Взимку все живе пригальмовує свій ритм або впадає у сплячку: світловий день коротший, а температура низька. А перехід у новий календарний рік тягне за собою підвищене фізичне та психологічне навантаження. Наш організм зазвичай реагує на такі умови втомою, млявістю, роздратуванням.
Причини втоми можуть бути психологічними, фізіологічними, пов’язаними зі способом життєдіяльності, медичними. Втома може бути симптомом багатьох недуг, таких як цукровий діабет, серцево-судинні хвороби, артрит, анемія, захворювання щитоподібної залози, апное або синдром хронічної втоми.
До головних психологічних причин втоми, зокрема, належать монотонність праці, несприятливий соціально-психологічний клімат у колективі, значні інтенсивність і тривалість праці, напруженість через підвищений ризик та небезпеку, стреси, депресивні й тривожні стани.
Найпоширеніші ознаки втоми: * знесилення; *неуважність та погіршення концентрації; *погіршення пам’яті; *уповільнення процесів мислення, зменшення глибини та критичності мислення; *зниження цікавості до роботи; *підвищена дратівливість; *перманентна сонливість; *підвищення рівня артеріального тиску та частоти пульсу.
Ознаки перевтоми: *головний біль; *підвищена втомлюваність; *хронічна дратівливість; *нервозність; *порушення сну; *загострення хронічних захворювань; *можливе виникнення артеріальної гіпертензії, виразкової хвороби, ішемічної хвороби серця.
Дієві засоби від втоми
Повноцінний сон: дорослим у віці 18-60 років рекомендовано спати не менше 7 год на добу, дітям 6-12 років – 9-12 год, а у віці 13-18 років – 8-10 год.
Правильно організований режим харчування відповідно до вікових потреб та енергозатрат: саме через їжу людина поповнює свої енергетичні запаси, а організм одержує різноманітні речовини, необхідні для нормального функціонування органів та систем.
Регулярне фізичне навантаження: будь-яка фізична активність – біг, плавання, катання на велосипеді, ковзанах чи лижах – принесе заряд бадьорості й позитивних емоцій. Головне, щоб такі заняття були регулярними.
Відмова від шкідливих звичок: куріння та алкоголь, які люди часто застосовують, щоби розслабитися, насправді виснажують організм, посилюють втому і надзвичайно шкідливі для здоров’я.
Зміна діяльності: намагайтеся раціонально розподіляти час роботи й відпочинку. Переходьте від фізичної праці на розумову й навпаки.
Розподіл завдань за пріоритетністю : за великої завантаженості не соромтеся звернутися по допомогу до колег. На роботі організуйте нетривалі, бажано активні, паузи, в обідню перерву вийдіть на свіже повітря та прогуляйтеся пішки 20–30 хв.
Оптимізм та почуття гумору: неабияк впливають на здоров’я негативні емоції та душевні переживання. Намагайтеся вибудовувати взаємини в колективі або в родині в атмосфері доброзичливості, порядності, інтелігентності, толерантності та співчуття.
Оберіть хобі для душі.
phc.org.ua