На Буковині – найнижча заборгованість із виплати зарплати, однак експерти прогнозують подальше погіршення ситуації

 

Заборгованість із зарплати в Україні продовжує збільшуватися, вже досягаючи позначки майже в 2,5 млрд грн., пише “Сегодня”.

Чому зростає заборгованість із зарплати

Державна служба статистики нещодавно оприлюднила дані, згідно з якими, станом на 1 жовтня заборгованість із зарплати в країні становила 2,467 млрд грн. Більше половини, а саме 1,343 млрд грн, припадає на економічно активні підприємства. Там заборгованість працівникам збільшилася ще у вересні цього року на 9,1%.

“На початок жовтня поточного року більш ніж три чверті суми заборгованості економічно активних підприємств припадало на промисловість (77,6%)”, – повідомляє прес-служба Держстату.

Зростання заборгованості із зарплати було цілком очікуваним, коли оголосили про підвищення мінімальної заробітної плати, про деякі додаткові фінансові виплати. Зрозуміло, що все це лягає на фінанси підприємств і значна частка всіх виплат, які були анонсовані, йде в заборгованість, тому що багато підприємств не мають вільних ресурсів для серйозних підвищень.

Такі підвищення заплати призвели до масових скорочень працівників.  В основному, більшість підприємств і організацій саме державного сектора не мали іншого виходу, як скорочувати працівників, оформляти їх на півставки, на чверть ставки тощо.

Уряд називає іншу причину зростання заборгованостей, а саме – напружену ситуацію на Донбасі, де і сформована велика частина боргу.

“Головна причина зростання боргів – це наслідки зимової блокади регіону, яка зумовила втрату 1% ВВП держави”, – повідомляється на урядовому порталі.

Де в країні найбільша заборгованість

Більше половини боргу зосередилася в Луганській (21,55% – 531,8 млн грн), Донецькій (20,61% – 508,6 млн грн) і Харківській (9,9% – 244,2 млн грн) областях. Недалеко пішла і Дніпропетровська область, заборгованість в якій займає 7,35% (181 млн грн) від загальної суми.

У Київській області і самому Києві заборгованість тримається на середньому рівні – 5,15% (127 млн грн) і 4,13% (102 млн грн) відповідно.

А от найменше грошей винні в Чернівецькій області – 2 млн грн. (0,08%). Схожі цифри в Закарпатській (0,1% – 2,5 млн грн), Житомирській (0,17% – 4,2 млн грн) та Хмельницькій (0,23% – 5,6 млн грн) областях.

Абсолютним лідером щодо заборгованості стали промислові підприємства, на них припадає 77,6% (1,89 млрд грн) всього боргу. Далі йде транспорт, поштова та кур’єрська діяльність – 7,7% (190 млн грн), потім професійна наукова і технічна діяльність – 4,9% (121 млн грн).

 Чи зміниться ситуація в подальшому

Згідно з проектом бюджету на 2018 р знову планується підвищення мінімальної заробітної плати на 16%. Це може вплинути і на зростання заборгованості, створивши додаткові розтрати на підприємствах, прибуток на яких і так не збільшується.

Це буде додаткове навантаження на бухгалтерію, на фінансові ситуації всіх підприємств, тому, за оцінками, саме в державному секторі знову з’являться найбільші проблеми.

Експерти прогнозують, що заборгованість в подальшому нікуди не дінеться, а зростатиме, якщо тільки наступного року не з’явиться загроза дострокових виборів.

 Перед виборами влада завжди намагається задобрити виборців і, як мінімум, погасити заборгованість із зарплати.

Для ліквідації заборгованості із зарплати має бути активне економічне зростання. Експерти пояснюють, що для вирівнювання ситуації з зарплатами необхідне економічне зростання в 5-6%, як мінімум, але найближчим часом через низку чинників поліпшення не передбачаються.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *