З 1 січня 2010 року збільшилась додаткова відпустка працівникам, які мають дітей

Згідно ст.1821 Кодексу законів про працю України та ст.19 Закону України «Про відпустки» жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років або дитину – інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Зазначена у частині першій цієї статті відпустка надається понад щорічні відпустки, передбачені статтями 75 і 76 цього Кодексу, а також понад щорічні відпустки, встановлені іншими законами та нормативно – правовими актами, і переноситься на інший період або продовжується у порядку, визначеному статтею 80 цього Кодексу.

Безспірно, що в ст. 1821 КЗпП України названо п’ять категорій працівників, що мають право на додаткову відпустку. Таке право мають: 1) жінка, що має дітей у відповідній кількості чи стані; 2) жінка, яка усиновила дитину; 3) одинока мати; 4) батько, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), особа, яка взяла дитину під опіку.

Жінка, яка має дітей, отримує право на додаткову відпустку за наступними підставами: 1) наявність двох або більше дітей у віці до 15 років; 2) наявність дитини – інваліда.

Оскільки дитиною вважається особа, що не досягла 18 років (ст.1 ЗУ «Про охорону дитинства», підставою виникнення права на додаткову відпустку є наявність дитини у зазначеному віці.

Жінка, яка усиновила дитину, тобто особу, що не досягла віку 18 років, також має право на додаткову відпустку. В цьому випадку право на додаткову відпустку виникає у разі усиновлення хоч би однієї дитини. Здорова дитина чи вона є інвалідом – це не має значення для виникнення права на додаткову відпустку.

Одинока мати має право на додаткову відпустку за наявності принаймні однієї дитини віком до 15 років або дитини – інваліда. При цьому слід звернути особливу увагу на визначення «одинока мати». Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 6 листопада 1992 року № 9 одинока мати – це жінка, яка не перебуває у шлюбі й у свідоцтві про народження дитини якої запису про батька нема чи зроблено його у встановленому порядку за вказівкою матері, вдова або ж інша жінка, яка сама виховує й утримує дитину.

Проте у питаннях, що стосуються надання відпусток, поняття «одинока мати» дещо розширене – до цієї категорії, окрім вище перелічених, належать також:

 • Жінка, що розлучилася з батьком дитини й виховує дитину самостійно (навіть якщо й отримує аліменти);
 • Жінка, що знову вийшла заміж, але її дитину не всиновив новий чоловік.

Батько, який виховує дитину без матері (в тому числі в разі її тривалого перебування в лікувальному закладі) отримує право на додаткову відпустку в силу наявності хоч б однієї дитини. Оскільки нічого не йдеться про вік дитини, право на таку пільгу при зазначених умовах працівник одержує за наявності хоча б однієї дитини у віці до 18 років.

Особа, що взяла дитину під опіку, також одержує право на додаткову відпустку, хоч б це була лише одна дитина. Вік дитини – на день встановлення опіки має не перевищувати 14 років, оскільки відповідно до Цивільного кодексу України опіка над дітьми старше 14 років не встановлюється. За наявності такої умови право на додаткову відпустку зберігається до досягнення дитиною 18 років.

Менш жорсткі правила щодо підстав виникнення права на додаткову відпустку у жінок, що усиновили дітей, у батьків і осіб, що взяли дитину під опіку, обумовлені неординарністю ситуації, в силу якої законодавець і встановив у відповідних випадках більш пільгові умови одержання права на додаткову відпустку.

Отже, додаткова відпустка переліченим категоріям працівників надається тривалістю 10 календарних днів без врахування святкових і неробочих днів. Але за наявності декількох підстав для одержання додаткової відпустки його загальна тривалість складає 17 календарних днів без врахування святкових і неробочих днів (частина друга ст. 5 ЗУ «Про відпустки»).

Валентина Ткач, провідний спеціаліст відділу кадрової роботи та державної служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області

20 responses on З 1 січня 2010 року збільшилась додаткова відпустка працівникам, які мають дітей

 1. А які можуть бути 2 підстави? Жінка з двома дітьми до 15 р. і розведена виховує сама дітей – це одна підстава чи дві і має право на 17 к.д.?

 2. У жінки двоє дітей.Одній – 4 роки,іншій в цьому році виповнилось 18 років,проте вона є інвалідом.Скажіть,будь-ласка,чи має дана жінка право на додаткову відпустку за двома підставами?

 3. У жінки двоє дітей – двійня (по 8 років кожній). Одна дитина є інвалідом.
  Скажіть,будь-ласка,чи має ця жінка право на додаткову відпустку за двома підставами?

 4. У жінки двоє дітей – 7 років і 4 роки. Одна дитина інвалід. Це вважається однією підставою чи двома?

 5. У жінки двоє дітей – старшій 20 років, а молодшій 13 років. Чи маю я право на додаткову відпустку?

 6. У мене двое дітей. Одній – 8 років, другій цим літом виповнилось 15. Чи маю я право на додаткову відпустку? чи можу я використати додаткову відпустку за минулі роки, якщо я її раніше не використовувала?

 7. У мене двоє дітей. Сину буде в квітні 15 років, а дочці – 12 років. Мені на роботі дають 10 днів так як маю двоє дітей (нам всім хто має двоє дітей дають 10 оплачуваних днів відпустки). Чи маю я право ще на додаткову відпустку? Чи можу я використати її за минулі роки,якщо я раніше її не використовувала? (я розведена і аліменти не получаю так як не подавала на стягнення)???

 8. Моїй старшій дитині 14 січня виповниться 15 років. З 3 січня я беру додаткову відпустку за 2012 рік. Мені на роботу 13 чи 14 січня? Чи входить в цих 10 днів святковий день – 7 січня?

 9. Скільки часу потрібно пропрацювати щоб підприємство надало таку відпустку?

 10. у МЕНЕ ДВОЭ ДІТЕЙ 14 І 22 РОКИ ( СТАРША СТУДЕНТКА ) ЧИ МАЮ ПРАВО НА ДОДАТКОВУ ВІДПУСТКУ 10 ДНІВ.Я ВДОВА.ЯКЩО ТАК , ТО ЯК РОЗУМІТИ БЕЗ УРАХУВАННЯ СВЯТКОВИХ І НЕРОБОЧИХ ДНІВ ( СУБОТУ І НЕДІЛЮ ВРАХОВУВАТИ ЧИ НІ , МИ В ЦІ ДНІ НЕ ПРАЦЮЄМО) СПАСИБІ.

 11. у мене двоє дітей: старший з 02.08.97р. а менший з 25.06.98р. чи маю я право додаткову відпустку 10днів.

 12. У мене дитині 2,5 роки, я працюю на держслужбі- вийшла з декретної відпустки на роботу.Чи маю я право на додаткову відпустку?

 13. Я у декретній відпустці.Сину 6 років,одній донці 3 роки,наймолодшій 8 місяців.Чи може чоловік скористатися додатковою відпусткою?

 14. Чи маю я право на додаткову відпустку за 2013 рік на двох дітей до 15 років, якщо старшій дитині 15 років і 10 місяців??? Додаткова відпустка за 2012 рік була у липні місяці.

 15. чи маю я право на додаткову відпустку як вдова яка виховує дитину до 15 років.

 16. Скільки днів я маю право взяти додаткової відпустки, якщо я вдова, і маю двох дітей: сину 19.09.13 виповниться 11 років; а донькі 11.12.13 – 18 років, яка навчається на денній формі. Щиро дякую!!!

 17. Доброго дня! Поясніть будь-ласка, чи має жінка право на відпустку на 2-х дітей до 15 років за 2014 рік, якщо друга дитина в неї народилася в жовтні 2013 року і за 2013 рік вона її вже вибрала, а в січні 2014 йде у відпустку до 3-х років. Дякую.

 18. Чи можу я використати додаткову відпустку за минулі роки, якщо я її раніше не використовувала?

 19. Уволилась сотрудница у которой ребёнок инвалид. Работала с 2004г. по 2013г. 18 лет ребёнку выполнилось в 2006г. При увольнении она вспомнила, что ей положен дополнительный отпуск на ребёнка и требует выплату компенсации на не использованный дополнительный отпуск. Официальных обращений до момента увольнения не было. Как должно поступить предприятие в этом случае?

 20. Доброго дня!Я розлучена,виховую доньку 7 років.Батька дитини на аліменти не подавала,участі у вихованні дитини він не бере.Чи маю я право на додаткових 10 днів відпустки якщо надам довідку зі школи про те що батько дитиною не цікавиться?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *