«Зайвих знань немає». Інтернет-конференція з Леонідом Каденюком

Зайвих знань немає! Знання треба поповнювати», – ясно і просто розказував про свої шкільні роки, навчання у «Зоряному містечку», випробування літаків, перебування на «Колумбії», про сучасні космічні дослідження та майбутнє космонавтики перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк.

4 лютого 2011 року на базі студії УМАКО “Сузір’я” у Києві, Чернівецької обласної  наукової бібліотеки ім. М. Івасюка та с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області відбулася Інтернет-конференція «Серце, віддане космосу» з Леонідом Каденюком з нагоди його 60-річчя.

У Чернівцях на зустріч прийшли старший брат Володимир Костянтинович Каденюк, учні шкіл, гімназій, студенти, викладачі, представники Чернівецького музею авіації і космонавтики, гуртківці клубу юних техніків «Кварц», клубу «Байт» Чернівецького ОЦ НТТУМ, а у Клішківцях – земляки космонавта, вчителі, однокласники, учні Клішківецької школи.

Тамара Сендульська, завідувач відділу Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки, Вiталiй Яценко, завідувач Чернівецьким музеєм авіації і космонавтики, Людмила Компаневич, директор чернівецького міського клубу юних техніків «Кварц» Володимир Каденюк під час on-line зустрічі.
Тамара Сендульська, завідувач відділу Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки, Вiталiй Яценко, завідувач Чернівецьким музеєм авіації і космонавтики, Людмила Компаневич, директор чернівецького міського клубу юних техніків «Кварц», Володимир Каденюк під час on-line зустрічі.

Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 р.в селі Клішківці Чернівецької області в сім’ї сільських вчителів. У 1976 році Леонід Каденюк був зарахований до загону космонавтів. Каденюк літав на  50-ти типах і модифікаціях літаків, у тому числі на знаменитих найсучасніших реактивних МІГ-29, МІГ-31, СУ-27. З 19 листопада по 5 грудня 1997 року американський “Columbia” STS-87 здійснив космічну місію у складі міжнародного екіпажу: командир – Кевін Крегел, пілот – Стівен Лінді, спеціалісти місії – Вінсон Скотт, Калпана Чавла, Така Дої та українець Леонід Каденюк – космонавт-дослідник. Цей політ тривав майже 16 діб: 15 діб 16 год. 35 хв. 1 сек. Під час місії Леонід Каденюк з метою вивчення дії мікрогравітації на рослини провів близько десяти передбачених програмою експериментів: займався проведенням дослідів зі штучного запилення паростків сої і рапсу в умовах невагомості. Також виконував експерименти Інституту системних досліджень людини по тематиці “Людина і стан невагомості”.

Леонід Каденюк – Герой України (вручено Орден “Золота Зірка” 03.12.1999),  генерал-майор авіації, льотчик-випробувач 1-го класу. Почесний громадянин Чернівців (2001).  Нагороджений орденами “За мужність” 1-го ступеня (1998), “За примноження добра на землі” (1998), Святого Архистратига Божого Михаїла (1999), шістьма медалями, є лауреатом Всеукраїнського рейтингу «Книжка року – 2009» за книгу «Місія космос».

Зараз Леонід Костянтинович Каденюк живе і працює в Києві.

Леонід Костянтинович запевнив, що Україна була і залишається космічною державою з потужною ракетно-космічною галуззю.

Згадуючи свої шкільні роки та вчителів,  Каденюк подякував своїх педагогів, тих,  хто започаткував паростки для підкорення  не тільки життєвих вершин, але й космосу. Леонід Каденюк з вдячністю говорив про вчителів математики, української мови, російської мови, географії, біології, фізики. Побажав учням здобувати знання з усіх предметів, бо на сучасному етапі життя другорядних наук немає. І звичайно, тим, кого вабить космос,  у майбутньому здійснити свою мрію про космічний політ.

Всі, хто прийшов на зустріч у цей день і в Чернівцях, і в Клішківцях, поздоровили Леоніда Каденюк з ювілеєм, подякували за постійну підтримку наукових, дослідницьких учнівських  проектів, за його щирість і людяність, побажали Леоніду Костянтиновичу щастя, міцного здоров’я і творчих успіхів.

Як згадує сам Леонід Каденюк, він вирішив стати космонавтом 12 квітня  1961 року, коли вперше полетіла у космос людина. «Політ Юрія Олексійовича Гагаріна був надзвичайно важливим момент не тільки в історії планети Земля, а й в історії Всесвіту. І я тоді сказав собі: обов’язково стану космонавтом». Його земляк з Клішківців Валерій Іванович пригадав, як в дитинстві вони розглядали зоряне небо у телескоп і Леонід питав: «І що там буде у цьому супутнику?»

Директор чернівецького міського клубу юних техніків «Кварц» Людмила Компаневич подарувала Чернівецькій обласній бібліотеці портрет Л.К. Каденюка з автографом космонавта.

Леонід Каденюк запевнив, що скоро приїде в Чернівці і зустрінеться з земляками.

Інформацію про конференцію можна переглянути також на сайті Українського молодіжного аерокосмічного об’єднання “Сузір’я” – http://suzir.com.ua/43-2011-02-04-15-00-24

Тетяна СПОРИНІНА, «Версії», фото автора

25 responses on «Зайвих знань немає». Інтернет-конференція з Леонідом Каденюком

 1. Молодці, що шануєте нашого великого земляка. П.Спориніній – респект і подяка за чудовий репортаж.

 2. Дуже приємно, що на батьківщині Л.К.Каденюка молодь пишається тим, що перший космонавт незалежної України – наш земляк. Чудовий захід. Практику таких заходів треба продовжувати!

 3. Ну, об”єктивніше би було Каденюка Астронавтом кликати ..по американській традиції …але най буде. В Клішківцях до цього не приглядаються…

 4. Пане Олександре, дякую за підказку. На наступній конференції запитаємо, як краще називати тих, хто побував у космосі – космонавтом чи астронавтом. У нас своя традиція, в американців – своя.

 5. Надзвичайно приємно спілкуватися з Леонідом Костянтиновичем. Це розумна, високоосвічена, дуже скромна й інтелігентна людина. Вважаю, що це особистість, з якої треба брати приклад.

 6. Справа в тім ,що Каденюк вирощував дроздофілів ( чи чого ще там) на АМЕРИКАНСЬКІМ ШАТЛІ. Стартуючи з мису Канаверал. Курс астронавта пройшов в США. За американські гроші. А в Штатах така традиція -називати астронавтами …можна було і уважити “клятих піндосів.” а не тупо передирати слово з російської …(претензії ,звісно, не до Вас). І ще багато чого можна би було уточнити, але це чомусь Вас дратує. Рекомендую підовчити “матчасть” .Тоді , можливо, мої коментарі не будуть такими кусючими. З найкращим привітом !

 7. До відома Олександра. Л. Каденюк упродовж двох років (1977-1979) пройшов загальнокосмічну підготовку в в ЦУП ім. Гагаріна й отримав діплом і кваліфікацію космонавта-випробувача.Був підготовлений як командир космічних кораблів “Союз-ТМ” і “Буран”, тобто май же за 20 років до польоту “Колумбії”. Підготовка до польоту STS-87 тривала трохи більше ніж рік. Рекомендую підовчити “матчасть”.

 8. Ага…”Буран” …якби не штатівська програма, то літав би він на Союзах та Буранах…. На тому “Бурані” котрий так ЖОДНОЇ людини в космос і не підняв. Згадайте мені ще тут “Восток” та “Восход”… не тому бійцю матчасть розповідаєте.Жіночкам краще. Вони “Джемині” від “Меркурія” не відрізнять…

 9. Вітаю теж Леоніда Костянтиновича, нашого славного земляка, людину честі, космонавта з днем народження. Прочитав Вашу книгу “Місія космос”. Написана дуже цікаво і правдиво. І зовсім не важливо, чи Леонід Каденюк космонавт, астронавт. Він підкорив космос. Я горжусь Леонідом Каденюком!

 10. “«Восток» та «Восход»… не тому бійцю матчасть розповідаєте…”
  Тут зустріч не бійців. Виберіть собі інше місце, якщо у вас є бажання досліджувати технічні переваги того чи іншого апарату.

 11. Шановний Валерій ! Не думаю , що такому мужньому та цілеспрямованому чоловікові як наш Каденюк, було би приємно вислуховувати піонерські привітання від людей котрі тільки на словах захоплюються космічними успіхами людства , а на ділі думають , що космічні апарати запускають в небо з допомогою “великої рогатки”…
  Я поважаю його. І навіть заздрю ( по доброму). Тому що ЗНАЮ що це за доля та хліб. З найкращими побажаннями !!

 12. Первый космический аппарат был запущенный в СССР.
  Первый человек полетел в космос в СССР.
  Американцы были вторыми.
  Очевидно, американские амбиции не позволяли называть своих космонавтов именно «космонавтами» и они начали использовать термин «астронавт».
  Вклад Украины в развитие космонавтики был и во время СССР очень значительным.
  И называть сейчас космонавта «астронавтом» – это унизительно для своей истории.

 13. Тут розгорнулася дискусія різних питань.
  Спробую відповісти по черзі.
  1.Про дискусію.
  Як називати громадян США, які літали на космічних кораблях “Союз”? Список призвищ дуже довгий. Наприклад:
  1)Бауэрсокс, Кеннет Дуэйн-астронавт НАСА. Здійснив політ 3.05.2003 на КК”Союз ТМА-1″ а потім в 5 польотах “Спейс шаттл”.
  2)Норман Эрл Тагард-американсь астронавт НАСА. Перший громадянин США, що здійснив космічний політ на КК«Союз» (14.03.1995-«Союз ТМ-21».
  3)Тільки серед жінок-астронавтів США на КК”Союз” виконували польоти в космос Хелен Шерман (“Союз ТМ-12″,18.05.1991), Катрін Колеман”Союз ТМА-20”,15.10.2010), Пеггі Вільсон(“Союз-ТМА-11,10.10.2007),Трейсі Калвелл Дайсон(“Союз-ТМА-18, 2.04.2010),Шеннон Уолкер(“Союз-ТМА-19,15.06.2010).
  Космонавтами називають громадян Росії, які здійснили політ на БТТК”Спейс Шаттл”. Наприклад:
  1)Дежуров В.М.-космонавт.(STS-71, STS-105,STS-108).
  2)Бударін М.М.—російський космонавт (Шаттл “Атлантіс STS-71).
  3)Маленченко Ю.І.-космонавт(за національність українець)- Шаттл “Атлантіс” STS-106, 8-20.09.2000р.(вже після Л.К.Каденюка).
  Цей перелік можна продовжувати.
  Інші країни, наприклад Роберто Вітторі—італійський астронавт, член Європейського космічного агентства (ESA).Польоти:1)”Союз ТМ-34″-“Союз ТМ-33″,25.04.-5.05.2002, 2)”Союз ТМА-5″,”Союз ТМА-6”, 15-24.04.2005.

  2.Щодо терміна “космонавт”, “астронавт”, “тайконавт” або “тайяс халяль” – бажаючих отримати повну інформацію спрямовую на сайт ru.wikipedia.org/wiki/Космонавт.

  3.Про космічну підготовку Л.К.Каденюка:
  1)1971 – 1992рр. — загін космонавтів СРСР.
  2)В 1995 році відібраний в групу космонавтів Національного космічного агентства України.
  3)Пройшов підготовку до космічного польоту в NASA на американському космічному кораблі багаторазового використання як спеціаліст по корисному навантаженню.(Підкреслюю-ПІДГОТОВКУ ДО ПОЛЬОТУ, а не підготовку в якості астронавта). Астронавти США теж проходять ПІДГОТОВКУ ДО ПОЛЬОТУ!!!
  4)Під час польоту виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського досліду з трьома видами рослин: Брасіка Рапа, соя і мох.

 14. В якості додатку зо написаного вище:
  Астронавт (від грец. αστρον — зоря та ναυτης — мореплавець) — спеціально підготована людина, що здійснює політ у космічному просторі.

  Термін астронавт вживають у США та деяких інших країнах. В Україні та інших країнах колишнього СРСР для позначення власних підкорювачів космосу вживається термін космонавт.

 15. Ну все. Почалося ! рАсея ( СССР)- родина слонов! Добре , що на світі Вікіпедіє ще є ! А хто , шановні , 6 ( шість) разів СІДАВ на Місяць ? І стартував з нього , і ПОВЕРТАВСЯ ..? нЕ підскажете ? Подивіться в Вікіпедії . Там є. І ще , ЧОМУ в статті жодним словом не згадана велика ( чи ні ?) космічна держава котра ЛЮБ”ЯЗНО надала можливість “політати” ?? Може б ХОЧ СЛОВО ПОДЯКИ тре висловити ?? Чи СССР -ФОРЕВЕР ? Ви ще Ціолковського тут згадайте ….

 16. Для Олександра.
  Дане повідомлення в інтернет-версії газети – про подію, що відбулася 4 лютого до ювілею космонавта Л. Каденюка, а не стаття про історію світової космонавтики.
  Для уточнення, я погоджуюсь, що США теж світова космічна держава.
  І не збираюсь дискутувати з вами на цій сторінці, у кого більше досягнень в космічній галузі.
  Хоч і Ціолковського, і Кондратюка не варта забувати ніколи.
  І не тільки їх.

 17. Бачу себе на фото! І по телебаченню була передача в той же день. Багато вражень від зустрічі.Дякую організаторам за можливість поспілкуватись з такою талановитою та героїчною людиною – Леонідом Костянтиновичем Каденюком.Ніколи не був на такій відеоконференції.Особливо запям’ятались учні і вчителі з Клішківців. Як гарно вони виступали і говорили.І ще був вражений скромністю космонавта Леоніда Каденюка. Як тепло він говорив про своїх односельчан, вчителів, товаришів. Я не встиг задати питання. Ось воно:
  “Якби Ви повернулись у свою юність, Ви так само планували б свій життєвий шлях? ”

  І мені сподобалась виставка в бібліотеці – газети, книги, публікації. Взяв в бібліотеці книгу “Місія космос” почитати.

 18. Ніхто і не дискутує. Предмету немає. А от гордість за ” неделимую” можна було і носовичком прикрити.. Все. Проїхали.

 19. Дякую Тетяно Тадеївно за цікаве повідомлення! Україна має ким і чим гордитися! Чудова виставка в бібліотеці.Приємно, що космонавт згадує своїх вчителів і дякує їм за науку – це гарний приклад учням.

 20. Тетяно, Ви – молодець! Ви і всі організатори заходу робите добру справу! Хай Вам щастить! І хай будуть ті, що підтримують, ті, хто, сперечаються… Головне, щоб не було байдужих! Так тримати!

 21. Здорово! Татьяна Тадеевна – молодец!!! Повезло детям и Вам пообщаться с таким замечательным человеком!!!

 22. Молодцы!!! Очень приятно было узнать о таком замечательном событии, организованном с помощью новых технологий.
  Еще раз спасибо всем организаторам! Будем брать с вас пример.

 23. Леонід Костянтинович справді велика людина. Моя мати родом із сусіднього села, і я пам’ятаю як в Клішківцях Леонід Констянтинович збудував школу, в якій вчилися і мої брат з сестрою та багато моїх друзів. Оскільки я кожного літа приїздив на канікули, вони мені розповідали, що це чудова школа. Це дуже значна справа в розвитку наших дітей, нашого майбутнього. Велика Вам шана Леоніде Костянтиновичу і низький уклін.

 24. Залижуть ….бігме “залижуть” космонавта ..

 25. Вирішив прочитати теж книгу “Місія космос”. Такі деталі, про які раніше і не здогадувався.Нелегко бути людинаю,яка у всіх на виду. Але справжню людину не змінить ні славі, ні заздрощі.Знаю, що Каденюк є членом коллегії Національного космічного агентства. Але, як не прикро, мені здається, що розвитку науки, космонавтики не приділяється достатньої кількості уваги і коштів. Але це не вирішує один космонавт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *