«Сонячний» грибок: гість із тропіків завітав і на Буковину

Висівкоподібний або різнокольоровий лишай — це поверхнева грибкова інфекція шкіри. Проникаючи у верхні шари епідермісу, грибок ушкоджує меланоцити – клітини шкіри, які виробляють пігмент меланін. На тілі утворюються різнокольорові плями, що лущаться. В народі цей лишай часто називають «сонячним» грибком, – каже наша постійна авторка Марина ГАЄВСЬКА , кандидатка медичних наук, доцентка кафедри дерматовенерології Буковинського державного медичного університету. А все через появу блідих, гіпопігментованих плям на шкірі, які не засмагають на сонці, пояснює медикиня. Далі – пряма мова пані Марини.

– Останнім часом медична спільнота фіксує збільшення випадків висівкоподібного лишаю (ВЛ) у всіх регіонах планети, хоча основною зоною його поширення вважаються тропіки або ж зворо́тники, себто територію на південь і північ від екватора. Ріст захворюваності пов’язують із підвищенням здатності мікроорганізмів спричиняти інфекційну недугу через резистентність грибково-бактеріальних зв’язків та неспроможну епідеміологічну ситуацію.
Частіше висівкоподібний лишай зустрічається у молодих людей та підлітків, як хлопців, так і дівчат. Зазвичай він активізується в теплу пору року через підвищену пітливість.
Висівкоподібний лишай або різнокольоровий лишай (Pityriasis versicolor, Tinea versicolor) – хронічний дерматомікоз, що вражає роговий шар епідермісу. Збудником є умовно- патогенний грибок роду Malassezia
Серед факторів ризику висівкоподібного лишаю є підвищена пітливість, хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, імунодефіцити, нерегулярна гігієна, гаряче та вологе середовище, вагітність, цукровий діабет, застосування оральних контрацептивів, місцевих або системних кортикостероїдів, хвороба Кушинга.
Пацієнти скаржаться на появу плям на шкірі, рідше на свербіж, що посилюється в жарких і вологих умовах. Типовими проявами висівкоподібного лишаю є: дрібні плями з чіткими краями різного кольору (білі, рожеві, коричневі) на тулубі, кінцівках, волосистій частині голови; легке лущення шкіри в межах плям. З часом плями можуть збільшуватися і зливатися.
Найчастіше уражаються ділянки з підвищеною пітливістю: грудна клітка, спина, шия, плечі, живіт. Нетиповими місцями ураження є повіки, пахвові западини, ареоли – пігментовані ділянки шкіри, що оточують соски, підколінні та ліктьові ямки, лобок, пах, промежина, статевий член і вульва. Якщо уражену шкіру зішкрібати, то стають помітнішими лусочки на поверхні плям.
Діагноз виставляють на основі скарг, анамнезу, себто історії хвороби, та обстеження. Лікування базується на застосуванні місцевих або системних антибіотиків залежно від тяжкості захворювання. Системну протигрибкову терапію призначають лише при тяжкому, поширеному або рецидивуючому перебігу недуги. Більшість пацієнтів із ВЛ ефективно реагує на місцеве протигрибкове лікування, яке є, крім усього, більш безпечним, бо має меншу кількість побічних явищ і медикаментозних взаємодій.
Для профілактики появи «сонячного» грибка на шкірі рекомендується:
1. Носити одяг тільки з натуральної гігроскопічної тканини (особливо це стосується нижньої білизни).
2. Не варто забувати про ретельну гігієну епідермальних покривів, потрібно приймати часті ванни з милом і жорсткою мочалкою.
3. Уникати недоглянутих брудних пляжів.
4. Якщо ви відвідуєте громадські басейни, водойми, сауни, лазні, то не забувайте під час купання ретельно мити шкіру мочалкою і милом.
5. Після купання дайте своїй шкірі підсохнути, і тільки після цього починайте засмагати на сонці.
6. Обов’язково використовуйте сонцезахисні засоби для обличчя і тіла. Причому купувати їх краще в перевірених аптеках.
7. Не давайте нікому користуватися своїм особистим гігієнічним приладдям – банним рушником, а також рушниками для обличчя та ніг. Ці рушники варто часто прати. Самі також не користуйтеся чужими речами.
8. Після занять спортом й активному перебуванні на природі приймайте гігієнічний душ. або ванну.

І завжди будьте здорові!

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *