Міністр оборони Умєров знищив головну антикорупційну реформу в оборонці

Зміни до статутів Агенції оборонних закупівель (АОЗ) та Державного оператору тилу (ДОТ), які вніс міністр оборони Рустем Умєров, підривають усю суть реформи оборонних закупівель, що її почали проводити після скандалу з «яйцями по 17» у міністерстві часів Олексія Резнікова. Це стало відомо з відповідей АОЗ і ДОТ на запити Центру протидії корупції (ЦПК), повідомив у своєму Телеграмі Віталій Шабунін.
“Отже, цими змінами Умєров надав собі наступні повноваження у випадку виявлення наявних або потенційних загроз нацбезпеці: 1. Зобовʼязувати посадових осіб агенцій у випадку наявних чи потенційних загроз нацбезпеці заключати чи розривати угоди без огляду на позицію Директорів, їх заступників чи Наглядових рад. Наприклад, наказати купити непрацюючи 120-мм міни або 152-мм снаряди з переплатою в 90 млн євро, які АОЗ купує негайно і без зайвих питань. 2. У будь-який момент звільнити (або призначити) Директорів агенцій (та їх замів), а також будь-кого іншого – аж до начальників управлінь. звичайно не погоджуючи все це з Наглядовими радами агенцій”, – зазначає голова правління ЦПК Віталій Шабунін.
Таким чином незалежні закупівельні агенції АОЗ і ДОТ фактично перетворюються на структури з ручним управлінням згори. Прикметно, що зміни до статутів у міністерстві Умєрова внесли одночасно з формуванням незалежних наглядових рад в АОЗ і ДОТ.
Цими змінами Міноборони забезпечило для себе можливість впливати на всі внутрішні закупівельні процедури в обхід керівництва та наглядових рад АОЗ і ДОТ. Такі зміни Міноборони внесло для застосування у випадку виявлення наявних або потенційних загроз нацбезпеці. Проте, що це за «потенційні загрози», Міноборони не зазначило.
Нагадаємо, раніше Міноборони протягом девʼяти місяців затягувало створення незалежної наглядової ради АОЗ, яка має забезпечити роботу агенції за всіма міжнародними стандартами закупівлі зброї та гарантувати довіру міжнародних партнерів до АОЗ.
Під час цього періоду сталися щонайменше два масштабні корупційні скандали, повʼязані з наступом на незалежність АОЗ. Так, 23 млрд грн, призначені АОЗ, згідно з розслідуванням журналістів, вивели через Держприкордон службу на польську фірму-«прокладку» Phu Lechmar.
Також стався скандал із мінами, які не вибухали на фронті, викритий журналістом Юрієм Бутусовим. Відповідальність за скандал намагалися покласти на АОЗ, хоча за якість боєприпасів відповідають воєнпреди Міноборони.
Новий статут АОЗ та Додаток до нього ЦПК розмістив на своєму сайті.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *