Понад 1,67 млрд грн – економічний ефект від діяльності НАБУ та САП

  

 У I півріччі 2023 року НАБУ і САП повернули державі 1,678 млрд грн

Йдеться зокрема про кошти спрямовані на допомогу армії, відшкодовані держпідприємствам активи, превенцію розкрадання та конфіскацію майна арештованого майна.

З перших днів широкомасштабної агресії росії й до сьогодні, одним з основних напрямків діяльності антикорупційних органів є пошук фінансових ресурсів для посилення обороноздатності країни. Завдяки НАБУ і САП з початку 2023 року на оборонні потреби країни скеровано понад 662 млн грн. Це кошти та майно, арештовані/добровільно внесені в межах кримінальних проваджень, які розслідуються НАБУ і САП, а також застави передані за рішенням ВАКС.

Однією зі складових вищезазначеної суми є 785 тис. дол. США та 650 тис. грн (близько 30 млн грн в еквіваленті за офіційним курсом НБУ), які були вилучені у колишнього народного депутата та після зняття арешту спрямовані на потреби війська. У той же час, 10 млн грн на проєкт «Армія дронів» у фонд United24 зобов’язався перерахувати  іноземний громадянин, якого Вищий антикорупційний суд визнав винним у спробі підкупу керівника Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.

Окрім грошей, спрямованих на потреби Збройних Сил України, економічний ефект також включає в себе кошти та майно, відшкодовані державним підприємствам.
У першому півріччі 2023 року обсяг такого відшкодування сягнув майже 1 млрд. Зокрема, приватні компанії повернули ПАТ «Укрнафта» понад 883 млн грн, а ще 2 млн грн збитків відшкодовано АТ «Укрзалізниця».
Крім того, завдяки матеріалам, зібраним детективами НАБУ, вдалось запобігти розкраданню майже 70,5 млн грн ще на етапі досудового розслідування.

Упродовж 2023 року набула законної сили низка обвинувальних вироків із конфіскацією майна. Йдеться як про грошові кошти, так і нерухомість — загалом на понад 25,5 млн грн.

Нагадаємо, економічний ефект від діяльності НАБУ та САП у II півріччі 2022 року сягнув майже 1,9 млрд грн.

 

Семен КРИВОНОС, директор НАБУ: «…250 детективів не можуть охопити усі корупційні злочини в країні»

Минулого півріччя ми зосередились на підвищенні ефективності розслідувань і оптимізації роботи Бюро. Виклик сьогодення – винищення корупції, яка під час війни стала гірше, ніж просто злочином. Адже кожна вкрадена з державного бюджету гривня — це зрада тих українців та українок, які на фронті зі зброєю в руках боронять нашу країну. Виклик майбутнього — це відновлення України після перемоги, коли нульова толерантність до корупції має стати загальноприйнятою нормою. Адже від цього залежатиме швидкість, з якою буде відбудовуватися наша країна. Перше – ми продовжили диджитилізувати процес кримінального судочинства. Наразі система електронного кримінального провадження eCase вже майже впроваджена: лишилось завершення інтеграції із судовою системою «Д-3», яка по завершенню дозволить детективам подавати клопотання до суду онлайн. Перехід «у цифру» дозволить зекономити як людський, так і паперовий ресурс. Також у Бюро запроваджено механізм пріоритезації розслідувань: у фокусі детективів злочини, вчинені під час війни, а також розкрадання коштів, виділених на відновлення. Адже корупція зараз — це наша поразка перед ворогом. Втім для підвищення ефективності розслідувань ми критично потребуємо збільшення штату: наразі 250 детективів не можуть охопити усі корупційні злочини в країні. Поки ми чекаємо відповідних рішень парламенту, власними силами змогли створити новий відділ детективів у Дніпрі, а також збільшити на 20 осіб штат, що задіяний у розслідуваннях. Для цього довелось скоротити адміністративний блок. Хочу подякувати кожному детективу, кожному аналітику, кожному працівнику НАБУ. Та робота, яку ви методично, місцями рутинно, але вкрай ефективно робите, наближає нас до країни майбутнього. Країни, якою ми будемо пишатися.

 

 Олександр КЛИМЕНКО, керівник САП: «Нагально потребуємо реформування, посилення незалежності та інституційних спроможностей»

Україна посилює боротьбу з корупцією, тому перше півріччя цього року є найрезультативнішим за весь час діяльності САП та НАБУ. Завдяки злагодженій та професійній роботі ми повідомили про підозру 137 особам, направили до суду 58 обвинувальних актів щодо 147 осіб. Окрім підвищення кількісних показників роботи діяльність САП та НАБУ демонструє якісно кращі результати. Наприклад, викрито злочинну організацію колишнього Голови Фонду державного майна України, викрито на отриманні неправомірної вигоди Голову Верховного Суду та його посередника, направлено до суду обвинувальний акт у справі щодо запровадження та функціонування в Україні так званої формули «Роттердам+» тощо. Також прокурорами САП забезпечено підтримання публічного обвинувачення у понад 250 справах. За результатами судового розгляду за участю прокурорів ВАКС постановлено 31 вирок щодо 42 осіб, що також суттєво перевершує показники за минулі періоди. САП у цьому півріччі продовжила активну роботу на напрямі цивільної конфіскації. Прокурори вже звернулися із 4 позовами про стягнення активів та отримали першу перемогу. Ми також спільно з НАБУ вживаємо всіх можливих заходів щодо підтримки Збройних Сил України, тому забезпечили перерахування понад 1,9 млрд гривень на потреби Збройних Сил України, зокрема на проєкт «Армія дронів» платформи «United24». Водночас в умовах обмежених людський та інституційних можливостей САП нагально потребує реформування, посилення незалежності та інституційних спроможностей. Ці кроки дозволять нам досягти кращих результатів та показати міжнародним партнерам готовність антикорупційної системи до початку відбудови України.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *