Суд зобов’язав СБУ розслідувати 100 тисяч бракованих мін за заявою ЦПК
Про це повідомив Центр протидії корупції: “Шевченківський районний суд міста Києва зобов’язав Службу безпеки України зареєструвати заяву про злочин Центру протидії корупції щодо непрацюючих 120-мм мін. Зокрема, суд зобов’язав слідчого СБУ внести до ЄРДР відомості на підставі заяви ЦПК про кримінальне правопорушення.”
У листопаді 2024 року із медіа стало відомо (першим про це повідомив Юрій Бутусов) про те, що військовослужбовці ЗСУ отримали неякісну партію мін калібру 120 мм, виробництва одного з підприємств, підпорядкованих концерну «Укроборонпром». Йшлося про те, що на 10 пострілів слідував лише 1 розрив, а також про системний та масовий характер проблеми. Більше того, постачання неякісних боєприпасів не припинилося після розголосу, а також, за інформацією журналістів, військових змушували (!) приймати браковані міни.
Пізніше стало відомо, що Міноборони розпорядилося відкликати з фронту понад 100 тисяч неякісних мінних пострілів українського виробництва, які не долітали до ворога або не вибухали. Такої кількості мінних пострілів мало б вистачити на пів року економного використання.
Важливо зазначити, що згідно з процедурою поставок зброї українського виробництва безпосередньо Міноборони було зобов’язане перевірити, чи якісними є міни, які йдуть на фронт. Саме військове представництво – воєнпреди – Головного управління технічного оцінювання та контролю якості озброєння та військової техніки Міноборони – єдині, хто перевіряють виготовлену продукцію перед відправкою на передову.
Отож ЦПК надіслав заяву про злочин до СБУ поштою. Цю заяву Головне слідче управління СБУ отримало 25 грудня 2024 року. Закон дає 24 години на внесення відомостей в ЄРДР, а потім ще 10 днів – на оскарження бездіяльності. Та, як повідомляє ЦПК, жодної інформації стосовно заяви про злочин вони від СБУ так і не отримали. Тому, ГО «ЦПК» було вимушене оскаржити таку бездіяльність СБУ до Шевченківського районного суду м. Києва, який вчора задовольнив скаргу Центру протидії корупції та зобов’язав СБУ почати розслідування описаних вище подій.
Як заявляють у ЦПК, «Є підстави вважати, що посадовці Міністерства оборони, «Укроборонпрому» та Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості в умовах воєнного стану сприяли виробництву непридатних боєприпасів, чим завдали шкоди обороноздатності України. Це може бути кваліфіковано як державна зрада (залежно від того, що саме буде встановлено слідством) за частиною другою статті 111 КК України.»