Про телемарафон «Єдині новини» та телеграм-канали

На запитання «Детектора медіа», які видання хотіло, та не змогло поставити президенту на його підсумковій пресконференції за 2023 рік, відповів Сергій Нікіфоров.

Прессекретар президента України Володимира Зеленського Сергій Нікіфоров відповів на запитання журналістки «Детектора медіа» Юлії Лавришиної, які вона не змогла поставити главі держави під час пресконференції, не отримавши мікрофона. Зокрема, Нікіфоров прокоментував бачення влади щодо майбутнього телемарафону «Єдині новини», а також відповів на запитання про загрози інформаційній безпеці, які несуть анонімні телеграм-канали.

ДМ:«Різні представники влади по-різному висловлюються щодо телеграм-каналів. Олексій Данілов ставиться про них негативно, інші, зокрема, Михайло Подоляк, кажуть, що вони набули великої популярності й ігнорувати їх уже не можна. Але телеграм належить росіянину Дурову, який відмовляється від будь-якого регулювання, на противагу, скажімо, Меta чи мережі Х, і може контролюватися ФСБ. Чи можемо ми вважати себе інформаційно захищеними, якщо навіть усі органи влади в Україні мають власні телеграм-канали, поряд з безліччю анонімних, у яких часто поширюються фейки та дезінформація?»

Сергій Нікіфоров погодився з тим, що месенджер «Телеграм» несе загрозу інформаційній безпеці: «До телеграму справді є питання. Вони стосуються безпеки і регуляції — того, про що казав Олексій Данілов (див. зноску – “Версії”). Але при всіх цих справедливих і об’єктивних питаннях свій вибір зробили українці, і ми повинні з цим рахуватися. А українці, хочемо ми цього чи ні, називають телеграм-канали першим джерелом інформації. Це по-перше. По-друге, Росія приділяє велику увагу пропаганді через телеграм-канали. І тільки завдяки нашим, українським, телеграм-каналам, які вчасно розвинулись і зайняли цю нішу, нам вдалося принаймні на цьому напрямку перекрити російську пропаганду».

Наступне запитання стосувалося телемарафону та його подальшого існування.
ДМ: «Соціологічні опитування показують падіння довіри до телемарафону. На вашу думку, чи не треба відмовитися від нього або, можливо, переформатувати його — тоді яким чином?»
С.Н. «Що стосується марафону, то це дилема. Те, що ви кажете, — частково правда. Але ми так само маємо не забувати про інформаційну безпеку. Бо коли у нас припинить працювати наша головна зброя в інформаційному просторі — єдність, цим інформаційним простором стане легше маніпулювати».
На уточнювальне запитання про негативне ставлення міжнародних партнерів, зокрема, лідерів G7, до телемарафону, він зауважив: «Ми дуже поважаємо партнерів і вдячні їм. Але ми змушені обирати: ми за рейтинги, за конкуренцію, за хайп і розбрат, або ми за інформаційну безпеку і єдність. Притому я частково погоджуюся з вами щодо марафону. Можливо, його вже потрібно переформатовувати. Як? Це питання».
Раніше, у вересні 2023 року, в Офісі президента уже обіцяли переформатувати єдиний телемарафон. Та закликали «не демонізувати» його.

Нагадаємо також, що низка анонімних телеграм-каналів отримала акредитацію на пресконференцію Володимира Зеленського, зокрема «Труха», «Вертикаль», «Джокер», «Украина Сейчас». Однак не отримали можливості поставити запитання. Пізніше Сергій Нікіфоров заперечив інформацію про те, що на пресконференцію акредитували «Вертикаль» і «Джокер».

Данілов про телеграм-канали
Данілов назвав телеграм «системою впливу, де люди за гроші починають просувати ті чи інші речі». Секретар РНБО наголосив також: «Це не про журналістику, це про вплив». І додав:
«З точки зору національної безпеки це дуже-дуже небезпечна річ. Я не проти того, щоб існували месенджери, але я би хотів, щоб за кожним цим ніком була цілком зрозуміла людина».
«Чи користуюсь я телеграмом? У мене навіть такого додатку немає в жодному моєму пристрої. Це дуже вразливий додаток. Через нього в 99% випадків сидять у вашому телефоні за потреби. Тому у мене його немає і ніколи не було», — відповів секретар РНБО.
До слова, громадянська мережа «Опора» припинила використовувати телеграм та радить зробити це іншим.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *