11 червня 2024-го у Чернівецькому обласному художньому музеї відкрилася виставка малярства на склі «Крихкий відблиск минулого» з приватної колекції Юрія Миська.
Малярство на склі — один із давніх українських народних промислів, що заснований на багатогранних мистецьких традиціях минулих віків, полягає в нанесенні зображення зі зворотної сторони скла. Оптичні можливості скла мають властивість створювати певну ілюзію багатомірності світла. Тому підсилені пишним квітковим обрамленням і насиченим колоритом, картини на склі наповнювали житло українців чудовим сяйвом.
«В Україні живопис на склі поширився в ХІХ ст. та носив релігійний характер. Ікони на склі, за окремими винятками, малювалися не для храму, а для інтер’єру помешкань. Народна картина служила втіленням мрії про красиве життя, райський світ, заморську екзотику, відображала романтичні видіння, фантастичні уявлення, обрядові фольклорно-містичні дійства.
Одним із найбільш масових і поширених майже по всій Україні є сюжет із зображенням людей, що йдуть до церкви. Досить поширеним є зображення замку на озері з лебедями. Густі, нерідко квітучі дерева навколо замку, озеро, в якому відбивається рожевий захід сонця, білі лебеді на темній воді надають композиціям романтичного настрою. Популярним є зображення натюрморту з квітами, плодами, як символу родинної злагоди і добробуту. Серед найбільш відомих і поширених сюжетів народної картини чільне місце посідає «Козак і дівчина біля криниці»», – Лариса Курущак, організаторка виставки, завідувач відділу науково-освітньої роботи художнього музею.
На відкриття виставки прийшли колеги, друзі Юрія Миська, поціновувачі мистецтва, музейники, історики, колекціонери, краєзнавці, науковці.
Урочисте відкриття виставки завершилося, але відвідувачі, гості ще довго спілкувалися із Юрієм Миськом, з краєзнавцями, між собою, розглядали експонати, адже народні картини на склі надзвичайно декоративні, оригінальні, іноді міфологічні, тематика переважно прославляє, прикрашає, возвеличує події, постаті звичайних людей і історичних персонажів, явища…
Дякуємо організаторам заходу і пану Юрію Миську за представлену колекцію для виставки «Крихкий відблиск минулого»
Антон Кохановський (17 листопада 1817, Тернопіль — 10 вересня 1906, Чернівці) є одним із найвизначніших мерів міста Чернівці. Обіймав посаду міського голови […]
Жителі вулиці Руської декілька років поспіль засинають і прокидаються під крик боривітрів, які вивели тут не одне покоління пташенят на технічних поверхах […]
Суддя Апеляційного суду Чернівецької області Любов Перепелюк, яку звинувачують у вимаганні хабара розміром 15 тисяч доларів, подала у своїй електронній декларації 229 […]