Пообіцяв нам Андрій Волков, любитель-астроном, дипломант Всеукраїнського конкурсу «Мирний космос» у Києві ( жовтень 2010), Міжнародної конференції «Зоряний шлях» у Дніпропетровську ( квітень 2010).
4 січня 2011 року ми маємо можливість спостерігати часткове сонячне затемнення.
Початок затемнення за київським часом: 9 г. 12хв. 50с.
Найбільше затемнення: 10 г. 39 хв.
Кінець затемнення: 12г. 11 хв.
Частина сонячного диску, яка покрита Місяцем: 79% .
Про перебіг затемнення, про «портативний» телескоп, про умови спостереження Андрій Волков розповість вже після цього очікуваного небесного явища.
Застереження! Нагадуємо, що спостерігати сонячне затемнення слід із темними світлофільтрами що блокують >99.99% шкідливого видимого та УФ-випромінювання. Якщо не виконати цю вимогу, то можна травмувати очі. Використання закопченого скла, нашарованої фотоплівки, дискет та CD/DVD-дисків є так само небезпечним і може призвести до безболісної втрати зору.
Для довідки
Сонячне затемнення 4 січня 2011 року – часткове сонячне затемнення 151 сароса. Максимум затемнення досягне в точці з координатами 64.7° північної широти, 20.8° східної довготи і не матиме центральної смуги повної фази. В момент і в точці найбільшого затемнення направлення на Сонце (азимут) складатиме 155°. Таким чином, тривалість покриття Сонця Місяцем на цей раз складе майже 3 години (2:59).
Щоб відбулося сонячне або місячне затемнення, необхідно, щоб Місяць був у фазі нового місяця або ж у повні знаходився поблизу одного з вузлів своєї орбіти, тобто недалеко від екліптики.
Кожного року обов’язково буває два сонячних затемнення; за доброго збігу обставин їх може відбутись навіть п’ять. Що стосується місячних затемнень, то, згідно з розрахунками, їх може бути на рік два чи три, а може і зовсім не бути. Отже, мінімальна кількість затемнень на рік – два (обидва сонячні), максимальна – сім (п’ять сонячних і два місячних, або чотири сонячних і три місячних).
Послідовність затемнень повторюється майже точно у тому ж порядку через деякий проміжок часу, що називається саросом (з єгипетської – “повторення”). Сарос, відомий задовго до початку нашої ери, складає 18 років і 10,3 чи 11,3 доби (залежно від того, скільки високосних років було в періоді). Земля і Місяць, освітлюючись Сонцем, відкидають тіні у вигляді конусів у бік, протилежний від Сонця. Конус земної тіні довший за місячний, а його діаметр на відстані Місяця перевершує діаметр Місяця більш ніж у 2,5 рази. Рухаючись навколо Землі, Місяць двічі на місяць опиняється на лінії Земля-Сонце. У такі моменти і може настати сонячне чи місячне затемнення.
Сонячне затемнення відбувається тоді, коли тінь від Місяця потрапляє на поверхню Землі. Воно спостерігається по-різному в різних точках земної поверхні. Диск Сонця буде повністю закритим тільки для спостерігача, який знаходиться всередині місячної тіні, середнє значення діаметра якої на поверхні Землі -100 км. У цій вузькій зоні буде спостерігатись повне сонячне затемнення.
На ділянках земної поверхні, куди падає півтінь від Місяця, всередині так званого конуса місячної півтіні, буде спостерігатись часткове сонячне затемнення.
Оскільки відстань Місяця від Землі внаслідок еліптичності його орбіти змінюється від 405 500 км до 363 300 км, а довжина конуса його повної тіні становить 374 000 км, то іноді вершина цього конуса не досягає поверхні Землі. У такому випадку краї сонячного диска залишаться відкритими і будуть утворювати тонке блискуче кільце навколо темного диска Місяця. Таке затемнення називається кільцевим.
Інформація з джерел:
Головна астрономічна обсерваторія НАН України – http://www.mao.kiev.ua
The Zooniverse Community – http://www.zooniverse.org/home
Solar System Exploration – http://solarsystem.nasa.gov/
Сонячне затемнення у Полтаві – 4 СІЧНЯ 2011 – http://www.poltavaforum.com/astronomiya-443/15191-sonyachne-zatemnennya-u-poltavi-4-sichnya-2011-a.html ( тут є детальна інформація про рекомендації для очей під час спостереження)
Проект “Астрогалактика” – http://www.astrogalaxy.ru/831.html
Тетяна СПОРИНІНА
Візуальне спостереження часткового сонячного затемнення 4.01.2011 у Чернівцях
Фото Тетяни Спориніної
11 коментарів “«Буде небо – будуть фото затемнення!»”
