Це контролюватимуть громадські організації. Їх очолила Буковинська фундація підтримки регуляторної реформи в Україні за участі проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна».
– Усе має бути чесно і прозоро, – наголосив голова фундації Володимир ДОРОШ, керівник проекту «Моніторинг використання субвенцій з державного бюджету на місцевому рівні», – і тут я дуже сподіваюсь на допомогу преси та громад.
– Але в кожного сільського чи селищного голови є кум, сват, брат, – зауважила начальник Головного фінансового управління ОДА Єлизавета Пушко-Цибуляк, яка разом із Дорошем брала участь у засіданні Чернівецького прес-клубу, присвяченого цій темі. – Тож чи не отримають першочергово ці, так би мовити, «свої» гроші на ліквідацію наслідків повені, що сталася на Буковині 23-27 липня. Адже з державного бюджету області виділено солідну суму субвенцій – 521 млн грн на область і 104 млн грн – місту. Тож тепер стоїть питання якості робіт, – наголосила п. Єлизавета.
Добре усвідомлює фінансист, що завищуватися може вартість і робіт, і матеріалів. Щоби таке не сталося, потрібне недремне око громадськості.
…На ФАПі перекривали дах. Та варто було зняти старий, стіни й попадали. Довелося занести ремонт фельдшерсько-акушерського пункту до переліку об’єктів, які після повені потребують повного ремонту. Через подібні прикрі випадки протягом останніх двох місяців список таких об’єктів значно зріс. Принаймні кількість помешкань людей, що потребують ремонту, зросла від 495 до 663-х. І майже 700 приміщень, у яких розміщалися школи, садки, сільради, ФАПи, амбулаторії, бібліотеки, потребуть відбудови. З них відремонтована майже сотня. У 17 населених пунктах вже почалося нове життя. Потерпілим виплачено вже 145 млн грн. У серпні, як відомо, уряд зняв обмеження на площу будинку, який відбудовується і збільшив вартість одного кв. метра до 3850 грн.
Особливо гостро стоїть питання відновлення мостів і дамб у межах сіл і селищ. На це потрібно ще 80 млн. грн.
Загалом же з усіх джерел на подолання наслідків стихійного лиха пішло
1, 237 млрд. грн. Та коли підрахувати розміри руйнувань повністю, то вийде 1, 622 млрд. грн.
За словами Пушко-Цибуляк, влада вже зверталася і до Кабміну, і до Верховної Ради. Та, попри це, буковинське керівництво сподівається, що відповідне рішення буде прийняте і краяни ще отримають цього року гроші з резервного фонду Кабміну.
… А в Чорногузах має відбутися перше новосілля. І хоча воно заплановане на 15 листопада, журналістам натякнули, що радісна подія відбудеться раніше – на початку наступного місяця.
Та повернімося до наших… моніторингових баранів. Правоохоронні органи порушили 16 кримінальних справ стосовно необгрунтованого віднесення сімей до тих чи інших категорій потерпілих. А в сусідній Івано-Франківщині кримінальних справ значно більше – 250. Чи не стане в нас їх більше внаслідок моніторингу, покаже час.
Потерпілі від стихійного лиха! Коли вам відомо, що гроші, виділені на ремонт доріг, мостів, відбудову соціальних об’єктів та помешкань витрачаються не за призначенням, телефонуйте за номером 8-(03722)-3-21-35 або звертайтеся за адресою: Чернівці, вул. Ковальчука, 1.
Людмила ЧЕРЕДАРИК, «Версії»