П’ятеро буковинців загинули протягом першого півріччя цього року під час 4-х подій та аварій, пов’язаних із використанням газу в побуті. Сталося це на проспекті Незалежності, 19, вул. Головній, 132, де померли двоє людей, у Сокирянах і Кельменцях. Торік за такий же проміжок часу було 2 аварії. А близько трьох років тому у власній квартирі на вул. Головна, 180 не прокинулися батько і син, ще двоє людей отруїлися чадним газом на проспекті Незалежності.
Причину трагедії спеціалісти встановили одразу ж: незадовільний технічний стан димовентиляційних каналів цих будинків. Люди елементарно отруїлися чадним газом.
Біда півстолітньої давності…
З’ясувалося, що ця ситуація має дві причини. У першої – давня історія, яка сягає періоду будівництва перших хрущовок у Чернівцях. Сьогодні вже важко встановити, якій це «світлій» голові спало на думку в будинках, де сьогодні мешкають понад 7 тисяч чернівецьких родин, викласти димоходи з керамічного багатощільового блоку замість повнотілої цегли.
У народі цей блок ще називають дірчастою цеглою. Використовувати її для димовентканілів категорично заборонено, бо останні втрачають герметичність і через них продукти горіння проникають назад у житло, спричинюючи отруєння та смерті людей.
Збирають ці димоходи свою смертоносну дань не перший рік і не перше десятиліття. У грудні 1984-го в Чернівцях працювала урядова комісія, зокрема, з приводу централізованого постачання гарячої води. Тоді димовентканали використовувались би тільки для вентиляції.
Оскільки ж налаштування гарячого водопостачання не всюди було можливе, прийняли рішення тимчасово залишити колонки у тих будинках. Був складений відповідний протокол з переліком будинків підвищеної небезпеки з нещільними димовентканалами, виконаними з керамічного блоку.
Урядова комісія зобов’язала експлуатаційні організації ЩОМІСЯЧНО перевіряти димоходи в цих будинках. Цього рішення, як відомо, досі ніхто не відміняв, але й виконувати його давно перестали! Вкотре підкреслимо, що немає в нас нічого сталішого, ніж… тимчасове. Хоча від отруєння чадним газом у цих будинках загинуло не менше чернівчан, ніж від свинсько-каліфорнійського грипу.
Доки грім не гряне
Трагедії, що сталися у будинках №180 на вул. Головній та №50 на проспекті Незалежності змусили владу впритул зайнятися проблемою. Тим паче, що й у державі після численних вибухів газу з людськими жертвами, що сталися протягом останніх кількох років, вирішили посилити нагляд за використанням газу в побуті. І передали цей контроль територіальним управлінням Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду (Держгірпромнагдяду).
Розповідає Іван Васильвич ЛУГОВИЙ, начальник територіального управління Держгірпромнагляду в Чернівецькій області:
–У травні цього року, як наслідок вибуху газу у багатоповерховому будинку в Дніпропетровську, в Україні ввели особливий режим нагляду за використанням газу в побуті. Нам доручили контроль і технічне розслідування подібних справ.
– Таким чином і виникла ситуація довкола 180-го будинку на вул. Головній, де людям відключили газ, хоча там мешкає кілька сімей з новонародженими?
– Іншого виходу не було. Адже спеціалісти з ВСТ «Житловик», оглянувши будинок, установили, що крім дірчастої цегли, з якої викладені димоходи, в окремих каналах пошкоджені міжканальні перегородки, деінде канали спарені та звужені. Додайте сюди ще й арматуру в димоходах і те, що цеглини в кладці хитаються. За таких умов експлуатація газу, особливо колонок, смертельно небезпечна. Але люди цього чомусь не розуміють…
– Та все ж після того, як їх залишили на кілька днів узагалі без газу, вони погодилися на відключення колонок?
– Уся ця катавасія розпочалася у червні, а будинок відключили у вересні. Іншого виходу просто не було.
– Взагалі?
– Нові технології укріплення та ремонту димовентиляційних каналів існують. Але фінансування такої реконструкції – це не наше питання.
– У згаданому 180-му будинку, як мені відомо, майже половина власників квартир – пенсіонери. Вони не в змозі виділити кілька тисяч гривень з сімейного бюджету на ремонт димоходу…
– На жаль, цей будинок і 50-й на Проспекті – лише перші ластівки. Так чи інакше, а доведеться або кардинально проблему вирішувати, або відключати будинки від газопостачання.
Димоходи руйнує… сучасне обладнання
– Серед причин руйнування димових каналів є й сучасна складова, – додає Іван Григорович ЛУЦАК, заступник начальника територіального управління Держгірпромнагляду в Чернівецькій області. – Зараз поясню.
У застарілому газовому обладнанні температура викидів продуктів згорання становила 150-180 градусів. Теперішнє обладнання ощадне і температура продуктів згорання у ньому суттєво менша – 60-80 градусів. Тому конденсація викидів, так звана «точка роси», виникає вже у димоході. А має ця «роса» у своєму складі не тільки чадний газ, а й інші компоненти – водяну пару, слабкий розчин соляної кислоти тощо. Все це й руйнує димоходи. Одне слово, сучасне обладнання вимагає сучасного димоходу.
– Наскільки я зрозуміла, інженерний стан наших будівель такий, що без… осучаснення не обійтися?
– Повторюся, вихід із небезпечної ситуації один – санація димоходів.
Хто врятує від отруєнь?
Керівництво теруправління наполягає на тому, що треба невідкладно розробити районні програми усунення порушень, не чекаючи, доки люди почнуть масово гинути.
Починати ж треба з визначення найнебезпечніших будинків. Це мають зробити власники житла, тобто ЖРЕПи і товариства співвласників, не беручи до уваги, приватизовані чи ні зазначені помешкання.
Теруправління Держгірпромнагляду має функції наглядача за виконанням правил. Тому, виявивши найменшу несправність, як наголошує його керівництво, вони будуть одразу ж видавати приписи на відключення газу.
Отож зволікання, як казав один із класиків марксизму-ленінізму, смерті подібне. Слово за райвиконкомами та Чернівецьким міськвиконкомом.
Людмила ЧЕРЕДАРИК, «Версії»
Думок на тему “На пороховій бочці живуть 7,5 тисяч сімей чернівчан”
ВСТ “Житловик” просто ніколи не ремонтував канали та оголовки буд. № 180 по вул. Головній. Там були величезні діри, а КЖРЕП щороку сплачував “Житловику” за ремонт чималі гроші, але не перевіряв виконання робіт. Смерть тих людей на совісті ВСТ”Житловик”, точніше його керівництва: Тимофєєва В., Мєдвєдєва О. Те що вони сфабрикували висновки експертизи та брешуть всім – то справа їхньої совісті, а от люди й далі будуть гинути. Вимагайте від КЖРЕПів та “Житловика” виконання роботи за яку вони щороку отримують десятки тисяч грн., а на томість лише підробляють підписи мешканців та подають до звіту. Сходіть в КЖРЕП та погляньте, чи ваші там підписи?