Главное что бы хорошая погода была :D !
Так, це точно! Дуже сподіваюсь на гарну погоду, того року не повезло. Проте цього року перспектива непогана: http://www.weather.com/weather/tenday/UPXX0045
Добре, що хоч трохи перефразували мої слова. Жодних претензій не має, але копіпаста рулить!
http://www.poltavaforum.com/astronomiya-443/15191-sonyachne-zatemnennya-u-poltavi-4-sichnya-2011-a.html#post193909
—цитата—
Застереження! Нагадуємо, що спостерігати сонячне затемнення слід із темними світлофільтрами що блокують >99.99% шкідливого видимого та УФ-випромінювання. Якщо не виконати цю вимогу, то можна травмувати очі. Використання закопченого скла, нашарованої фотоплівки, дискет та CD/DVD-дисків є так само небезпечним і може призвести до безболісної втрати зору.
—кінець цитати—
Вибачте, пане crazyastronomer, що не поставила посилання на Ваш сайт, звідки взяті слова про застереження для зору.
Я внизу зробила посилання на сайти, звідки взяли інформацію. А про текст, який стосувався застереження, не поставила посилання. Я і не збиралася перефразовувати – там текст ніби повністю.
Зараз внизу, де є посилання, поставлю посилання і на Ваш сайт.
З наступаючим Новим роком і гарної погоди 4 січня :)
Дякую, не варте вибачень
З’явилась інформація на сайті ГОЛОВНОЇ АСТРОНОМІЧНОЇ ОБСЕРВАТОРІЇ НАН УКРАЇНИ.
Обставини затемнення:
Геоцентричне сполучення Місяця та Сонця по прямому піднесенню відбудеться 4 січня о 9 год 15.2 хв за Всесвітнім часом. Найбільша фаза затемнення − о 8 год 50.6 хв (вона складатиме 0.86). Сонце перебуватиме в сузір’ї Стрільця.
Обставини затемнення для України
В Україні затемнення буде видно як часткове з фазою приблизно 0.70. Докладні обставини його для восьми міст наведено в таблиці.
http://www.mao.kiev.ua/calendar/2011/ecl_sun_2011.htm
Нажаль, Чернівці не попали в цю таблицю. Але ми плануємо спостерігати затемнення.
Бачив візуально затемнення! Урочисто, цікаво, гарно!
Сьгодні, 4.01.2011 р. три космічні події:
1-Сонячне затемненя. Для Чернівців-початок 9.16; Час максимальної фази-10.43; Кінець затемнення-12.15; Максимальна фаза-0,789. Наступне сонячне затемнення, яке ми зможемо спостерігати з території Укораїни відбудеться 20 березня 2015 року о 12.07 за київським часом.
2. Сьогодні -4.01.2011 – Земля ближче за всьго знаходиться біля Сонця. Ця відстань складає – 147 млн.км.
3. Згідно законам Кеплера на цій ділянци траектрорії обертання Землі навкруги Сонця, швидкість Землі сьогодні найвища і складає 30,38 км/с
Розміщені фото візуального спостереження за сонячним затемненням в Чернівцях.
Цікаво почути ще про календар Майя.
Для Tolik:
Кажуть, що у 2012 році закінчується календар Майя.
Вам краще б було пошукати в Інтернеті. Адже я теж про цей календар пошукала в Інтернеті.
“Справжньою таємницею для нас є й календарі «доколумбових» народів Америки, особливо календар Тіауанаку, викарбуваний на загадковій велетенській споруді в Андах — «Воротах Сонця», датований, як мінімум, 10–13 тисячами років до н. е. За місячним календарем майя із обсерваторії в Паленке, місяць дорівнює 29,53086 доби, тобто довший за фактичний на 0,00027 доби, або на 0,9 секунди. Тривалість сонячного року за цим календарем дорівнює 365,2420 доби (на 0,0001 доби довше, ніж за сучасним). Визначення року в 365 діб (з точністю до однієї доби!) вважалося великим відкриттям давньогрецького філософа Фалеса (VI ст. до н. е.). Тепер ми знаємо, що відомості про тривалість року, причому в 10 000 разів точніші, мали жерці майя. За давнини існував цілий ряд календарних систем, точніших, ніж сучасний календар. Наприклад, той, що його мав у своєму розпорядженні знаменитий поет раннього середньовіччя Омар Хайям , давав похибку в один день за п’ять тисяч років, тим часом, як наш дає таку похибку за 3300 років.”
Але ви, Анатолій, теж купуєте в магазині календар і він у вас закінчується 31 грудня. Але 1 січня наступає новий рік :)