Президенту Національної академії наук України академіку Борису Патону виповнилося 99 років.
Він є автором 1,2 тис. публікацій, зокрема 20 монографій та понад 400 винаходів.
Gazeta.ua пропонує 10 найцікавіших фактів про дослідника.
- Борис Патон дослідив використання зварювальних процесів у космічній технології, виконаних космонавтами при орбітальних польотах кораблів і в умовах відкритого космосу.
- У середній школі Борис Патон отримав 9 двійок за семестр. Вступивши в КПІ, навчався на “відмінно”. На іспиті з філософії (про марксизм-ленінізм) студент отримав “незадовільно”. Пізніше перездав на “добре”. Через це не отримав червоного диплома.
- Отримав звання Першого героя України. Борис Патон удостоєний прижиттєвого бюста, який знаходиться у Києві перед будівлею академічних музеїв за адресою Богдана Хмельницького, 15. Разом з батьком, Євгеном Патоном, конструктором столичного моста, створив наукову школу.
- Патон раніше регулярно грав у теніс і захоплювався водними лижами. Останнім часом віддає перевагу плаванню.
- Захист дипломної роботи в інституті призначили на 22 червня 1941 року. Борис Патон і його однокурсники потрапили під бомбардування – німці атакували авіазавод, що знаходився поруч. Диплом винахідник захистив на “відмінно”.
- Після операції на стегні 1995 року, дізнавшись, що кістку хірурги різали механічною пилкою, Борис Патон зібрав команду, яка почала розробляти лазерні методики.
- Завдяки розробкам Бориса Патона провели 1-ий експеримент зварювання в космосі. Він зробив внесок у розробку ракети Н1, яка призначена для освоєння Місяця.
- Разом із колективом вчених-зварювальників і хірургів Борис Патон розробив новий спосіб з’єднання м’яких тканин, а також інструменти для зварювання різних видів біологічної тканини. Завдяки цьому скоротилась тривалість операцій, знизились ймовірності післяопераційних ускладнень та втрати крові.
- Борис Патон сприяв будівництву житла для співробітників НАН. Так з’явився масив “Академмістечко”.
- Вчений виступав категорично проти зведення 3 і 4 реакторів ЧАЕС, пояснюючи це можливістю катастрофічних наслідків через концентрацію вже діючих електростанцій на Дніпрі і Прип’яті. Події 1986 року підтвердили його побоювання. Після катастрофи на ЧАЕС колективи більшості інститутів НАН відразу взяли активну участь у роботі по ліквідації наслідків вибуху.
Борис Патон є сином Євгена Патона – знаменитого мостобудівника. Продовжувачкою роду Бориса Патона є його єдина онука 29-річна Ольга. За освітою вона юрист.