Продаж сільськогосподарських земель варто відтермінувати, вважають нардепи . Тож наприкінці травня група народних депутатів подала до Верховної Ради законопроєкт, за яким підприємства зможуть купувати землю сільськогосподарського призначення лише через два роки після припинення воєнного стану. Наразі законопроєкт направлено на розгляд до профільного комітету, який має надати висновки щодо нього. Аналітики Центру спільних дій пояснили, чому цей закон потрібний і важливий.
Ще в березні 2020 року народні депутати ухвалили закон, яким впровадили ринок землі сільськогосподарського призначення. Закон передбачив перехідний період до 1 січня 2024 року, під час якого обмежувалися права на володіння та користування землею громадянам та підприємствам. Ідея цих обмежень полягала у тому, щоб запобігти скуповуванню холдингами ділянок землевласників за заниженими цінам, що призвело б до зосередження левової частки земель сільськогосподарського призначення в руках монополістів.
Однак через широкомасштабне вторгнення багато малих фермерських господарств збідніли. За даними Київської школи економіки, за рік повномасштабної війни росіяни завдали аграрному сектору України прямих і непрямих збитків на 40,2 млрд доларів. А через блокування росією зернового коридору суттєво зменшилися можливості для імпорту.
Законопроєкт передбачає, що підприємства отримають право купувати землю сільськогосподарського призначення (крім земель державного та комунального значення) лише через два роки після припинення воєнного стану, а не 1 січня 2024 року, як це було визначено раніше. Також законопроєкт продовжить дію попередніх обмежень. Таким чином, ще два роки після завершення війни громадяни зможуть купувати в одні руки не більше 100 гектарів землі сільськогосподарського призначення. Також діятиме заборона для підприємств на купівлю-продаж або відчуження у будь-який інший спосіб земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
Новий законопроєкт спрямований на захист ринку землі. Як зазначають аналітики Центру спільних дій, на час воєнного стану недоцільно і навіть небезпечно запускати ринок землі для всіх учасників, адже держава не зможе повноцінно до цього підготуватись. Тому, щоб запобігти можливим зловживанням, варто подовжити обмеження принаймні до кінця воєнного стану.
Ухвалення Верховною Радою цього законопроєкту також важливе для захисту національних інтересів України. Уряд все ще не напрацював необхідне регулювання щодо обігу земель сільськогосподарського призначення з урахуванням викликів війни та потенційних загроз з боку держави-агресора та її союзників. Тому доцільно зберігати обмежене функціонування ринку землі.
Така ініціатива народних депутатів має сенс. Запуск ринку землі — важливий крок для України. Але поспішати з ним в умовах війни — недоцільно. Тому законопроєкт враховує сучасні виклики та дасть депутатам час для розроблення необхідних законопроєктів, аби ринку землі запрацював як слід.
Центр спільних дій