23 червня в приміщенні Чернівецької обласної ради та Чернівецької ОДА за ініціативи Чернівецької організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода» відбувся круглий стіл «Перспективи отримання статусу учасника бойових дій та учасника війни бійцями, які брали участь в забезпеченні АТО».
Буковинські військовослужбовці, які проходили військову службу на південно-східних кордонах України у складі 8-го окремого мотопіхотного батальйону територіальної оборони 24-ї механізованої бригади, забезпечували захист державного кордону України не мають статусу учасника бойових дій.
Питання, проблеми, які повстають перед демобілізованими бійцями: працевлаштування, фізична та психологічна реабілітація, проблеми із виплатою грошей за час перебування в АТО, безкоштовним харчуванням дітей у школі, забезпеченням безкоштовними путівками в санаторій чи будинок відпочинку. А для того, щоб отримати пільги, на які вони заслужили, необхідно мати посвідчення учасника бойових дій.
Також була висловлена пропозиція, щоб демобілізовані створили громадську організацію.
Круглий стіл бажано все ж робити більш круглим в центрі, щоб люди, які прийшли на зустріч, не дивилися тільки на спини журналістів. Останні чомусь заняли весь простір перед президією. І через це піднята рука, щоб висловитися, теж не завжди була побачена в призидії.
Перелік батальйонів територіальної оборони ЗСУ:
8-й батальйон територіальної оборони (8-й БТрО) Чернівецької області Збройних сил України — збройне формування, створене на території та з мешканців Чернівецької області, офіційно підпорядковане Міністерству оборони України.
У листопаді 2014 року Чернівецький батальйон територіальної оборони був переформатований у 8-й окремий мотопіхотний батальйон, який увійшов до складу 24-ї Залізної ім. князя Данила Галицького окремої механізованої бригади.
В проведенні круглого столу брали участь демобілізовані буковинські військовослужбовці, представники департаментів, служб та органів Чернівецької ОДА, представники військомату, народний депутат України Михайло Головко, громадськість, активісти.
Учасники круглого столу вирішили офіційно звернутись до парламенту, щоб депутати прийняли зміни до законодавства і статус учасника АТО могли отримати військові, які від березня 2014 року охороняли південно-східний кордон та забезпечували підтримку антитерорестичної операції. Сподіваємося, що це питання для бійців 8-го окремого мотопіхотного батальйону територіальної оборони вирішиться без бюрократичних зволікань, бо дехто з мобілізованих вже втомився оббивати пороги чиновників.
А державі, суспільству треба забезпечити бійців та їхні родини всебічною підтримкою.
Тетяна Спориніна,
фото автора