Закон про НАБУ: «легалізація корупції» чи «перший крок до відновлення суверенітету»

Учорашнє голосування у парламенті за законопроєкт 12414, який підпорядковує два головні незалежні антикорупційні органи України призначеному президентом генеральному прокурору під час воєнного часу, викликало значне пожвавлення в політичному житті України. Законопроєкт прийнятий більшістю голосів, у той же день підписаний головою Верховної Ради, відправлений на підпис президентові, підписаний і навіть оприлюднений у ЗМІ! Тобто – набув чинності.

Така блискавичність – чи не дивина?

Тим часом активна і небайдужа частина суспільства уже з 18 години почала виходити на мітинги протесту. Протести, у яких взяла участь переважно молодь, відбулися в Києві, Одесі, Луцьку, Львові, Дніпрі, Чернівцях та навіть в обстрілюваних Сумах.

Протест у Чернівцях. Скріншот з відео інстаграм-сторінки Семена Кошоватого

Голосування за цей закон уже викликало реакцію закордонних ЗМІ. The Economist у статті «Обурення в Україні через нападки уряду на антикорупційні органи. Президент Зеленський посилює свій контроль» пише: «Комісар ЄС з питань розширення Марта Кос заявила в соціальних мережах, що законопроект негативно вплине на переговори України про членство. «Незалежні органи, такі як НАБУ та САП, є важливими для шляху України до ЄС», – написала вона. У Києві посли країн «Великої сімки» опублікували спільну заяву, в якій натякнули на «серйозні занепокоєння». Але багато хто сумнівається, чи буде достатньо такої риторики».

Народний депутат Ярослав Железняк, який разом з нечисленними колегами намагався блокувати трибуну, аби не допустити цього голосування, сказав  про його результати: «Сьогодні 263 радісні депутати легалізували корупцію. Посил був простим: ви можете брати все, що хочете, доки залишаєтеся вірними».

Натомість президент Зеленський у своєму відеозверненні запевнив, що антикорупційна інфраструктура працюватиме, але без російських впливів. Також він провів зустріч з головами правоохоронних та антикорупційних органів на тлі протестів через закон №12414. Анонсував “спільний план” і запевнив, що «чує суспільство».

Глава СБУ Василь Малюк на зустрічі з G7 заявив, що  «СБУ буде й надалі викорінювати російських агентів у будь-якому державному органі України».

Тим часом Юлія Тимошенко заявила, що «зовнішнє управління та залежність від глобальних спекулятивних структур має бути зірване – настав час повернути Україні втрачений суверенітет».

Першим кроком до цього вона назвала голосування за законопроєкт №12414 про внесення змін до КПК щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних зі зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану.

Під час свого виступу в парламенті лідерка «Батьківщини» назвала блюзнірством боротьбу грантових патріотів за Україну. Саме вони, як сказала Тимошенко, за спиною українського народу під час війни позбавляли Україну суверенітету, передаючи необмежені повноваження міжнародним дорадчим радам.

Я розумію, що гранти треба відробляти. Але ж не так грубо, не так нахабно, не так антиконституційно, і не заганяючи Україну в стан колонії на десятки років вперед, – зазначила Юлія Тимошенко.

Вона назвала це зовнішнім управлінням, яке базується на інтересах, що вкрай суперечать національним інтересам України. До того ж лідерка «Батьківщини» висловила сподівання, що парламент невдовзі скасує всі закони, які легалізували зовнішнє управління.

«Я хочу попросити Верховну Раду не зупинятися на цьому голосуванні, а крок за кроком скасувати всі закони, де були застосовані міжнародні дорадчі ради і міжнародні наглядові ради, тому що це позбавляє Україну суверенітету», – додала Юлія Тимошенко.

Нагадаємо, лідерка «Батьківщини» неодноразово звинувачувала закордонних радників з дорадчих рад у захмарних статках та роботу на зовнішніх замовників.

А тим часом чернівчан закликають у соцмережах і сьогодні, 23 липня вийти на мирну акцію протесту проти прийняття закону №12414, який фактично підпорядковує НАБУ та САП Офісу генпрокурора та обмежує незалежність цих організацій. Охочі можуть доєднатися до акції на Центральній площі о 18:00.

За матеріалами інтернет-видань

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *