Останніми роками, через недоступність Криму, все більше туристів їде на Херсонщину, Миколаївщину чи Одещину. Їх ваблять історичні пам’ятки старих міст, море та розвинена сфера розваг. Готелі Одеси тішать високим сервісом і нерідко – навіть прийнятними цінами (за умови, що готель забронюєте вже навесні). Та підрахувавши всі витрати та уявивши ймовірні незручності вітчизняного сервісу, доходиш висновку: полетіти до Туреччини – все одно… дешевше.
«Важливі не стільки ціна, скільки співвідношення ціна/якість», – експерт
Головний редактор журналу «Український туризм» Юрій САМОЙЛОВ виділив кілька чинників, що впливають на вибір місця відпочинку українцями:
«На вибір більшості туристів впливає не стільки ціна, скільки співвідношення ціна/якість. Не секрет, що у багатьох випадках якість турецького/болгарського сервісу є відчутно вищою за сервіс вітчизняного. А стосовно Туреччини впливає ще й чинник широко розповсюдженої на курортах цієї держави моделі «All inclusive», тоді як у нас вона застосовується лише де-не-де. Безвізовий режим, а у випадку Туреччини – ще й можливість в’їжджати на її територію за українськими ID-картками, та велика кількість чартерних авіарейсів (а щодо Болгарії – ще й автобусних) призводить до того, що для значної кількості громадян України дістатися до курортів Туреччини та Болгарії практично не відрізняється від аналогічної процедури для курортів Одещини, Миколаївщини та Херсонщини».
Турист хоче сервісу, «all inclusive», природних і гастрономічних родзинок
Сьогодні Туреччина – це, окрім іншого, комфортабельні готелі. На території кожного готелю є басейни, СПА-центри, сади та інші зелені насадження, дитячі майданчики, водні гірки. Номери з сучасним ремонтом, щоденним прибиранням, телевізорами і кондиціонерами.
У більшості готелів діє програма «Все включено», а це означає, що сніданок, обід і вечеря «безкоштовні» – входять у вартість оплаченого туру. Жителі країн СНД часто бувають шоковані тим, що вся їжа безкоштовна та її багато й вона дуже смачна.
У Туреччині неймовірна природа, апельсинові гаї, гори, чисте море й чисте повітря. В Одесі море з роками все бруднішає, а щоби помилуватися природою, доводиться виїжджати за місто.
Вибираючи відпочинок в Туреччині, ви зможете побачити іншу культуру, інший менталітет і поспілкуватися з цікавими місцевими жителями, які запросто розмовляють зрозумілою нам російською.
Якщо порівняти ціни на тури, за інформацією «CoralTravel», маємо таке:
в Одесі для сім’ї номер з 3-4 кімнат на 6 днів, разом із дорогою, обійдеться приблизно у 20 тис. грн. Звісно, дешевше зняти кімнатку на цілу родину у спальному районі, але такі райони зазвичай доволі віддалені від моря і вам доведеться витрачати чимало часу та грошей, щоби дістатися пляжу.
Прокат лежака в Одесі вартує 50 грн. Щоби відпочивати на приватному пляжі, треба орендувати шезлонг – близько 300 грн. Розваги теж «влетять у копієчку»: пострибати на батуті – 30-40 грн за 10 хв.,прогулянка на катамарані – 40-150 грн/год, на каное – 120 грн, на надувному банані – 100 грн, на скутері – 250 грн. Віндсерфінг – 200 грн/год.
Відпочивальники скаржаться, що ціни на харчування в Одесі подекуди вищі за столичні. Скажімо, горнятко кави – від 30 гривень. Сніданки (яєчня чи омлет з випічкою та напоями, або сирники чи млинці) пропонують у кафе за 70-100 грн. Ціни на овочі та фрукти також не нижчі за київські. У середньому чеки на одну людину – від трьохсот гривень.
Номер для сім’ї в Туреччині та Болгарії на 6 днів (Allinclusive) разом із харчуванням і дорогою – 17-20 тис. Це набагато вигідніше.
Артур ЛУПАШКО, генеральний директор керуючої компанії «RibasHotelsGroup», називає ще одну причину, чому українці вибирають курорти за кордоном:
– Згідно з опитуванням мандрівників із 26 країн, проведеним компанією Booking.com, нинішнього року туристи надають перевагу країнам і курортам, які готові вразити в гастрономічному плані. Так, 41% респондентів заявили, що цьогоріч хочуть скуштувати нові страви. Для порівняння, 2017-го таке бажання висловили близько 29%. І третина мандрівників не поїде до регіону, який не обіцяє якихось кулінарних новинок або оригінальної автентичної кухні.
Що обирають пересічні відпочивальники? Одеситка – за Болгарію
Ми попросили жительку Одеси Мілану ВОЛОШИН, яка відпочивала як у рідному місті, так і за кордоном, порівняти найпопулярніші в нас курорти різних країн.
Отже, Одеса:
– В Одесі пляжі, порівняно з Херсоном, чистіші, як на мене. Щодо цін – тут усе дуже «накручено». Уже на вокзалі з тебе намагаються здерти таку ціну за таксі, яка тобі навіть не снилася. Так само у ресторанах і кафе, надто у центрі. Пам’ятки культури: у спальних районах немає нічого цікавого. А у центрі, на набережній, усе можна оглянути максимум за два дні. На мою думку, катакомби – ось заради чого сюди варто приїхати. Вхід коштує 250 грн з людини. До Одеси найкраще їхати з середини травня або на початку вересня. Влітку тут «дурдом»: з’їжджається безліч людей і центр просто забитий. Особисто в мене це спричиняє дискомфорт. Потрібно також стежити за своїми речами – бо дуже крадуть, ріжуть сумки, витягають гроші, документи. Щодо цього потрібно бути дуже обережним.
Туреччина:
– Наші їдуть переважно на південь Туреччини до Середземного моря, бо там і чистіше, і вода солоніша. Ті, хто хочуть «пошопитися», їдуть саме до Стамбула. Я була в Анталії. Там дуже красиво. Гірські хребти з одного боку, з іншого – море. До Кіпру приблизно 100 км. Хочу зазначити, що в Туреччині існує окрема класифікація готелів: сімейні (багато зелені тощо) та молодіжні. Біля останніх – дуже багато клубів, ресторанів і всякої всячини саме розважального характеру, як для молоді. Для себе я відзначила один лайфхак (корисну пораду – ред.). Оскільки більшість українців знає російську мову, то продавці на базарі саме таким чином вішають тобі локшину на вуха, заманюють щось купити, причому за захмарними цінами. А ми із сім’єю переходили на українську, радилися, щоби ніхто нас не розумів. І це справді спрацьовує. Ціна на екскурсії дуже накручена. Дешевше домовитися з кимсь із місцевих, аніж переплачувати. Стосовно гарного часу для поїздки: я була в Туреччині на початку вересня, і температура повітря трималася на рівні 43°. Тож їхати треба так само в кінці травня – на початку вересня, інакше можна просто «померти від спеки».
І нарешті – Болгарія:
– Якщо в Туреччині ми платили доларами та євро, то у Болгарії гроші переводили на їхні леви. Удома треба подбати, щоб під час поїздки у гаманці шелестіли євро, бо з гривнями – там ніяк, а долари обмінювати на місцеві леви менш вигідно.
У цій країні дуже мальовничі ландшафти, багато стародавніх містечок. Болгарія славиться своїми винними заводами. В них своє приголомшливе виробництво вин, і ціна відносно невисока. Якщо порівнювати із Одесою чи Туреччиною – у Болгарії найчистіше узбережжя, вода прозора, заходиш ніби в скло. Температура на 7-10 градусів вища від України. Пляжі також дуже чисті. Зрозуміло, це європейська країна і стандарти все ж таки зіграли свою роль. Якість готелів, що в Туреччині, що у Болгарії – однакова.
Отже, які моря оберуть українці для відпочинку – дізнаємося після сезону. Наразі ж, схоже, своїми грошима вони «голосують» за «закордон».
Уляна КАЛИН, студентка кафедри журналістики філологічного факультету ЧНУ ім. Ю.Федьковича