БАРВИ РІДНОЇ ДОМІВКИ. Так назвала свою персональну виставку журналістка і майстриня вишивки Олена Чайка.

 

  

Експозиція, розгорнута у Чернівецькому художньому музеї, – своєрідний підсумок багаторічної діяльності пані Олени в царині вишивки, яка з дитинства стала незрадливим захопленням, і журналістики, тісно пов’язаної з висвітленням проблем і напрямів народного мистецтва, його яскравих постатей. Адже в газетах, де працювала (оглядачем відділу культури та освіти обласної газети «Буковина», редактором відділу культури і національного відродження, заступником редактора обласної газети «Буковинське віче»), досліджувала народне мистецтво в усіх його проявах – філософському, історичному, психологічному, виховному. Свої матеріали публікувала і в інших виданнях: у чернівецьких газетах «Доба», «Версії», «Чернівці», «Відродження», «Свобода слова», «Зоріле Буковіней» «Вільна бесіда», «Крайова освіта», «Буковинському журналі», всеукраїнських – «Молодь України», «Освіта», «Робітнича газета», журналах «Жінка», «Жіночий світ», «Губернія», «Бліц-Захід». Про цей аспект особистості Олени Чайки яскраво розповідають сторінки експозиції, сформованої та оформленої колегою і героєм її публікацій, художником Рудольфом Лекаловим.

Вишивка для Олени Чайки – мистецтво і хобі, що перейняла від мами, яке плекали в родині. На виставці представлені родинні обереги – сервети, вишиті мамою, Ніною Сергіївною, відреставровані вишивки буковинських орнаментів, дитячі старовинні сорочки, призбирані в «шухляду» для доні Богдани.

Особливе захоплення майстрині – орнаменти й колорит народних узорів буковинського краю, творчість буковинського художника-орнаменталіста Георгія Гараса. Олена Чайка – лауреат обласної мистецької премії ім. Георгія Гараса за збереження, відродження та розвиток народного мистецтва. За узорами Г. Гараса Олена Чайка створила серію ясиків «Пори року» – «Осінь», «Веснянка», «Купальські вогні», «Різдво», «Спасівка», «Бабине літо», рушник «Весільний дар Богдані», сорочку «Святкова», покрівець «Великодній». За задумом, композицією, гамою кольорів ці твори – яскраве вираження емоцій, думок, почуттів авторки та її національної ідентичності.

«Якщо ви хочете мати щось красиве в своїй оселі, ви повинні зробити це самостійно», – наголошує майстриня. «Особливість її творчого почерку в тому, що вишиття створюється не спонтанно, а завдяки детальному плануванню», – акцентує увагу  заслужений діяч мистецтв України, директор УМЦКБ Микола Шкрібляк. Подушки-ясики, зокрема, виключно декоративні – створені лише для споглядання, отого тепла, яким сповнює рідну домівку творіння невтомних людських рук.

Від 1986-го Олена Чайка бере участь в обласних виставках Національної спілки художників України та Національної спілки майстрів народного мистецтва України, всеукраїнських виставках творів майстрів народного мистецтва в Києві, від 2003-го – у традиційних виставках «Вишиваний дивотвір», які організовує мережа магазинів для рукоділля «Санта». «Саме за підсумками цьогорічної виставки обласний художній музей, де відбуваються усі «Вишивані дивотвори», надав пані Олені сертифікат на проведення персональної виставки», – зазначає директорка «Санти» Одарка Кучерява.

Участь Олени Чайки у громадській організації «Вишиваний дивотвір» – поєднання професійної діяльності журналістки з інформування та комунікації спільноти майстрів вишивки з творчими колективними та індивідуальними проектами. Про це на виставці нагадує ошатний паспорт і перелік учасників колективного мистецького проекту «Обрус Гараса», автором ідеї і координатором якого була Чайка. Цей колективний мистецький проект виставки «Вишиваний дивотвір», присвяченої 115-й річниці від дня народження Г.Гараса, зареєстрованого у Книзі рекордів України в категорії «Мистецтво. Розміри. Вперше» як «Найбільша вишита біографія одного митця».

Серед вишитих творів, представлених на виставці, милують око авторські лялечки – мистецький проект О.Чайки «Буковинська сорочечка для улюбленої ляльки». Він створений за альбомом «Взори вишивок домашнього промислу на Буковині» Е.Кольбенгаєра і став імпульсом до колективних мистецьких проектів «Вишиваного дивотвору» – «Вишиті сторінки альбому…» та «Буковинська сорочка». Саму ж тему буковинської сорочки Чайка естетично грамотно втілила і в традиційній сорочці за орнаментами Г.Гараса і в серії сучасного жіночого одягу – вишитих бісером блузонах, сукні, оформленій за розписами одного з чернівецьких храмів і доповненої чудовим кольє, виготовленим власноруч.

Беручи участь у всеукраїнських виставках (до 100-річчя від дня народження Олени Теліги в Києві (2003 р), фестивалю Творчих родин у Києві (2006 р.), «Зоряні мости» в Євпаторії (2006 р.), всеукраїнському конкурсі вишитого рушника, організованого Інтернет-платформою «Спілкування за вишиванням», 2013 р., де отримала гран-прі), Олена Чайка як журналістка і як майстер вишивки активно популяризує буковинське традиційне орнаментальне мистецтво на культурних обширах України. «Це вагомий внесок у контексті нашого національного просвітництва», – наголошує голова Чернівецького обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Шевченка, заслужений діяч мистецтв України Остап Савчук. Органічно наповнюють виставку твори, подаровані буковинськими митцями, про яких Олена Чайка розповідала в періодиці. Твори не випадкові, а своєрідна нота сприйняття творчими людьми одне одного. Йдеться про роботи М. Ткачука, І. Салевича, П. Колісника, Р.Лекалова, Ф.Мішина, І. Юр’єва, В.Санжарова, О. Приходнюка, М.Рибачук, Е. Мадей, Л. Канюк.  

«Експоновані витвори мистецтва досі не виставлялися для широкого загалу. А нині п.Олена щедро ділиться з нами цими барвами її рідної домівки», – коментує творчий задум експозиції директорка художнього музею, заслужений працівник культури України Інна Кіцул. До того ж згадує, що свого часу Олена Чайка, коли вона очолювала відділ зв’язків з громадськістю Чернівецького обласного управління лісомисливського господарства, зініціювала виставку «Краса українського лісу», яка дозволила показати всі твори пейзажного живопису й графіки з фондів музею, які до того не експонувалися.

Не випадковими й задушевними були виступи на урочистому відкритті виставки заслуженого майстра народної творчості України Михайла Покиданця, про якого, як тільки приїхав на Буковину, першою написала Олена Чайка, вихованців заслуженого працівника культури України, педагога по класу бандури Чернівецького коледжу мистецтв ім.С.Воробкевича Ольги Геник, з якою у складі делегацій Товариства культурних зв’язків з українцями зарубіжжя Чайка представляла Буковину на культурних симпозіумах і фестивалях, друзів і товаришів, однодумців з клубу «Вишиваний дивотвір», який очолює пані Олена. Усе це – також теплі барви її рідної домівки. Домівки її багатої і щедрої душі. 

Лариса СВІТЛИК,  фото Степана КАРАЧКА 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *