До редакції звернулася постійна читачка, стурбована чутками про те, що викладацький склад Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича найближчим часом планують скорочувати. «Нещодавно почула, що в новому навчальному році 190 викладачів скоротять, бо у бюджеті зменшено суму коштів на оклади викладацького складу. Наскільки ця інформація відповідає дійсності?».
Про те, чи справді в новому навчальному році викладачів у ЧНУ ім. Ю.Федьковича поменшає, ми поцікавилися у завідувача сектора ВНЗ Головного управління освіти і науки облдержадміністрації Михайла ПАВЛЮКА.
– Справді, у цьому році можливі скорочення викладацьких ставок і реорганізація окремих структурних підрозділів навчального закладу, – повідомив посадовець. – Орієнтовно ця кількість становитиме від 90 до 100. Причина цього – скорочення контингенту студентів, збільшення вартості оплати як за комунальні, так й інші платежі, недофінансування університету Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України.
Цю інформацію підтвердив і ректор ЧНУ ім. Ю.Федьковича Степан МЕЛЬНИЧУК. За його словами, протягом останніх кількох років кількість студентів вишу зменшилася: якщо раніше на факультетах ЧНУ навчалося 20 тис. студентів, то нині ця кількість перебуває в межах 17 тисяч.
– Якщо врахувати, що загальна кількість тих, хто здобуває знання в нашому навчальному закладі, зменшилася на 3 тис. осіб, то кількість посад, які підлягають скороченню, мала би становити 300. І, треба сказати, що часткове скорочення вже проводилося, – зазначає Степан Васильович. – Оскільки кількість студентів скоротилася, то Міносвіти зменшило й фінансування. Зокрема, значне недофінансування маємо на комунальні послуги, тому й мусимо вишукувати резерви.
Таким чином, кошти які вивільняться за рахунок проведеного скорочення, керівництво вишу планує спрямувати в тому числі й на оплату компослуг, а також – на зарплату викладачам, що залишаться працювати.
– Кількість посад, які підлягають подальшому скороченню, ще коригуватиметься відповідно до того, скільки студентів буде набрано у новому навчальному році, – каже ректор ЧНУ ім. Ю.Федьковича. – Наразі передбачено оптимізувати 100 викладацьких посад та 90 посад у різноманітних підрозділах, наприклад, бібліотеці, де нещодавно встановлено систему електронних карток. Також два музеї університету буде об’єднано в один, скорочено і частину телефоністів, бо їхня функція нині втратила свою актуальність у зв’язку з тим, що всі користуються мобільними телефонами.
Чи підуть такі локальні «реформи» на користь буковинській освіті і чи підвищать її якість – поки невідомо. Бо ж уже маємо більш глобальні нововведення, які мали б нібито суттєво поліпшити рівень галузі знань та на щабель підняти його в очах не тільки українців, а й європейців: і болонську систему впроваджуємо, і викладачів зобов’язуємо на інтернет-сайт свої лекції в електронному варіанті виставляти. А навіщо? Хіба напрацьована роками попередня освітня система давала недостатній рівень знань випускникам? Чи, може, сучасним студентам і на пари ходити вже не треба, а можна тільки «стягти» з інтернету лекцію, роздрукувати її як шпаргалку на іспит… і отримати гарну оцінку за новою, такою прогресивною і ефективною болонською системою?… Зрештою, поживемо – побачимо…
Любов НЕЧИПОРУК, «Версії»