Управління державної охорони засекретило інформацію стосовно того, чи забезпечували його співробітники заходи охорони та безпеки під час відпочинку президента України Петра Порошенка на Мальдівських островах з 1 по 8 січня.
Про це йдеться у відповіді за підписом начальника УДО Валерія Гелетея на запит програми “Схеми” (спільний проект “Радіо Свобода” та каналу “UA:Перший”).
Перед публікацією розслідування “Mr. Petro Incognito. Таємна відпустка президента” редакція програми звернулася до Управління держохорони з проханням повідомити, чи були відряджені співробітники цього управління з президентом Порошенком під час відвідин Мальдів і якщо так, то скільки співробітників було відряджено? Чи зустрічали співробітники УДО та транспорт Управління Порошенка в аеропорту “Київ” вночі 8 січня? Та чи має голова держави, відповідно до чинного законодавства, право користуватись приватним літаком або чартером приватної компанії для приватних перельотів?
Єдине, що зазначили у відповідь в УДО, що державна охорона посадових осіб, визначених законом, забезпечується безперервно в місцях їх постійного та тимчасового перебування, однак точних відповідей на запитання не надали.
“Запитувані відомості становлять службову інформацію”, – йдеться у відповіді на запит.
Водночас знімальна група програми “Схеми” 8 січня ввечері зафіксувала, що на приліт президента в аеропорту “Київ” не чекав звичний кортеж, на перехрестях не чергували поліцейські, а довкола аеропорту не було нацгвардійців. Натомість на територію аеропорту, конспіруючись, час від часу вимикаючи фари, заїхали чотири мінібуси-“Фольксвагени” і “Мерседес”, як пізніше з’ясували журналісти, на так званих “номерах прикриття”.
Із розслідування “Mr. Petro Incognito. Таємна відпустка президента” стало відомо про те, що Петро Порошенко відпочивав на Мальдівських островах у п’ятизірковому курортному готелі Chevan Blanc Randheli, що складається лише з розкішних приватних вілл посеред Індійського океану. Неафішований президентський відпочинок, що тривав з 1 по 8 січня разом з перельотом, загалом коштував не менше ніж 500 тисяч доларів, що становить понад 14 мільйонів гривень. а на харчування з цієї суми було витрачено близько 17 тисяч доларів ( сніданки – 10 791 долар, обіди – 4 682 долари, а вечері – у 3 165 доларів). Загалом усі додаткові послуги становили 37 550 доларів.
Журналісти видання “Вести” своєю чергою дізналися у представника одного із найбільших українських туроператорів Олену Горячову, що ж на таку суму міг наїсти президент.
“На сніданок ВІПам подають дороге французьке шампанське від 300 доларів за пляшку та вище, лобстерів ціною у 120 доларів, полуницю, тропічні фрукти, випічку, яєчню, рулетики з лосося. Коронна страва на островах – тунець. Особливо популярним є м’ясо маленьких тунців, тунця-фрегата та жовтоперого тунця. Люблять тут і валхомас – це копчений тунець з соком кокоса та лайма. А ще подають різноманітну екзотичну рибу типу ваху, махи-махи та великоокої ставриди”, – розповіла вона.
За її словами, на вечерю можна вибрати також кальмарів, королівські креветки, всі види європейських салатів.
Дуже смачна закуска – гулг. Це рибний рулет з кокосами та цибулею. На обід зазвичай буває Гаруда – рибний бульйон, приготований із сіллю, іноді з додаванням чилі, цибулі та листя базиліка, що додає супу неповторний аромат. До бульйону подають гарячий рис, лимон, цибулю та перці чилі. Крім Мальдівської кухні, на приватних віллах є середземноморська, італійська, японська, індійська, китайська та арабська кухні, гриль, страви з морепродуктів. Вибираєш, що хочеш, – додала пані Горячова.
У відповіді на запит програми “Схеми” в Адміністрації Президента зазначили, що це був “короткий відпочинок”: “Цю поїздку він оплатив сам з власного рахунку задекларованих коштів, що буде відображено в його електронній декларації”.
В офісі Порошенка також підкреслили, що всі дані щодо президентської діяльності розміщуються на офіційному сайті, водночас “рішення про те, що інформація про ці поїздки (на Мальдіви, а також до державної резиденції Гута на Івано-Франківщині у грудні минулого року – 24) буде оприлюднена постфактум, було ухвалено заздалегідь, виходячи з міркувань безпеки”.
Утім, в Адміністрації Президента й особисто сам глава держави уникнули відповідей на питання журналістів “Схем” про те, в який спосіб здійснювалася оплата за переліт і проживання, в яку загальну суму обійшовся відпочинок, хто був разом із президентом на борту літака, а також чи зустрічався Порошенко з кимось з офіційних осіб інших країн, політиками чи бізнесменами під час свого перебування на Мальдівах та чи проходив він паспортний і митний котроль під час вильоту та прильоту.
15 січня “Схеми” надіслали запит Петру Порошенку, продемонструвавши зібрані редакцією докази президентського вояжу в усіх подробицях. А вже наступного дня Адміністрація Президента для інформагентства “Інтерфакс” визнала факт президентського відпочинку на Мальдівах, щоправда без жодних дат і подробиць.