Екологічний аспект життя проявляється в усіх галузях. У випадку облаштування та експлуатації професійної кухні це реалізується на декількох рівнях:
• спосіб декорування, тобто вибір фарб природи та вибір натуральних оздоблювальних матеріалів – дерева або каменю;
• економія води та енергії;
• багаторазове пакування з натуральних матеріалів;
• належне сортування сміття,
• приготування їжі з натуральних продуктів за стандартами екології.
Йдеться навіть про найдрібніші деталі – від підбору енергозберігаючого освітлення до кухонної техніки найвищого енергетичного класу. Більш детально – у цій статті.
Екологічні питні звички
Першим кроком може бути відмова від ПЕТ-пляшок для води. Якщо кожна людина випиває хоча б 1 пляшку води ємністю 1,5 літра на день, сім’я з 4 осіб створить дуже велику гору пластикових відходів на рік. Не кажучи вже про заклад харчування. На розкладання таких пляшок потрібно більше часу, ніж триває людське життя.
Для відмови від пластикових пляшок на кухні мають бути:
• фільтри-глечики для води – у них ми наливаємо воду з-під крану. Внутрішній фільтр робить воду смачною, прозорою та без запаху. Завдяки фільтру, збагаченому мінералами, зокрема магнієм, можна отримати мінеральну воду;
• пляшечки з фільтром. Їх можна наповнити будь-де. Усе, що потрібно, – це доступ до проточної водопровідної води. Змінний фільтр дозволяє насолоджуватися чистою й смачною водою та використовувати її у приготуванні їжі без необхідності замовляти доставку води;
• змішувач для кухні зі срібним фільтром дозволяє пити воду прямо з-під крана, оскільки вставка, встановлена безпосередньо під раковиною, фільтрує водопровідну воду. Щоб насолодитися фільтрованою водою, просто натисніть кнопку на передній частині виливу чи відкрийте кран та поставте під нього склянку. Одного фільтра вистачає на 6000 л води або на 6 місяців;
• змішувач з електронним управлінням допомагає економити воду на кухні.
Інше питання стосується обдуманого вибору їжі та її не марнотратства. Коли ми готуємо страви, а потім їх викидаємо, ми втрачаємо двічі – купуючи інгредієнти та використовуючи енергію (газ, електрику) для їхнього приготування. При виборі продуктів харчування треба звертати увагу на країну-виробника та спосіб упаковки. Чим більше фольги та пластику, тим менш екологічна їжа.
Екологічна кухонна техніка та інвентар
Купуючи товари тривалого користування, зокрема куховарську техніку та столовий інвентар, краще інвестувати в їхню якість, ніж у тимчасові рішення. Дешеві матеріали найчастіше канцерогенні або шкідливі для живих організмів. Прикладом є пластик, особливо при використанні високих температур. Посуд із нього містить токсичні речовини, що при нагріванні потрапляють в їжу. Це матиме негативні наслідки для здоров’я людей – гормональні збої, розвиток раку та інших серйозних захворювань. За це відповідальний добре вивчений бісфенол А (інші інгредієнти все ще досліджуються, але очікується, що вони матимуть аналогічний ефект). Тому треба обмежити використання пластикового посуду та поліетиленових пакетів. Кухонний посуд із чорного нейлону має сучасний вигляд і красиво виглядає на кухні. Однак він теж має канцерогенний склад – містить метилендіанілін (4,4-МДА), що має вкрай токсичні властивості. Натомість вибирайте скляний, фарфоровий чи керамічний посуд.
Усі пластикові ложки, ополоники, ситечки та інші лопаточки смертельно небезпечні при дії високих температур. Їх потрібно замінити на вироби з деревини, бамбуку чи нержавійки.
Те саме стосується алюмінієвих каструль і тефлонових сковорідок. Їхній склад викликає виділення у страви небезпечних для здоров’я сполук, які протягом тривалого вживання викликають багато небезпечних захворювань. Тому краще віддавати перевагу керамічному та чавунному посуду. Необхідно уникати подряпаних покриттів і обирати кухонне обладнання з нержавіючої сталі або скла.
Енергоефективність приладів – крок до екологічності оснащення кухні
Маркування енергоспоживання на кухонних приладах – не для краси. Це дуже корисна мітка, яка допоможе отримати миттєве уявлення про енергоефективність моделі. Необхідно пам’ятати, що прилади класу А є найбільш енергоефективними, а класу G споживають найбільше енергії. Тому, якщо ви хочете знайти найбільш екологічні кухонні прилади, слід шукати ті, що мають маркування A. Багато залежить від типу обладнання.
Ще одним аспектом енергоефективності кухонного приладу, є регулювання потужності. Для посудомийних машин це означає можливість вибору різних програм. Таким чином, можна вибрати варіант, що відповідає кількості посуду та ступеню його забруднення. Миття має бути з повним завантаженням, бо коли машина заповнена лише наполовину, це призводить до втрат води, енергії та грошей. Якщо йдеться про холодильники, то варто вибрати модель, яка вже оснащена функцією енергозбереження. Духовка, якою можна керувати дистанційно за допомогою програми для телефону, значно полегшує життя.
Сучасними рішеннями вважаються плити, де каструлю та сковороду можна поставити у будь-яке місце, тобто кількість варильних зон не обмежена. У невеликих закладах, де готують мало, більше розігрівають готові страви, немає сенсу втискати класичну чотириконфоркову варильну панель і велику духову шафу. Невеликі двоконфорочні або навіть одноконфорочні плити мають широкі можливості та чудово справляються з поставленим завданням. Відмовитися від великої духовки дозволяє невеликий аерогриль, що займає менше місця. Аерогриль вважається енергоефективнішим за повнорозмірну духову шафу.
Менше упаковки на кухні
Льон і бавовна, плетіння і дерево ідеально підходять для зберігання продуктів на кухні. Ними варто замінити шкідливу фольгу та пластик. У такій ситуації корисні:
• багаторазові сумки для овочів і фруктів дозволяють купити певну кількість овочів чи фруктів на вагу в будь-якому магазині чи ринку. Достатньо завжди носити їх при собі, щоб мати можливість свідомо відмовитися від поліетиленових пакетів, які пропонують продавці. Вони виготовлені з легких, але дуже міцних матеріалів, і пошити таку сумку кожен може самостійно;
• дерев’яні ящики для зберігання замість пластикових коробок. Цей матеріал забезпечує найкращі умови зберігання фруктів та овочів. Він прослужить набагато довше і легко піддається ремонту (із пластиковою тарою нічого не вдієш, її щоразу доводиться викидати на смітник);
• скляні контейнери для їжі, щоби ставити їжу на стіл або зберігати залишки страв у холодильнику. Це посуд, який збереже готові страви свіжими, аби можна було з’їсти їх наступного дня.
Устаткування для екологічного поводження з відходами
Відходи є дуже важливою проблемою для всіх, хто цінує екологічні рішення. Вміле сортування дозволяє знизити забруднення навколишнього середовища, скоротити витрати на вивіз сміття та переробити відходи, які можна використати повторно. Ось чому так важливо навчитися правильно сортувати сміття і скорочувати кількість відходів. Залишки, що біорозкладаються, не потрібно вивозити сміттєвозами (буде меншим забруднення від дорожнього руху). І йдеться не тільки про компостування, яке можна робити у приватних будинках.
Екологічна кухня керується принципами оновлення, обмеження, сегрегації та компостування. Із сучасними пристроями це можливо навіть у закладах громадського харчування, що знаходяться у великих містах. У такому разі на професійній кухні встановлюються мийки із нержавійки із подрібнювачами харчових відходів. Їх найлегше утримувати в чистоті.
Технологічний прогрес йде не кроками, а стрибками. І саме завдяки цьому на ринку з’явилися високоякісні, високопродуктивні та екологічно безпечні рішення для професійної кухні, які можна придбати за доступними цінами.