Щойно повернулася з “Бель Вю”, де команда від авторів фільму – режисер Тарас Томенко, продюсер Олег Щербина із підтримкою двох нардепів – Юрія Павленка та Владислава Севрюкова (останній разом із модератором презентації Володимиром Килиничем представляли Буковинську кінокомісію) презентували фільм, що так і назиdається “Будинок “Слово”. Важко зібрати зараз докупи думки, аби зрозуміло розповісти про потрясіння, яке пережила ціла аудиторія і кожний з присутніх окремо .
У сюжету немає карколомних поворотів, квартиру за квартирою називають мешканців цього будинку, показують їх живими й молодими й лише за 10 років посивілими й втомленими… Боляче дивитися й тому, що ми, глядачі, вже знаємо трагічні долі цих людей: боляче знати, що одного за одним по ночах будуть вихоплювати з життя й творчості цвіт української культури – просто за те, що вони – українці. І не просто українці, а люди, які володіють Словом – тобто культурним і психологічним впливом на українську націю. Імена ці спливають у кінці картини живою низкою за алфавітом – і моторошно стає від просто переліку цих людей. Може, оця сувора простота – найбільше мистецьке досягнення фільму. Підкреслене повторюванням відеоряду про сучасний вигляд Будинку “Слово” із вищербленими стінами й сходами – як символом вищербленої репресіями України…
Не скажу про інших, але мені деякі подробиці доль цього розстріляного поколінна були відомі вже років 50 тому, коли розповідав мені про них – не лекційно, дрібками, з якихось наразі не пам’ятних нагод – наш буковинський Златоуст, людина енциклопедичних знань і великої любові до України, до її Слова Анатолій Миколайович Добрянський. Його оминув трагічний фінал героїв презентованого нині фільму, все-таки часи були трошки інші, але крові попсували йому доволі… Я на власні очі бачила вскриті листи, перекладені в інші конверти, на які з автентичних конвертів були вирізані й наклеєні адреси… Навіть не намагалися приховати, підкреслюючи: Все про тебе знаємо!..
Наразі розумієш, якої довіри він удостоював. Це точно знаючи, що в кожній студентській групі був хоча б один, завербований 1-м відділом… Ми навіть знали деяких…
Дуже школа, що Анатолій Миколайович не дожив до цього фільму…
Фільм невдовзі вийде в чернівецькому прокаті. Всіх, хто це прочитає, прошу: подивіться це самі, переконайте подивитися своїх друзів і рідних… Звісно. якісь екшени збирають аудиторію легше. Але підіть. Не пожалійте пару десяток гривень. Бо це для кожного з нас – щеплення. Від диктатури. Дуже актуальний вірус наразі.