Україна втратила ще одну стратегічну галузь – виробництво вакцин

Ольга Богомолець, голова Комітету ВР з питань охорони здоров’я, звернулася особисто до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з настійним проханням втрутитися в ситуацію і врятувати виробництво вітчизняних вакцин, якими щеплена більшість дорослого населення України. Адже протягом останніх 5-ти років ця галузь в Україні цілком знищена.

Може, комусь це здається невеликою втратою, але насправді саме виробництво власних вакцин є головною умовою забезпечення національних інтересів у сфері біологічної безпеки. Наразі ми цілком залежні від поставок вакцин з-за кордону, і будь-який форс-мажор із різким зростанням світового попиту на вакцини, залишить нас беззахисними.

Враховуючи, що процес вирощування деяких вакцин триває до півтора років, перекрити в екстреній ситуації весь наявний попит власним виробництвом не вдасться. Немає й сумніву, що в такій ситуації Україна отримає доступ до вакцин в останню чергу і залишиться напризволяще, сам на сам з епідемією.

Та навіть за стабільної епідемситуації Україна має величезні проблеми з постачанням вакцин іноземного виробництва. Світовий попит зростає, і сьогодні ваккцини надходять до України вкрай незадовільно: проміжок між оплатою та поставками може сягати двох років. Як результат – спалах кору й критична недовакцинація населення від поліомієліту, дифтерії та інших украй небезпечних захворювань.

Хоча було так не завжди. До 2012 року три великі вітчизняні виробники сукупно виробляли 13 найменувань вакцин від інфекційних хвороб, вакцинація проти яких передбачена Календарем щеплень (кір, епідпаротит, краснуха, туберкульоз, гепатит B, кашлюк, поліомієліт, дифтерія, правець, гемофільна інфекція) і якими власне і було вакциноване в попередні десятки років все тепер уже доросле населення нашої країни.

2013-го, із введенням в Україні  європейських вимог GMP до виробництва лікарських засобів, деякі вітчизняні підприємства не змогли одразу підтвердити відповідність умов виробництва сучасним вимогам GMP і змушені були зупинити виробництво для його підготовки до міжнародних вимог.

Та вже 2015-го, із запровадженням в Україні міжнародних закупівель за участі спеціалізованих організацій, обов’язковою умовою стала закупівля виключно препаратів, визнаних ВООЗ. Після цього держава взагалі перестала закуповувати вакцини вітчизняного виробництва навіть у тих виробників, які підтвердили відповідність виробництва міжнародним вимогам GMP.

Всі вітчизняні виробники змушені були скоротити виробництво, і відтоді українські вакцини можна знайти тільки в деяких приватних клініках. До того ж, сьогодні майже всі вони виробляються з так званих «in bulk» – нерозфасованих готових препаратів іноземних виробників. Власного виробництва вакцин в нас уже немає.

По суті, маємо ситуацію, коли держава свідомо пішла на вбивство власної галузі з виробництва вакцин, яка в кожній країні вважається стратегічною. Коли США, Індія, Китай нарощують власне виробництво, ми його вбиваємо на догоду чиїмсь бізнес-інтересам.

«В чиїх інтересах це зроблено? Здогадатися неважко – достатньо подивитися, хто отримав на цьому надприбутки. А це — транснаціональні фармацевтичні корпорації, лобісти яких і пишуть ті самі міжнародні вимоги до сертифікації, щоби «відсіювати» конкурентів. І сьогодні їхня мета досягнута: виробництво власних вакцин в Україні знищене бюрократичними інструментами, ринок вільний, –  зазначила Ольга Богомолець. – Ті, хто допомагав усередині країни знищити власне виробництво вакцин та розчистити територію для іноземних компаній, для мене є національними зрадниками. Вони поставили під загрозу не тільки економічний розвиток України, але й найдорожче – здоров’я та життя громадян. Я боротимуся за відновлення стратегічної галузі й вимагати від уряду зміни правил державних закупівель, щоб відновити держзамовлення для українських виробників вакцин, які ще зберегли свої виробничі потужності», – заявила народний депутат. Вона заявила також, що їхня якість може бути не гіршою за іноземні вакцини: десятки років ми всі успішно вакцинувалися і жодних епідемій не виникало. Будь-які аргументи про те, що українське не може бути якісним, – свідчення або комплексу меншовартості, або цілеспрямованого лобіювання іноземних компаній і розчищення для них ринку в Україні.

Народний депутат наголосила, що від уряду потрібна тільки політична воля, а також хоч трошки совісті й патріотизму, щоб розробити відповідну довгострокову державну програму стимулювання розвитку вітчизняного виробництва імунобіологічних препаратів.

Це не тільки питання національної безпеки, а й питання економічного розвитку держави, оскільки розвиток вітчизняної фармацевтичної промисловості сприятиме зменшенню імпортозалежності України, підвищенню виробничого потенціалу фармацевтичної галузі, забезпеченню конкурентоспроможності національних виробників, створенню нових робочих місць.

До МОЗ Комітет ВР з питань охорони здоров’я вже звертався. Як завжди, безрезультатно. Тож тепер Ольга Богомолець, як голова Комітету, звертається особисто до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з настійним проханням втрутитися у ситуацію та змусити підлеглих працювати на благо України, а не якихось закордонних компаній, повідомила прес-служба народного депутата Ольги Богомолець.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *