Помста Шабуніну за спецконфіскації рашистських активів в Україні? І це теж!

Скандал! Очільник Центру протидії корупції Віталій Шабунін – один з найвідоміших українських громадських активістів – отримав від Державного бюро розслідувань (ДБР) підозру в ухилянні від військової служби. І це попри те, що від самого початку повномасштабної війни він добровільно долучився до ЗСУ. Та слідство знайшло причину (відверто притягнуту за вуха, та про це пізніше) вважати, ніби Шабунін ухилявся…

Що сталося: Обшуки людьми зі зброєю у «броніках» – для тиску та приниження


15 липня Печерський суд Києва обрав Шабуніну як запобіжний захід особисте зобов’язання на термін до 20 серпня.
Хоч уже 11 липня стало відомо про обшуки за місцем служби Шабуніна в Чугуївському районі Харківщини та в нього вдома, у Києві, у дружини з дітьми.
Організація ЦПК повідомила, що слідчі вилучили в активіста телефон. Більшість медіа були одностайні: обшуки людьми зі зброєю у «броніках» – для тиску та приниження.
«Тепер Віталій повинен прибувати за викликом слідчого, судді чи прокурора, не відлучатися з місця, в якому несе службу, не відвідувати будівлю НАЗК і здати паспорт для виїзду за кордон», – пояснили у ЦПК.
Про вручення підозри Шабуніну повідомила пресслужба Державного бюро розслідувань. У повідомленні йдеться, що громадський активіст, за даними слідства, «систематично ухилявся» від проходження військової служби та без законних підстав використовував транспортний засіб, призначений для потреб Збройних Сил України. Щодо останнього Шабунін вимагає офіційного вибачення від ДБР або підозру.

«Я вимагаю або офіційного вибачення за брехню на сайті ДБР, або підозру» – Шабунін


З журналістами Шабунін зустрівся після суду та допитів ДБР перед поверненням на місце служби до Чугуївського району на Харківщині. До брифінгу активіста долучився Дмитро Богуславський, підприємець і член СЕО Club, за чиї кошти для Віталія було придбане авто Nissan Pathfinder 2005 року випуску. Богуславський зокрема наголосив, що вони, себто СЕО Club, не оголошували загального збору коштів, бо тільки члени їхньої організації зібрали власні гроші та придбали авто спеціально для військовослужбовця Шабуніна, поважаючи його громадську діяльність і бажаючи допомогти саме йому.
Зрозуміло, що все це в межах чинного законодавства. У ЗСУ є десятки тисяч таких військовослужбовців. До слова, автор цих рядків знає кілька комерційних організацій у Чернівцях, які власним коштом придбали машини для своїх співробітників, які пішли воювати.
Повертаючись до брифінгу Шабуніна, який можна побачити в Інтернеті, бо він розтиражований багатьма медіа, на превеликий жаль, переконуєшся, що справа ДБР проти Шабуніна – це замовна справа Офісу Президента. Втім, коли журналісти про це запитали в Офісі, їм відповіли: а до чого тут ми?

Ухилявся від служби, тобто був у відрядженні


Ще в кінці 2022 Олександр Новіков, керівник НАЗК, звернувся до військової частини, щоби Шабуніна відрядили до нього. Хоч судді Печерського суду показів Віталія не треба. Як і показів його першого заступника, з яким взаємодіяв Шабунін. Аргумент судді: у Шабуніна не було робочого місця.

Довідково: НАЗК – це Національне агентство з питань запобігання корупції. Воно є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом в Україні, який відповідає за формування та реалізацію державної антикорупційної політики.

А що саме робив Шабунін у НАЗК? Як пояснив голова ЦПК, він взаємодіяв з НАЗК ще до війни, розробляючи спільно закон стосовно російських активів. «Те, що в росіян забрано в Україні, забрано саме за тією процедурою спецконфіскації, яку ми з НАЗК розробили і провели через парламент. Татарівські тільки перерозподіляли майно», – пояснив Шабунін.
Прикметно, що НАБУ вже провела за поданням Бойка та Кравця опитування Шабуніна. Є протокол цього допиту, який містить усі відповіді. Бо Новіков і Ситник давали покази у суді щодо Шабуніна. Та саме ці документи Печерський суд відмовляється приймати, адже, якщо візьме їх до уваги, справа розсиплеться, вона просто… зникне, розтане! Навіть не варто ставити запитання – чому. Бо й без того зрозуміло: Банкова дала вказівку! У цьому Віталій Шабунін не сумнівається.

Ба більше, на початку війни Шабунін був у батальйоні. У НАЗК відрядився, коли ворога на Київщині вже не було. Тож меседж, що коли люди воювали Шабунін був у ресторанах, – чистісінька маніпулятивна брехня.
Наступний блок, над яким Шабунін працював у співпраці з НАЗК – це побудова інфраструктури, логістики, концепції, інституції та нормативних документів довкола закупівель для військових. Потрібно було забрати гроші в Міноборони й віддати незалежній Агенції закупівель. Після цього до військових почала нарешті нормально надходити зброя. Великою мірою це заслуга Шабуніна.
Зрозуміло, що робота над прозорістю закупівель розпочалася після відомого скандалу з яйцями.
Далі працювали над логістикою. «Ми зайшли у війну, не маючи електронного обліку військового майна, хоч це наявне в будь-якого середнього бізнесу, – пояснював Шабунін. – В армії цього не було. Та й досі немає, – обурювався Віталій, – офіційний облік на рівні бригади і вниз відбувається на папірцях. Дякувати Богові, електронний облік розгорнуто хоча б на рівні великих хабів. Бригади ж мають гуголдок або ексель, чи щось своє понаходили. І це на четвертому році війни!».
Потім НАЗК і Шабунін перейшли до вирішення проблеми відновлення декларування – але з урахуванням військових, які розпоряджаються ресурсами. «І все це легко перевіряється», – впевнено аргументував Шабунін.

«Офіс демонструє цією справою, що може „наздогнати„ всіх» – Шабунін


Шабунін: «Офіс демонструє цією справою, що може „наздогнати„ всіх. Якщо наздогнали Шабуніна, то ми прикінчимо будь-кого. І це меседж двом групам, проблемним для Зеленського. Перша група –журналісти-розслідувачі, медіа, громадські організації. Тут усе зрозуміло.
Інша група –військові. Почуйте мене, друзі, і перепитайте військових: посадити зараз військового – це „на раз„! Ви перебираєте снаряди, переробляючи та вдосконалюючи їх – це залізобетонно тюрма. І для тих, хто це робить, і для командира. А такі майстерні діють у кожному батальйоні. На початку війни автомати розвантажували з вантажівок – який облік снарядів! Тих, хто воював на початку 2022-го усіх можна посадити! Хто служить зараз, то можна посадити переважну більшість. Це меседж: можемо посадити любого!
Але є стратегічно ширша картинка. Уявімо, що я – політична еліта, яка хоче красти й бути переобраною. Які питання треба вирішити? Перше: щоби, коли я краду, про мене не говорили. Друге: щоби до мене не прийшли НАБУ та САП. Як, приміром, до Чернишова».

Шабунін: «Ми – не медіа, ми – експерти в нормотворенні. Ми, скажімо, побачили поганий закон, як от про амністію в закупівлях зброї. Ми проаналізували, зрозуміли схему, перепитали в експертів з правоохоронної системи. Переконалися, що ми праві, й до вас прийшли та розповіли, переконавши вас, медіа, а ви донесли це суспільству. Піднявся кіпіш і законопроєкт – убито!
Або ж законопроєкт, який вбиває інституцію. Ми розповіли про нього вам, медійникам і міжнародникам. А якщо нас немає, без нас значно спрощується маневр знищення інституцій. До слова, ЦПК рятувало за останні роки НАБУ, САП і ВАКС разів зо п’ять. Отже, роблячи висновок, розглядаю це як сигнал зазначеним двом групам і засіб спрощення знищення антикорупційних органів.
Якщо «приберуть» нас, то певний час таких організацій не буде. Ви, як медіа, наймете гарних юристів, які проаналізують те, що аналізували ми… І тоді прийдуть до вас!»

Серед причин-версій шабунінської справи не зустрічала, що це може бути і помстою Шабуніну за конфіскацію російських активів в Україні. Та чому – ні? Наприклад, за що судять генерала Сергія Кривоноса? За те, що не дав сісти ворожому десанту в Жулянах, чи то пак за псування державного майна: залив мастилом злітні полоси, щоби на них не сіли гелікоптери ворога. А за що судять генерала Марченка та ще з десяток талановитих героїчних патріотів? Ото ж бо й воно! Втім, у Віталія Шабуніна і без цього чимало „заслуг„ перед владою…
Людмила Чередарик, «Версії»>

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *