Як це робиться?
За п’ять останніх років обсяги торгівлі між двома державами зросли у 5,7 раза. Не повірите, але Україна має позитивне сальдо торгових операцій з Румунією. Основні статті експорту – нафта і деревина, натомість закуповуємо румунську фармацію, меблі, авта і синтетичні волокна.
Левова частка зовнішньої торгівлі припадає на Буковину – і Сучавський та Ботошанський повіти Румунії. Тут іще 2004-го виникла програма добросусідства регіонів, у рамках якої в грудні 2006 року стартував проект обміну досвідом пожвавлення торгівлі, який має закінчитися в липні 2008-го. Результатом повинно стати збільшення укладених контрактів і створення нових робочих місць.
– Проект передбачає кілька етапів. На першому 40 підприємств Буковини, Сучави та Ботошан обрали від кожного по 4 учасники, які проходили тренінги в Сучавському університеті, – розповідає керівник проекту Габріела ПРИЛИПЧАНУ. – На тренінгах роз’яснювались особливості та відмінності законодавства двох країн, вивчався досвід підприємств – лідерів окремих галузей, здійснювався пошук перспективних галузей для створення спільних підприємств. 80 керівників підприємств вищої та середньої ланки пройшли навчання з організації менеджменту експортної діяльності підприємств.
На другому етапі учасники навчань мали змогу розпочати втілення отриманих знань на власних підприємствах. Кожне з них відвідав тренер, який відзначив недоліки в реалізації проектів.
Щойно розпочався третій етап проекту. Для всіх підприємств, що беруть участь у ньому, складають окремі бізнес-плани експортно-імпортних операцій. Буде видано двомовний довідник, в якому сконцентрується позитивний досвід двох початкових етапів, експертні оцінки та бюлетень презентацій, що відбулися.
Що це дає?
Підприємства, менеджери яких проходили навчання, пожвавлюють зовнішньоекономічну діяльність. «Відмінником» навчання, який уже сам передає досвід, став меблевий комбінат «Імпульс». Його відвідали всі учасники проекту, які приїхали на Буковину на підбиття проміжних підсумків.
Зацікавленість проектом продемонстрували і місцеві органи влади.
– Міська рада допоможе учасникам проекту подолати бюрократичні перешкоди, – запевнив Володимир ПУЛИНЕЦЬ, заступник директора департаменту економіки міської ради. – Крім того, ми пропонуємо учасникам в липні відвідати Петрівський ярмарок у Чернівцях і познайомитися майже з двома сотнями підприємців, які, на нашу думку, складуть достойну конкуренцію румунським колегам.
Транскордонна співпраця зацікавила і науковців, зокрема, кафедру менеджменту і туризму Чернівецької філії КНТЕУ, які вели гостру дискусію з представниками Сучавського університету імені Стефана Великого. Студенти матимуть змогу засвоїти новітні методи управління зовнішньоекономічною діяльністю ще під час навчання, не втрачаючи дорогоцінний для початку кар’єри час.
Лєра ЯСНИЦЬКА, «Версії»