Остаточна крапка у даті народження художника Миколи Івасюка

Її поставила багаторічна дослідниця його творчості, ексдиректорка Чернівецького художнього музею мистецтвознавиця Тетяна Дугаєва

До 160 -тих роковин МИКОЛИ ІВАСЮКА
«Версії» вже публікували мої статті про життя і творчість уславленого майстра історичного живопису, талановитого портретиста, автора жанрових і батальних композицій Миколи Івасюка, в яких я вказувала дату його народження – 16 квітня 1865 р. Та досі існують розбіжності: у різних джерелах вказуються різні дати. Тому з нагоди 160-их роковин з дня народження видатного українського художника з Буковини ще раз акцентую й надаю підтвердження тому, що датою його народження є саме 16 квітня.
Зокрема, у дописі першого біографа та духовного наставника художника, критика, публіциста й письменника Осипа Маковея, надрукованого у газеті «Буковина» за 8 (20) січня 1897 року під заголовком «Микола Івасюк. Руский артист-маляр», читаємо: «Микола Івасюк народився 16 квітня 1865 р. у Заставні на Буковині».


Дочка художника Олена Івасюк (1903 р. нар.) вказала днем народження батька 14 квітня. Її спогади занотував кандидат історичних наук Григорій Дем’ян у сер. 1980-х років. Оригінальний запис досі не опублікований та не оцифрований, а зберігається він у відділі рукописів Львівської національної наукової бібліотеки України», – повідомляє мистецтвознавиця і наголошує, що саме цю дату вказують також автори статей у Вікіпедії та Енциклопедії сучасної України. Натомість, шкодує авторка, «Саме у цій довідковій літературі варто вказувати все ж таки правильну дату», – і наводить переконливі докази того, чому датою народження видатного українського митця є саме 16 квітня, а не 14-те:
«25 листопада 1937 р. репресований НКВС художник був розстріляний у Києві .
Дата народження 16 квітня 1865 р. зазначена в анкеті арештанта, власноруч підписаній Миколою Івасюком. Притримується цієї дати і відома дослідниця творчості Миколи Івасюка Христина Саноцька. Це зазначено у монографічному нарисі про художника Миколу Івасюка: «Народознавчі Зошити» №5-6, 2007 р., стор. 656. Академічне видання. Інститут народознавства НАН України.»

Отож, дата дня народження Миколи Івасюка встановлена. І нею є 16 квітня!»
Тетяна Дугаєва, мистецтвознавиця, членкиня Спілки художників України

P.S.
Принагідно підкреслимо, що авторству Тетяни Дугаєвої належить низка цікавих досліджень істини стосовно багатьох наших буковинських митців та їхніх творів. Зокрема, саме п. Дугаєва встановила правдивого автора майоліки на фасаді Чернівецького художнього музею – Йозефа Ланга. Вона довела, що твердження історика та ексгубернатора Сергія Осачука про авторство Євгена Максимовича є помилковим.


Електронний варіант книги «Мої митці. Микола Івасюк”. Статті 2013-2025 років»
https://drive.google.com/file/d/1cRNawt1_UBnf-8Ic9yRwbyK5bdzOWAK_/view

Саме там є всі публікації п. Дугаєвої, що з’являлися спочатку на шпальтах газети «Версії», і, зрозуміло, ціла низка цікавих статей про Миколу Івасюка…

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *