В Україні пацієнти, які не підпишуть декларацію з лікарем первинної ланки, з 2020 року не зможуть отримувати безкоштовні медичні послуги. Про це мовиться у повідомленні на сайті Міністерства охорони здоров’я.
У МОЗ пояснили, що підписуючи декларацію, пацієнт повідомляє Національній службі здоров’я України про вибір лікаря первинної медичної допомоги. На основні цієї інформації, занесеної в реєстр, НСЗУ обчислює кошти, які за контрактом має отримати медична практика, до якої прикріпився пацієнт.
З 2020 року, коли медична реформа повністю запрацює, лікар не зобов’язаний надавати послуги первинної медичної допомоги людині, яка відмовляється підписувати декларацію. Оскільки з 2020 року лікарі первинної допомоги будуть отримувати гроші тільки за пацієнтів, які обрали їх своїми лікарями і підписали декларації, – пояснили у Мінохорониздоров’я. Проте у разі, якщо людина потребує екстреного медичного втручання, лікар повинен надати допомогу незалежно від того, чи підписав пацієнт декларацію.
Підписати декларацію з лікарем “первинки” можна під час першого візиту до медзакладу. Поки пацієнт не звернеться за медичною допомогою, ці послуги не оплачуватимуться. Після першого ж звернення та підписання декларації з лікарем за пацієнта починає платити держава. Ті ж українці, які не укладуть з лікарем декларації, зможуть за власні кошти купувати у лікарів необхідні медичні послуги. Як запевнили у МОЗ, це не є незаконним, але не регулюватиметься державою, і оцінка якості цих послуг залишиться поза державним контролем якості.