Довкола лосiв цiєї осенi розгорiвся скандал: коли встановили лiмiт на вiдстрiл 160 сохатих у нинiшньому сезонi, зоозахисники вийшли на вулицi з протестами. Пiсля цього Нацiональна комiсiя з питань Червоної книги України бiльшiстю голосiв проголосувала за внесення лося до списку.
Тепер, за процедурою, Мiнекологiї має пiдготувати вiдповiдний наказ. Коли вiн набере сили, лiмiти на вiдстрiл лося будуть скасованi.
– Для мисливцiв лось – вигiдний трофей, – каже Олексiй Василюк, спiвробiтник вiддiлу монiторингу та охорони тваринного свiту Iнституту зоологiї iм I. Шмальгаузена НАН України. – I роги, i м’ясо цiєї тварини – дорогi. Тепер же полювати на цю тварину заборонено. За порушення заборони передбачена кримiнальна вiдповiдальнiсть. Штраф становить 20 тисяч гривень.
– Що вплинуло на рiшення комiсiї? – Рiзке зменшення популяцiї лося – з 14 тисяч до 6,6 тисячi голiв за останнi роки, – констатує Василь Полуйко, заступник мiнiстра екологiї та природних ресурсiв України. – Громадськi активiсти кажуть, що офiцiйна чисельнiсть завищена. За їхнiми пiдрахунками, насправдi лосiв менше. А мисливцiв у нас – 300 тисяч. До речi, у Польщi, наприклад, нараховується понад 20 тисяч лосiв. У Бiлорусi – у п’ять разiв бiльше, нiж в Українi.