«Іде 11-й рік війни з росією, а Україна досі не налагодила виробництво власної зброї в потрібній кількості», – Сергій Кривоніс

Сергія Кривоноса* – генерал-майора, який врятував Київ, організувавши захист та вивівши з ладу злітні смуги аеропорту Жуляни, від якого всього-на-всього 8 км до Банкової – представляти не треба. Але й не треба замовчувати, що замість подяки Кривоніс отримав кримінальне провадження за зіпсовані «матеріальні цінності» аеропорту. Найнеприємніше, а точніше злочинно, що бойового генерала, якому у липні цього року виповниться лише 55, відправили у відставку. Нікому не потрібен ні його військовий та організаторський талант, ні досвід? І хтось може сказати, що це нормально для воюючої країни, в якої вирішується питання бути чи не бути?
Зрозуміло, що Сергій Кривоніс не саджає грядки на дачі, а веде активне політичне і, певним чином, бойове життя. Його ж виступи на різних каналах, окрім, звичайно ж, телемарафЕту, завжди актуальні й корисні. Тож Кривоноса сповна оцінили наші сусіди і з 2024 року він ділиться своїми знаннями та досвідом поза межами України, в країнах Балтії. А з березня 2025 року генерала призначено на посаду керівника Інституту глобальної цивільної безпеки на базі Академії військових рекрутів «Штурм» (м. Варшава, Республіка Польща). Нині поляки – від малого до старого – оволодівають наукою захисту батьківщини. Версії познайомлять читачів у недалекому майбутньому з розповіддю пана генерала про те, як це відбувається в наших сусідів. До слова, з травня 2019 року Кривоніс був керівником новоствореної міжвідомчої робочої групи з підготовки пропозицій щодо зміцнення обороноздатності держави. А 29 листопада 2019 року Президент України Володимир Зеленський звільнив Кривоноса з цієї посади, а на початку червня 2021-го генерала загалом було звільнено з військової служби в Збройних Силах України.
Для того, щоби чіткіше усвідомити, що втратили наші Збройні Сили в особі Кривоноса, ознайомимося з коротким оглядом його інтерв’ю для «Фабрики новин», де він говорить, зокрема, про зброю. Його кілька думок та цитат підготувала Ірина Мудренко на своєму Фейсбуці:
«Serhii Kryvonos говорить на «Фабриці новин»:
– На цій війні в джентльменів грати не треба. Бо росіяни настільки цинічні, настільки психічно невлаштовані люди, що вони і далі будуть наносити удари по мирних містах й селах, –– Ми що, будемо мовчати і далі? Вони заливають нас кров’ю, і ми мусимо відповідати тим самим. Тільки з більшим ефектам. Бо це – стадо з людським образом розуміє тільки силу. На нашу кров ми мусимо відповідати значно більшою кров’ю. І це – завдання номер один. Тоді ми будемо розуміти, що ми граємо по тим правилам, які потрібні нам. А поки ми не відповідаємо адекватно на прості речі, – так прокоментував генерал-майор росіянський удар по Сумам.
На думку Сергія Кривоноса, росіяни вбили цивільних українців, бо не отримали по голові за Кривий Ріг. Зеленський після жахливого злочину у його рідному місті мав дістати булаву і сказати: «А давайте відпрацюємо комплексами «Вільха-М» безпосередньо по російським об’єктам!» Але цього не сталося.»
Ось основні тези, висловлені Сергієм Кривоносом.
1. Перші ППО «Patriot» приїхали в Україну у квітні 2023 року. Чому Штати нам дали ці зенітно-ракетні комплекси не одразу?
По-перше, американці переживали, що заявлені характеристики «Patriot» можуть відрізнятися від реальності. Але це було зайве. Українці впоралися із задачкою на відмінно.
«Не так давно було закрите заслуховування американських генералів в Сенаті США і вони чітко підкреслили те, як українські військові швидко опановують «Patriot» і наскільки потужно вони їх використовують. Навіть американці не могли собі уявити, що такі речі можна досягнути від «Patriot» – розповів Сергій Кривонос.
По-друге, цей зенітно-ракетний комплекс коштує дорого, а його виробництво потребує багато часу. Тому, його видача за першим запитом, істотно б знизила його цінність і зменшила б на нього попит.
«З урахуванням те що «Patriot» – це високотехнологічний продукт, його попит достатньо високий, бо його достатньо складно скопіювати», – пояснив генерал-майор.
2. Чому на українському полі бою не спрацювали німецькі «Леопарди», так як хотілося?
Goggle каже, що танки зразку «Leopard-1» німці взяли на озброєння у 1965 році. Ось що про них говорить Сергій Кривонос в контексті реалій війни в Україні.
«Це все одно, що ми на гоночну автівку «Формули-1» прикрутили колеса до «Запорожця», але між тим, так воно і сталося. І німці визнають, що багато зразків тієї техніки, що нам надавалась, не були ефективними на цій війні.»
Аналогічна ситуація склалася і з дорогезними німецькими дронами за ціною в 9 мільйонів. Вони виявилися значно менш ефективними, ніж українські.
«Ми виробляємо дрони по ціні 12.000 – 15.000 доларів, а німецькі – за 9,5 млн. Порахуйте. Їхня ціна вища у 20 разів, але ефективність краща у нас», – сказав Сергій Кривонос.
3. Міністр закордонних справ Сибіга каже, що Україна працює над розробкою власної системи ППО. Чому ми роздуплилися тільки на четвертому році повномасштабки?
На думку генерала Кривоноса, створення засобів протиповітряної оборони – це тривалий процес і він вартує грошей. Але держава їх уперто не хотіла вкладати. Ба більше, зелена влада бачила «мир у очах путіна» і не вірила, що росіянський диктатор таки наважиться на повномасштабний наступ. А коли почалася велика війна, всі плани розраховувалися на конфлікт від 45 до 90 днів. Крім того, влада абсолютно не розглядала варіант, що «шахеди будуть постачатися Іраном і потім вироблятися в росії. Ці речі наші чудо-аналітики в Головному управлінні розвідки чомусь не врахували абсолютно», – сказав Генерал Кривонос.
4. Росіянці за «совка» законсервували за Уралом танки, їх витягли і тепер ними вбивають українців. А що ми? А ми попродавали купу потрібної зброї. Хто винен? На думку Сергія Кривоноса ті, хто був на той час владою. Саме ці люди годували українців казками, що техніка, яку продають закордон – непотрібна й стара.
«За часів Ющенка хто був секретарем Ради нацбезпеки (Кінах, Плющ, Гайдук, Богатирьова)? Хто був прем’єр-міністром? (Тимошенко та Янукович)? Хто був міністром оборони, коли приймалось рішення по продажу практично 1000 танків Т-72 (Анатолій Гриценко). Хтось поніс за це відповідальність?» – обурився Сергій Кривонос
Бо близько 1000 танків – це практично 10 стовідсотково укомплектованих танкових бригад.
«Ми на 11-му році війни не маємо такої кількості танків, бо ми просто це продали за копійки в країни арабського світу. Хтось на цьому заробив, бо ця техніка виводилась безпосередньо з-під Міністерства оборони виводилась у розпорядження фондів Кабінету Міністрів по смішній ціні – 6 000 доларів, а продавали ми їх по 360.000 по 380. 000 доларів. От вся вам відповідь», – генерал майор.
Окрім танків, на експорт йшли літаки, а боєприпаси знищувалися під виглядом диверсій. І таких прикладів, на думку генерал-майора більше, ніж достатньо.
5. Іде 11-й рік війни з росією, а Україна і досі не налагодила виробництво власної зброї в потрібній кількості. У нас так і не з’явилася мережа патронних заводів. Ми досі не перейшли на єдиний калібр стрілецької зброї і дуже залежні від зовнішніх постачальників. Так само – у нас проблеми з виробництвом артилерійських стволів та снарядів. Правда, дещо краща ситуація з дронами. Але тут є свої нюанси.
«Спитайте на підприємствах, які забезпечують потреби збройних сил тими ж самими дронами, яка частка замовлень – державні, а яка частка закуповується за гроші громадян України, гроші фондів, гроші тих, хто вкладає власні кошти в нашу Перемогу?» – пояснив Сергій Кривонос.
6. Лідер блоку ХДС/ХСС Фрідріх Мерц пообіцяв Україні ракети TAURUS. Чи змінять вони ситуацію на полі бою на нашу користь?
На думку генерал-майора, українці будують повітряні замки. Живуть мріями про чудодійну зброю із Заходу. Спочатку це стосувалося HIMARS.
«Хаймарси – це чудова річ, і в свій час, на початку використання вони давали чудовий результат. Потім mо$$кал`nя швидко знаходила слабкі місця цієї зброї,
перелаштовувала свої комплекси РЕБ і вони вже були значно менш ефективними», – пояснив Сергій Кривонос.
Ракети TAURUS – дорога річ. Якщо їх німці і дадуть Україні, то в обмеженій кількості. І їх не вистачить, щоб кардинально переломити ситуацію на лінії бойових дій. Німецькі TAURUS стануть такими собі уколами проти оскаженілого росіянського ведмедя. Саме тому, генерал радить українцям покладатися, в першу чергу, на себе і ставити наступне питання: «А що з нашими «Вільхами» та «Нептунами»?
«Мене не цікавить, що там дадуть німці. Я розумію, що це буде мало», – підсумував генерал майор.

*український політичний та військовий діяч, генерал-майор запасу Збройних Сил України, перший заступник Командувача Сил спеціальних операцій ЗС України (2016—2019), заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України (2019]-2020)

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *