Як збагатити багатого й ущент обібрати бідного,

або Про хитромудрі злочинні схеми від НКРЕКП

Чернівчанку, яка вимагала від Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань зловживання голови НКРЕКП п. Вовка у піднятті тарифів на енергоносії та комунальні послуги, підтримала Чернівецька міська рада. На останній сесії депутати прийняли звернення до НАБУ про незаконну діяльність Національної комісії, яка здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

 

Постійний автор «Версій», юрист на пенсії Ганна Преснякова майже місяць тому надіслала до НАБУ, телепрограми «Наші гроші» та нашого часопису листа, в якому чітко розписала по пунктах усі порушення законів головою НКРЕКП п. Вовком і завершила його вимогою досудового розслідування. При цьому чернівчанка наголосила, що, згідно зі ст. 214 Кримінального Процесуального кодексу, України відмова у прийнятті та реєстрації заяви/повідомлення про кримінальне правопорушення держслужбовця такого рангу, тобто категорії А, до якої належить посада Вовка, не допускається.

Відтак після виступу п. Преснякової минулого четверга, 29 вересня, на сесії Чернівецької міськради депутати практично одностайно прийняли звернення до НАБУ про незаконну діяльність НКРЕКП у піднятті тарифів на енергоносії та комунальні послуги. Бо голова НКРЕКП Д. В. Вовк, замість виконання прямого обов’язку захищати права споживачів, умисно і, на їхню думку, з корисливих мотивів в інтересах третіх осіб допустив завищення цін газовими монополістами, що завдало істотної шкоди мільйонам зубожілих українців. А це означає, що в його діях є ознаки злочину за ст.364 КК України (зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах або в інтересах третіх осіб, використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб). Адже, крім усього, наслідком таких його дій є факт незаконного збагачення, висвітленого у ЗМІ. Йдеться, нагадаємо, про придбані Вовком палац із земельною ділянкою за 2 млн. доларів, машину тощо.

То що, крига скресла, панове? Чи не так? Але тепер усе залежатиме від чесності та дієвості Національного антикорупційного бюро, на яке останнім часом – принаймні, таке враження складається – чиниться тиск.

Та попри все кожний споживач мав би знати, яким чином його обдурюють. Саме це детально й розписує на прикладі своєї сім’ї в листі до НАБУ та редакцій Ганна Преснякова. Вона доводить, що «НКРЕКП «клеїть горбатого», грубо порушуючи ЗУ «Про запобігання корупції». Їх запитують про Івана, а вони нам – про Болвана, але на конкретні запитання жодним чином не відповідають, роз’яснень конкретних не дають, а у відповідях переписують чинне законодавство, агітуючи за субсидії».

Слово юристці: «Зрозуміло, що коли пан Вовк продає українське вугілля з націнкою за вигадане перевантаження в порту Роттердам із наступною вигаданою його доставкою до України, він не буде вживати заходів на захист прав споживачів від оборудок газових монополістів. Адже саме він і «кришує» схеми, за допомоги яких, додатково до грабіжницьких тарифів, із сімей нещасних українців стягують за опалювальний сезон ще по кілька тисяч гривень. У межах України таким чином потерпають мільйони громадян, а,

як наслідок, газові магнати отримують мільярди, якими, очевидно, щедро діляться зі своїм «дахом».

 

Одна зі схем – завищення цін на газ газовими монополістами в опалювальний період від жовтня 2015 по квітень 2016 року. Нею завдано істотної шкоди правам мільйонів громадян, які охороняються Основним законом України.

 

Яким чином газівники це роблять? А дуже просто – й зовсім незаконно. Бо, відповідно до ст.3 ЗУ «Про ринок природного газу», цей ринок має забезпечувати високий рівень захисту прав та інтересів споживачів природного газу. Натомість маємо протилежне. Так, згідно зі ст.39 згаданого закону, Оператор газорозподільної системи, а таким є ПАТ «Чернівцігаз»,  не може провадити діяльність із постачання природного газу. Однак, всупереч цьому, ПАТ «Чернівцігаз» є 100-відсотковим засновником ТОВ «Чернівцігаз Збут», яке постачає газ населенню. Ці дві фірми фактично є підрозділами однієї структури, які навіть розташовані в одному приміщенні, а Регулятор, себто НКРЕКП, цього не хоче бачити. Тому в Чернівецькій області існує повна монополія DF GROUP відомого олігарха на транспортування і постачання газу.

Згідно з ПОЛОЖЕННЯМ про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10 вересня 2014 року, до головних завдань Регулятора – НКРЕКП – на ринку природного газу належать: захист прав споживачів товарів (послуг) на ринку, що перебуває у стані природної монополії, встановлення роздрібних цін (увага! не вартості) на природний газ, що використовується для потреб населення, здійснення заходів з обмеження монополізму, передача до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства, розгляд звернень споживачів і надання роз’яснень з питань застосування нормативно-правових актів НКРЕКП тощо.

Звертаю увагу, що ціни на газ від 1 жовтня 2015 року до 31 березня 2017 року встановлюються Кабінетом Міністрів України, а не НКРЕКП. Відтак надання роз’яснень щодо ціни на газ не входить до компетенції Голови НКРЕКП. Але всі відповіді, що стосуються ціни на газ в опалювальний період від жовтня 2015 року до квітня 2016 року, підписані особисто головою НКРЕКП Д.В. Вовком.

Складається враження, що він має особисту зацікавленість і зловживає посадовим становищем та «кришує» газового монополіста ПАТ «Чернівцігаз» із заснованим ним ТОВ «Чернівцігаз Збут».

Ціна ж питання – 2672 гривень незаконно виставлених рахунків за газ лише одній нашій родині. Враховуючи тисячі мало обізнаних з нормами права українців – це мільйони гривень, які йдуть просто до кишені газового монополіста під прикриттям корумпованих чиновників НКРЕКП – комісії, яка перебуває під контролем Президента України. Ми вже півроку домагаємося правди, витрачаємо час, нерви та гроші на рекомендовані листи, але всі наші звернення відправляються до НКРЕКП – організації абсолютно непрофесійної, безвідповідальної, створеної в неконституційний спосіб і, на нашу думку, глибоко корумпованої, яка дозволяє собі просто глумитися над нашими вимогами. Відповіді надаються несвоєчасно і попередньо підготовлені «Чернівцігазом». Одне слово, відписки…

Недарма Верховний Суд України наприкінці травня 2016 року звернувся до Конституційного Суду України із поданням про відповідність Конституції чинного законодавства в частині повноважень НКРЕКП із встановлення житлово-комунальних тарифів, а також Указів Президента від 27 серпня 2014 №694/2014 «Про Національну комісію, яка здійснює державне регулювання в сферах енергетики і комунальних послуг» та від 10 серпня 2014 року №715/2014 «Про затвердження положення про НКРЕКП». Але поки КСУ розглядатиме подання, з бідного населення буде зідрано не один мільярд гривень, а точніше – шкіру.

Приміром, мій чоловік мав інфаркт і жити без ліків не може. А 2672 гривні – це 1,5 його пенсії. Тому будемо боротися до останнього. Серед наших знайомих, які потерпіли від цього, є чимало родин. А в Україні таких мільйони. Уявляєте, наскільки зросли статки цих глитаїв за наш рахунок?! Чому очільник НКРЕКП так поспішає, зрозуміло: спеціальний Закон про НКРЕКП лише розглянули два тижні тому, а заміна членів Комісії буде відбуватися протягом 1,5 року. Утім, доки  Конституційний Суд України розгляне справу, а Верховна Рада, Президент та Кабмін визначать свої квоти до НКРЕКП, «врємєнщики», яким наплювати на народ, усіх нас згноять у злиднях. Скажімо, ПАТ «Чернівцігаз» стягнуло з нас за газ не за ціною 1,089 грн, згідно чинної на той час постанови НКРЕ від 03.04.2014 року (обсяг споживання за 2015 рік не перевищив 2500 куб.м), а за ціною 1,788 грн. І досі вони не повернули нам переплату за січень-березень 2015 року в сумі 705,99 гривень. Отже, наші гроші просто незаконно привласнили. Щоби їх повернути, потрібно звернутися з позовом до суду. А для цього треба сплатити судовий збір у розмірі 552 грн, банківські послуги, а крім того ще й ходити судами щонайменше півроку – і тут без нервів не обійдеться. Бачите, що робиться? Влада все продумала – тому й зробила судовий захист недоступним для більшості зубожілих українських родин.

 

Схема №2  – обман через поняття й визначення

Захисники монополістів, які очолюють сектори НКРЕКП в областях –  у нас це п. Маляр – вигадали таке поняття як «двоєдиний, триєдиний … десятиєдиний» споживач або домогосподарство. Хоча в законі таких понять немає, натомість є конкретна фізична особа. Тому, якщо в сім’ї є четверо людей, то кожний з них повинен мати соціальну ціну, приміром, на 100 кВт електроенергії, 1200 куб.м газу по 3,60 грн. Та монополісти рахують соціальну ціну тільки на одну особу, визначаючи її якимось міфічним «домогосподарством». У законі ж чорним по білому записано: «побутовий споживач – фізична особа (населення), яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень».

Усі газові оборудки високопосадовців ми описали в заяві до Президента України, до Генерального прокурора та інших від 21 липня 2016 року, – наголошує пані Ганна. – Та заява в черговий раз направлена на розгляд того ж таки НКРЕКП. Ніхто не хоче бачити порушень у царині тарифів, хоча їх – море. Прикметно, що порушення спрямовані таким чином, що бідні біднішають, а багаті – багатшають.  Чому, приміром, власники великої кількості об’єктів нерухомості (квартир, будинків) на кожне домогосподарство отримують світло та газ за соціальними цінами, а решта населення, які мешкають в одній квартирі, є «дво-три-чотири-тощоєдиним» споживачем?

Якщо ми всі разом не наведемо лад у тарифах, нам, українцям, гріш ціна!

Людмила ЧЕРДАРИК, «Версії»

 

P.S. Нарешті! Сталося!

Депутати на тій же сесії проголосували за створення комунального газопостачального підприємства. Коли це відбудеться, то «погоду» на газовому ринку Чернівців визначатиме вже не тільки монополіст «Чернівцігаз». Йому доведеться також поділитися «золотими яйцями» з підприємством, яке належатиме громаді.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *