29 липня 2014 року римо-католицький храм Воздвиження Всечесного Хреста – відзначає 200 років.
Урочисте святкування заплановане на 19 липня. Святкову Літургію 19 липня очолить глава Римо-католицької церкви в Україні, архиєпископ Мечислав Мокшицький, в минулому – особистий секретар Блаженного Папи Івана Павла II та Папи Бенедикта XVI.
У храмі зараз проводяться ремонтні та реставраційні роботи. Наразі завершується відновлення фресок у передній частині храму та бокових.
На поштівці бачимо римо-католицький костел Воздвиження Чесного Хреста на Головній вулиці (Enzenberg Hauptstrasse) у Чернівцях. Першу римо-католицьку парафію в Чернівцях було засновано в 1786 р. У той час католиків (переважно австрійських державних службовців і військових) у місті було зовсім небагато. Оскільки до 1849 р. Буковина становила частину Галичини, туди перебралося чимало поляків, які разом із німецькими колоністами і створили католицьку громаду. Спочатку богослужіння відбувалися у дерев’яній каплиці, а в 1814 р. було освячено римо-католицький храм; його використовували і греко-католики та вірмени-католики, доки не побудували своїх церков. У 1910 р. в Чернівцях налічувалося 23 000 католиків – 27% від загальної кількості населення. Після Другої світової війни, коли більшість німців і поляків залишила Буковину, в місті залишилося тільки 2 000 католиків. Втім, костел функціонував упродовж всього радянського періоду. Завдяки цьому вдалося зберегти інтер’єр із сімома вівтарями та вітражі. Сьогодні костел використовує головно невелика польська громада. Шпилястий дах, який бачимо на поштівці, було замінено на куполоподібний у 1909-1910 рр.
Гельмут Кусдат
Я не знаю, чи десь ще в місті лишилися вуличні годинники, а на костелі «Воздвиження Святого Хреста» є два годинника – сонячний і механічний.
Переказують, що колись один з австрійських монастирів передав його на зберігання у костел Воздвиження Святого Христа. Він і досі показує свій віденський час.
Башта з годинником на польському костелі приваблювала завжди. У дитинстві ми не мали вдома настінного годинника – який час можна було взнати, вийшовши на балкон.
З балкону видно костел з північно-східної сторони бувшої площі Святого Хреста, видно башту, дерев’яні жалюзі вікон башти, годинник, голубів, які кружляють над костелом. Голуби у башті костелу не живуть. Вони облюбували горище під іншою баштою (у вигляді щогли) будинку-корабля . А на горищі костелу під баштою живуть летючі миші. І зараз навіть вигодовують пташенят у гніздах.
Костельний костелу «Воздвиження Святого Хреста» Ілля Кміть великим, ніби казковим, ключем відкривав двері і по стесаним кам’яним і дерев’яним сходам ми піднялися до вікон башти, де і зараз гуляє сильний вітер, де можна побачити панораму міста. (Екскурсію до башти годинника здійснили з власної ініціативи).
Годинник на башті був встановлений у 1818 році, кілька разів замінювався на більш новий. На різних ярусах можна бачити трохи дивну конструкцію важелів, але годинник справно працює вже більше ста років.
На поверхах під баштою висить великий дзвін із скульптурним зображенням цісаря, австрійського імператора Йосифа ІІ.
Також тут знаходиться орган, під звуки якого і зараз здійснюється богослужіння.
А механізм годинника датований 1906 роком.
Летючі миші не такі страшні, як про них пишуть. Наше вторгнення сприйняли мовчки, як господарі. Адже вони тут поселилися дуже давно, 200 років…
З нагоди ювілейного року для римо-католицької парафії Воздвиження Всечесного Хреста 11 червня відбулася прес-екскурсія костелом.
Під час зустрічі обговорювалися різні питання. Чим живе храм зараз, хід реставраційних робіт, підготовка до ювілею, які заходи відбудуться, яких гостей очікують парафіяни – про це розповів настоятель костелу, отець Марек Дроздік. Короткий екскурс в минуле костелу зробив отець Андрій Пеканець. Органістка костелу Францішка Осовська разом із солісткою костелу виконали музичні твори. Про відновлення фресок розповів керівник реставраційних робіт Микола Толочко.
Прихожани храму Анна Гринчук та Гертруда Циганюк розповіли про костел в минулому, ще за радянських часів. На храмовому подвір’ї учасників зустрічі пригостили кавою, чаєм, солодощами.
У храм може зайти кожен бажаючий, незалежно від віросповідання.
Щодня о 9.00 у костелі відбуваються Святі Меси польською мовою. Ввечері, о 18.30 (окрім вівторка та середи) – українською мовою. В неділю Святі Меси о 9.00, 11.00 та 13. 00.
Фрагмент розповіді про приготування до урочистостей настоятеля костелу, отця Марека Дроздіка –
https://www.youtube.com/watch?v=JZS20ct8p8U
Ave Maria, gratia plena
Maria, gratia plena
Maria, gratia plena
Ave Ave Dominus Dominus tecum
Benedicta tu in mulieribus
Et benedictus et benedictus fructus ventris
Ventris tui Jezus
Ave Maria Ave Maria
Sancta Maria
Maria Mater Dei
Maria Mater Dei
Ora Ora pro nobis peccatoribus
Nunc et nunc et in hora
Nunc et in hora mortis
Nunc et in hora mortis nostrae
In hora mortis nostrae
Ave Maria Zdrowaś Maryjo, łaski pełna
Maryjo, łaski pełna
Maryjo, łaski pełna
Zdrowaś, Zdrowaś, Pan, Pan jest z tobą
Błogosławionaś Ty między niewiastami
I błogosławiony, i błogosławiony owoc żywota,
żywota Twojego, Jezus
Zdrowaś Maryjo Zdrowaś Maryjo
Święta Maryjo
Maryjo, Matko Boża
Maryjo, Matko Boża
Módl się, módl się za nami grzesznymi
Teraz i, teraz i w godzinę
Teraz i w godzinę śmierci
Teraz i w godzinę śmierci naszej
W godzinę śmierci naszej
Zdrowaś Maryjo
З великою вдячністю від гостей була завершена зустріч і бажаємо, щоб костел «Воздвиження Святого Хреста» був піднесений до належного йому особливого титулу, титулу Малої базиліки.
Тетяна Спориніна, “Версії”,
фото автора
Думок на тему “200 років костелу «Воздвиження Святого Хреста»”