Синьо-жовта краватка Ігоря Буркута – з любові

В Україні сьогодні – День вишиванки. Традиційне вбрання з кожним роком набуває все більше актуальності, відгукується в серцях луною історії, спонукає до самоідентифікації. І хоча не всі краяни сьогодні вдягнуть вишиванку, – та більшість з них уже усвідомлює сакральний зміст вишиваних орнаментів. І ця більшість має свої історії, пов’язані з вишиваним дивосвітом. Відомий політолог, кандидат історичних наук Ігор Буркут  вишиванок не носить, бо жартує, що «до бороди більше пасує косоворотка». Хоча сам себе і поправляє: «гетьман Сагайдачний носив бороду, та й не лише він – серед козаків зустрічалися бородані». Як би там не було, а його історія – про вишиті краватки:

g1_01

– На початку 60-х років в Україні увійшли в моду вишивані краватки, – розповідає Ігор Григорович. – Тоді я вчився в медичному училищі й на заняття ходив при повному параді. Моя дівчина вишила мені чудову краватку синьо-жовтим орнаментом. Кілька днів походив та й потрапив на очі директорші – приїжджій росіянці. Як побачила, відразу в крик: «Снять немедленно эту бандеровщину!» Що поробиш, нариватися на конфлікт не хотілося, тож і зняв. Правда, надягав, коли йшов десь у місто. А моя дівчина вишила іншу краватку, червоно-чорним. Прийшов на заняття в обновці, «товарищ директор» побачила и сказала: «Ну, вот – совсем другое дело!» Це зараз вже всі в Україні знають, що червоно-чорне асоціюється з ОУН і УПА, а тоді приїжджі росіяни до таких тонкощів ще не докопалися. Окрім чекістів, звичайно. Втім, вона була лише лікарем-гінекологом…

Історія ця трапилася в Чорткові. Вишиті краватки, на жаль, не збереглися: за багатьох переїздів десь загубилися. Але зберігаються в пам’яті…

 

Маріанна АНТОНЮК, «Версії»

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *