Музичний лекторій «Вкрадені/повернуті пісні» від учасниці проєкту «Голос країни»

Вперше з музичним лекторієм «Вкрадені/повернуті пісні» буковинці та гості міста познайомилися на День вишиванки просто неба у скверику, яких у Чернівцях стає все більше. Його ідея належить Лесі Воронюк, засновниці Дня вишиванки. Втілили ж ідею в життя  чернівчанка Діана Польова, радіоведуча й співачка, та киянин Майк Кауфман-Портніков, український піаніст єврейського походження, композитор та кінорежисер. До слова, Діана

разом із сестрами – а це гурт «Girls in jazz» – були учасницями проєкту «Голос країни» у команді Джамали. Брали вони також участь у шоу «Співають усі».

– Музичний лекторій, – каже дівчина, – це зовсім новий досвід. А головне –  тема його надзвичайно цікава. Скажімо, нашій незалежності вже понад 30 років, а чи багатьом українцям відомо, що чимало нібито російських народних пісень насправді були просто вкрадені в українців радянськими авторами і композиторами. Приміром, чи знав хтось, що пісня «Вот кто-то с горочки спустился», яка стала візитівкою Надєжди Кадишевої та Наташі Корольової, – це лише адаптований варіант українського романсу «В саду осіннім айстри білі»? А пісня «Любо, братці, любо» в оригіналі завжди звучала українською, адже в армії Нестора Махна 98% бійців були етнічними українцями. І ця пісня була чимось на кшталт гімну махновців. Ба більше, «Любо, братці, любо» визнана повстанська пісня часів визвольних змагань 1917-1921 років. Однак російська «Вікіпедія» не збирається поступатися правом на неї. Музичний фольклор нашої нації постійно був солодким шматком для крадіжок чи перекручень, що й успішно робили московити впродовж століть. Вони цинічно крали наші пісні, привласнювали їх, приписували своїм авторам і, так званому, своєму народу – рускім, які навіть не є іменником, оскільки рускій – це прикметник.

Діана зізнається, що цей проєкт особливо був цікавим для неї ще й через те, що мала з ким його готувати. «Адже наразі до нашого міста приїхало багато творчих людей, – ділилася вона. – У моєму випадку мені поталанило працювати з просто неймовірно талановитою та глибокою людиною – відомим піаністом світового рівня, композитором і кінорежисером Майком Кауфманом-Портніковим,

Кілька перших репетицій, за словами Польової, вони просто… говорили, занурювалися в історію пісень, разом шукали факти, обмінювалися ними. «І коли ми, нарешті, почали ці пісні програвати і проспівувати, то зрозуміли, що виходить просто фантастично, бо вони «лягають» під різні стилі: їх можна залюбки виконувати в джазовій обробці, фанковій… З’ясувалося, що український пісенний фольклор має саме таку унікальну особливість та ще й дивовижну енергетичну силу», – не приховує свого захоплення Діана.

Майк Кауфман-Портніков разом із Діаною Польовою виконали близько десяти пісень. І з поміж кількох десятків творів вибрали саме ті, що підходять до нинішнього часу. Тож це були пісні про перемогу й ті, що додають бойового духу, надихають на відсіч ворогам та висловлюють тугу за рідним краєм.

А завершують вони свій музичний лекторій  «Червоною Рутою», яка народилася в Чернівцях. Її завжди підхоплюють усі слухачі…

Тетяна Токар, студентка кафедри журналістики філологічного факультету ЧНУ

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *