Чому хворіють кіцманські школярі?

Базову станцію мобільного зв’язку демонтували– проблеми зі здоров’ям залишилися.

У Кіцманській загальноосвітній школі торік почали масово хворіти діти. Почастішали випадки головного болю, носових кровотеч, непритомності. В однієї дівчинки в лютому 2007 року виявили пухлину мозку, ще один хлопчик помер просто у школі. На робочому місці відійшла в інший світ доволі молода вчителька. Що ж відбувається насправді?

Батьки та вчителі пов’язують погіршення здоров’я дітей із впливом базової станції мобільного зв’язку, встановленої 2005 року. Чи дійсно саме вишка спричинила недуги школярів та вчителів? Судіть самі, адже факти – річ уперта.

Історія хвороби

Нагадаємо, що в лютому після чергових зборів батьки заборонили дітям ходити до школи, доки станцію не демонтують. Тож від 8 до 22 лютого в учнів були вимушені «канікули». Школу перевірила обласна санепідемстанція, навідалися заступник губернатора Борис Баглей і тодішній голова РДА Степан Гобчук. А 22 лютого оператори добровільно демонтували станцію, аби не загострювати ситуацію. Однак, здоров’я дітей від цього не покращилося.

Анальгін – «від усього»

Коли потрапляєш до Кіцманської школи, найперше, що відчуваєш, – спеку й задуху, а поблизу туалетів – жахливий сморід. Воно й не дивно, бо, згідно з результатами проведення перевірки середнього навчального закладу Кіцманя, режим провітрювання в класах не дотримується, а з 6 фрагмуг відкрита лише одна.

Температура повітря у класах подекуди сягає… 30 градусів! Особливо нестерпно на 4-му поверсі, де і трапляються найчастіше в дітей запаморочення і кровотечі. Зайшовши навмання до кабінету фізики на тому ж таки поверсі, поспілкувалися з учнями 9-в класу.

13 школярів розповіли, що особливих змін у самопочутті вони не спостерігають. Іноді в них дійсно болять голови, а в одного хлопця на початку навчального року була кровотеча з носа. Куди більше діти відчули після демонтажу станції погану якість мобільного зв’язку. «Та й взагалі, вигадали це все», – сказала одна з дівчат.

Учитель фізики Василь ГРИГІРЧИК до розпитувань поставився неприязно. Мовляв, що ви в мене запитуєте, мені б до червня допрацювати і на пенсію піти, мені проблем не треба. Якихось змін у власному здоров’ї він не помітив. Але вважає, що вишка впливала на самопочуття дітей, хоча протоколу зборів, де розглядалося це питання, не підписав. Каже, що вчителі обурювалися й раніше, але «бомба» вибухнула саме зараз, коли діти хворіють чи не щодня.

Перевірити частоту захворюваності дітей за весь час існування станції виявилося неможливим. У шкільному медпункті журналу обліку хворих дітей немає.

– Я працюю у шкільному медпункті від вересня 2007 року, – розповіла медсестра Світлана СЕЛЕГА. – До мене тут працювала інша жінка, яка зараз перебуває у декретній відпустці. Вочевидь жодного обліку вона не вела, бо записів немає. Я усіх випадків теж не фіксую, маю лише журнал, куди записую дітей, яким видаю ліки, бо медикаменти потрібно списувати.

Коли переглянули зошит, то виявили, що за період від вересня 2007 року до 28 лютого 2008 року в ньому зафіксовано лише один випадок носової кровотечі. І було це у вересні 2007-го. Ще три 3 рази скаржилися на болі в серці. Голови в дітей боліли у вересні 15 разів, жовтні – 7, листопаді – 9, січні –11 разів. Від 1 до 8 лютого на головний біль скаржилися 8 школярів, а після 22 (тобто, коли станцію демонтували) – аж 16 разів. Жодного випадку непритомності не записано. Натомість животи в дітей болять удвічі частіше, ніж голови.

– Я не записую випадки кровотечі, бо жодних ліків при цьому дітям не даю, – каже медсестра. – Дехто з учнів носить знеболювальне з собою, тому їх теж не записую. А ось випадків виклику «швидкої» до школи пригадати не можу.
Якихось змін у самопочутті поки що не відчула. А стосовно збільшення кількості хворих дітей після демонтажу вишки, то це логічно: грип надворі.

В цій ситуації незрозуміло, чому дітей з кровотечами не записують у зошит? Будь-який студент-медик знає, що при носових кровотечах як мінімум робиться тампонада з перекисом водню. А хіба вату й перекис списувати не треба? Чому усім дітям від головного болю дають анальгін, не шукаючи причин недуги? А коли в школі масовий грип, чому б не поставити питання про карантин? І чому адміністрація школи «не бачить» відсутності обов’язкової документації.

З’ясувалося також, що покійна вчителька 1953 року народження багато років страждала на гіпертонію. Їй дійсно стало погано у школі, підвищився тиск. Її госпіталізували, і померла вона в лікарні через декілька днів. За висновками бюро судово-медичної експертизи та обласного патологоанатомічного бюро, випадків смерті від опромінення станціями мобільного зв’язку не зафіксовано, так само, як і смертей учнів Кіцманської школи.

Дивна «локалізація» недуг

Поруч з базовою станцією розташовані ще аграрний технікум, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та перукарня. Відповідно усі, хто працює у зазначених установах, також повинні були відчувати погіршення самопочуття.

Дівчата-перукарки розповіли, що працюють у будинку навпроти станції вже кілька років. На здоров’я не скаржаться, і діти їхні, на щастя, теж не хворіють. У Фонді співробітники теж ні на що, крім нечастих головних болей, не скаржилися. Про хвороби в школі вони чули, але їхні діти не хворіли.

Студенти аграрного технікуму, на території якого, власне, і була розташована базова станція, теж на здоров’я не скаржаться, хіба що іноді втомлюються. Про випадки захворювань у школі чули, але з їхніми родичами неприємностей не траплялося.

Чому ж хвороба «від вишки» вражає лише учнів кіцманської школи, коли, за логікою, хворіти повинні усі, хто перебуває у зоні дії станції? У директора школи та директора аграрного технікуму різні пояснення чудасії.

Директор Кіцманської школи Борис БУЛЕГА спілкуватися з нами відмовився.

– Мені не потрібні жодні розслідування! Вишку зняли, а більше я нічого не хочу, – сказав він. – Діти хворіють від станції – і все тут! У мене вчителька померла, у дітей пухлини, а ви тут щось розслідуєте! У операторів навіть дозволу на розміщення станції на території технікуму немає!

Я вам точно кажу, як депутат міської ради. Кіцманська міськрада дозволу не давалаю. Наша позиція: коли є хоча б один відсоток ризику, колектив школи – проти вишок.

Директор Кіцманського технікуму Подільського ДАТУ Сергій ЧУХНО дивиться на ситуацію по-іншому:

– Ми уклали договори з операторами, згідно з якими вони розміщують станції на нашому димарі, сплачують орендну плату і надають у користування телефон з безкоштовними хвилинами. Зрештою, досі станція нікому не заважала і ніхто не скаржився.

Можливо, справа в тому, що ми й нині живемо за принципом: «Не так шкода, що в мене корова здохла, як те, що в сусіда ще жива»?

Аби дізнатися, чи законно встановили станцію на території технікуму, ми звернулися до мерії. Міського голови не було. Тому спілкувалися з його заступником Ярославом ГЕШКОМ та міським архітектором Олександром ОЛІЙНИКОМ. Вони розповіли, що «Київстар» та «МТС» надали всі належні папери, в яких зазначено, що станція не становить небезпеки для життя і здоров’я людей.

Рішення про дозвіл на оренду міськрада дійсно не приймала, але, зрештою, труба технікуму – це труба технікуму і йому вирішувати, як її використовувати. На запитання, як сталося, що станція простояла від 2005 року без дозволу і нікому до неї діла не було майже 3 роки, чиновники лише знизали плечима. На запитання про здоров’я їхніх дітей та їхнє власне відповідь була: «Дякувати
Богові, не скаржимося».

Де ж корінь зла?

Директор Чернівецького філіалу «Київстар Дж.Ес.Ем.» Олександр ЛЕТУЧИЙ показав усі необхідні дозволи, висновки санстанції та інших контрольних органів.

– Зрештою, наш офіс розташований якраз навпроти такої самої станції, – каже п.Олександр, – і я не думаю, що хтось з наших працівників ризикував би власним здоров’ям заради заробітку. Станції стоять і поблизу школи, в якій вчиться мій син, але ніхто не скаржиться, бо директор забороняє користуватися в школі мобільними телефонами.

Та чи не найбільшу цікавість викликав лист до директора Кіцманської школи п. Булеги, в якому компанія вже після демонтажу вишки запропонувала за кошти фірми обстежити усіх школярів у найкращих медичних закладах Чернівців, однак філія відповіді так і не отримала.

– «Київстар» – соціально-відповідальна компанія, – наголосив п. Олександр. – Тому навіть після демонтажу станції ми переймаємося здоров’ям дітей. Але поки взаємозв’язок між вишкою і хворобами не доведено, ми не можемо змиритися зі звинуваченнями на нашу адресу.

Коли ми звернулися за коментарями до п. Булеги, той відповів, що потрібно збирати батьківські збори і спільно вирішувати. Та й взагалі приїжджає комісія Міністерства освіти, тому він не розглядатиме цього питання.

До речі, це вже не перша відмова директора від обстеження учнів. Ось що розповів колишній голова Кіцманської райдержадміністрації Степан ГОБЧУК, який очолював район від початку історії з вишкою:

– Коли батьки та вчителі почали вимагати демонтажу станції, я запропонував на зборах почергово після уроків обстежувати по 2-3 класи. Дітей, в яких місцеві лікарі виявлять серйозні хвороби, направити на обстеження до обласного діагностичного центру. Та моєї пропозиції батьки не підтримали.

Можливо, це моя суб’єктивна думка, але комусь дуже потрібно було, щоби станцію демонтували. Жодних пояснень поганого самопочуття дітей, окрім шкідливої вишки, люди й чути не хочуть.

Утім, як повідомила представниця ініціативної групи батьків, Марина ФАКАС, батьки про те, що їхніх дітей запропоновано обстежити безкоштовно, нічого не знають. Принаймні, вона ніколи нічого подібного не чула.

Страшилки про мобілки

У ситуації, що склалася, запитань більше, ніж відповідей. Чому директор школи і справді не хоче обстежити дітей, коли ті дійсно хворіють? Адже сумнівно, щоби батьки били на сполох на порожньому місці. Чому збирати щодня збори, аби знести вишку, можна, а щоб повідомити про можливість безкоштовного обстеження дітей – ні?

Коли ж усе-таки хвороби не існує, то кому і навіщо потрібна була «історія з вишкою» і чому на неї «повелися» батьки? Тим паче, містом ходять чутки про «особливі порядки» у школі, на кшалт своєрідних «лінійок» від 8.30 до 9.00, коли одягнені в куртки діти у коридорах першого поверху слухають «розбор польотів». І чому на станцію «списують» пухлини мозку, епілепсію та гіпертонію, коли за висновками вчених ці хвороби не мають зв’язку з роботою станцій.

– Виникнення в людей, зокрема, в дітей, онкологічних захворювань від станцій мобільного зв’язку – уявлення тих, хто нічого не знає про природу таких хвороб і механізм дії стільникового зв’язку, – каже завідувач кардіоонкогематологічним відділенням обласної дитячої лікарні Михайло ГНАТЮК. – Щоби вишка спровокувала пухлину, треба аби дитина «безвилазно» сиділа на вишці 20-30 років.

А епілепсія – взагалі хвороба спадкова, її можна отримати або від тата з мамою, або, що буває дуже рідко, від сильного шоку на кшалт автомобільної аварії чи серйозної пологової травми.

Тому я не став би пов’язувати нещастя таких діток зі станцією. В нашій країні люди просто не знають про принцип роботи станцій, тому й «ведуться» на «страшилки про мобілки».

До речі, дитині куди більшої шкоди завдає сам телефон, від якого випромінювання більше, ніж від станції. Тому раджу всім вимикати мобілки в школах (чого в Кіцмані до початку боротьби з вишкою не робили – ред.). Та й від звичайного телевізора чи комп’ютера, а особливо від мікрохвильових пічок та холодильників випромінювання куди більші. Але ж ніхто з нас не відмовляється від цих благ цивілізації.

Слова п. Гнатюка підтверджують і результати перевірки обласною санепідемстанцією та прокуратурою, ініційовані батьками. Тож «списувати» всі біди школярів на стільниковий зв’язок достатніх підстав немає, переконані спеціалісти.

Проте проблема масових хвороб учнів залишається і виявити їхні причини можуть лише медики. Тепер усе залежить лише від батьків та педагогічного колективу школи. У випадку, коли вони погодяться на обстеження дітей, «Версії» інформуватимуть читачів про його результати.

Лєра ЯСНИЦЬКА, «Версії»

Довідка «Версій»

Для порівняння:

Гранично допустимі рівні електромагнітного випромінювання:
Україна — 2,5 мкВт/см2
Росія — 10 мкВт/см2
Скандинавія — 100 мкВт/см2
Угорщина — 10 мкВт/см2

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *