Євро-2012, свідками якого ми скоро будемо, в Україні має свою цілковито особисту історію з потягами Hyundai, з послугами low-cost авіакомпаній, з цінами на готелі, які здивували навіть Мішеля Платіні, з захисниками тварин в Україні на італійських стадіонах, з бурхливим будівництвом стадіонів у Харкові, Донецьку, Києві та Львові, з дивними талісманами Славка та Славека, які більше нагадують диснейлендівських героїв, з чутками про бойкот та різними фінансово-балансовими плітками… Але Джанні Інфантіно підтвердив, що фінал ЄВРО-2012 достеменно відбудеться у Києві. А ось у Чернівцях 15 травня на Центральній площі, яка колись називалася площа Ринок, де була клумба для квітів, відбулася презентація сучасної футбольної скульптури.
На цьому місті у 1827 році встановили перший мистецький пам’ятник Матері Божій. У 1918 р. Буковину зайняли румуни і встановили пам’ятник під назвою «Уніря» (Возз’єднання). У 1940 році в місто прийшли радянські війська і за одну ніч зникли і «Уніря», і тур, що стояв поруч. А на цьому місці обладнали клумбу для квітів. У 1943 році на постаменті стояв бюст Гітлера, а у 1951 р. відкривали пам’ятник вождю пролетаріату — В. І. Лєніну, у 1991 р. його демонтували. Зовсім недавно, у серпні 2011 на Центральній площі Чернівців встановили триметрову фоторамку, яку у травні вже цього року перенесли на Театральну площу, і клумбу теж не лишили у спокої. Її накрили червоним постаментом для арт-скульптури. Чому до слова «скульптура» додається «арт», я так і не зрозуміла ( під час відкриття у деяких виступах звучало саме таке словосполучення).
Адже скульптура і art – мистецькі терміни.
Може це андеграунд такий?
Те, що він не підтримує класичні шляхи видно навіть і не фахівцю з мейнстріму, бо для класичних форм і скульптур не потрібно підтвердження будь-яких реєстрів. Вони красномовніші за рекорди, ажіотаж та антураж флешмобів…
Арт-інсталяція з футбольних м’ячів «Футбольна квітка», що приурочена до проведення в Україні чемпіонату Європи з футболу ЄВРО-2012, має розміри 6 х 3,8 м і складається з 1600 футбольних м’ячів. Представник Національного Реєстру рекордів України запевнив, що скульптуру визнано найбільшою, яку виконано з футбольних м’ячів. Нова «скульптура» у чернівчан викликала неабиякий інтерес, а клумба поки перечекає у справжньому underground.
А ми, як і мільйони вболівальників, з нетерпінням очікуємо футбольного свята чемпіонату Європи з футболу ЄВРО-2012.
Тетяна Стрільчик, “Версії”,
фото автора
6 коментарів “«Футбольна квітка», Євро-2012, андеграунд…”
І простоїть це диво на площі до кінця літа… А “захисик культурної спадщини” на сцені був такий щасливий…
Захисник змінив і захист, і команду…
Дивна композиція в центрі міста. Біля стадіону краще б зразу встановили.
Место, конечно, выбрали странное … Интересная инсталляция. Скульптурой назвать сложно. Соглашусь, что возле стадиона смотрелось бы выгоднее. Но не представляю себе – где именно. Там ведь парковка находится.
Удивило (в хорошем смысле этого слова) то, что использовали современные материалы, отошли от классических форм и элементов.
То, что фигура сделана из мячей (и, как отметили организаторы – из настоящих футбольных мячей, покрашенных в золотой и серебряный цвет, как медали чемпионов) логично. Чемпионат Европы по футболу – «футбольный цветок».
Сейчас нередко можно увидеть композиции из стекла, железа, крашенного бетона, пластмассы, пенопласта…Отношение к композициям такого рода неоднозначное, ведь пространственно-временное восприятия каждого человека индивидуально. Мне лично нравятся современные кинетические инсталляции.
Очень странное цветовосприятие. На красной подставке приглушенно золотисто-серебряный цвет