принесли на сцену штуку без штучності» …щиро народний театр сягає глибше. Він розбуджує мисль і оставляє по собі враження, о котрім думається ще потім, як зовнішній ефект уступить. Як серед селянських верств, так рівно ж і серед інтелігенції будиться почуття самопевності народної, віри в сили свого народу і то сили різносторонньої».
Саме з таким відчуттям ми покидали гуцульську родину – осередок мудрості, світлицю моральних чеснот і благородних вчинків, плекальницю пошанівку до рідної мови, предків, релігії, карпатського краю, фольклору, народних традицій, свят, обрядів, символів, гуцульського мистецтва, ремесел і промислів.
ХІІІ зліт відбудеться наступного року в Коломиї. Ми обов’язково туди завітаємо.
Довідка
Гуцульщина охоплює Верховину, Косівщину, Надвірнянщину і припрутські села Коломийського району та територію Яремчанської міськради Івано-Франківщини, Вижниччину і Путильщину Буковини та Рахівщину на Закарпатті. Її територія – 9204 кв. км. У 6 містах, 13 містечках та 243 селах проживає 470 тис. мешканців.
Назва «Гуцульщина» походить від назви населення. Етимологія слова «гуцули» досі остаточно не з’ясована. Найбільш поширена версія – співзвучність слова «гуцул» через опришківський рух з румунським «розбійник».
Дехто доводить походження назви «гуцули» від слова кочувати шляхом штучного перетворення: кочувати-кочули-гоцули-гуцули.
Інші пов’язують за таким же принципом походження гуцулів з тюркським племенем узів: узи-уци-уцули-гуцули чи тюркським «улус» – народ, люди, держава, країна.
Є також версія, за якою «гуцул» виникло від особового імені Гуц або дієслова «гуцати».
Тетяна СПОРИНІНА, громадський кореспондент «Версій», фото автора
Думок на тему “«Гуцули принесли на сцену штуку без штучності… »”
Дванадцятий міжнародний зліт гуцульської школи – це фестиваль танцю, музики, розваг та учнівських робіт. До речі , роботи на секції, яку ми відвідали, були гідними та дуже цікавими. Призові місця були розподілені чесно.
Мені дуже сподобались Вашківці та Карапчів. Їхня культура мені до вподоби. Я познайомилась з дуже цікавими дітьми. Їхні презентації мене вразили. Я дізналася багато про писанку, забруднення навколишнього середовища, історію геометрію та ін.
Оля Пашковська, гість зльоту з Чернівецької гімназії №2