Меланома фіксується все частіше – в усьому світі

А злоякісне новоутворення найперше вражає людей працездатного віку.

– У чому причина того, що кількість випадків захворювання на меланому у світі збільшується? – поцікавилися у Марини ГАЄВСЬКОЇ, доцента кафедри дерматовенерології БДМУ.

– Це пов’язано як з поліпшенням діагностики, так і з так званими зовнішніми чинникам – пояснила фахівчиня. – Йдеться, зокрема, про підвищення сонячної активності та погіршення екологічної ситуації. Надмірне сонце і солярії роблять, на жаль, свою чорну справу.
Взагалі ж меланома шкіри буває кількох типів. Зокрема, вроджена або така, що розвивається на тлі коричневих родимок. Утім, це далеко неповний перелік. Найчастіше пухлина являє собою зростаюче новоутворення, яке відрізняється від інших пігментних невусів.
– А невуси – це…?
– Невусом називають доброякісне шкірне новоутворення, що складається з пігментованих клітин. Воно може бути вродженим або ж з’являтися протягом життя. Виглядає як пляма чи опукла горошина. Колір варіюється від тілесного до темно коричневого.
Плоскі та виступаючі над поверхнею шкірного покриву родимки (не плутати з папіломами) є наслідком патології поділу клітин епідермісу. А причиною їхньої появи можуть бути генетичні, внутрішні, так і зовнішні чинники.
Вроджені невуси зустрічаються в одного новонародженого зі ста. У свою чергу, меланоми є рідкісним ускладненням вроджених невусів.
Загалом же поверхнево поширена меланома зустрічається рідше – натомість розвиваються так звані червоні та вузлові меланоми. Вони мають тенденцію до більшого потовщення.
Меланома може з’явитись в центрі пігментної плями. І має тенденцію розвиватись у більш глибоких шарах дерми. А ще ризик формування меланоми зростає у гігантських невусів, які поширюються по серединній лінії хребта і мають пігментні плями-супутники. Профілактичне видалення не знижує ризику розвитку меланоми! Ситуацію ускладнює ще й той факт, що меланома, яка розвивається в області гігантського невусу, часто має стерті симптоми, тому її важко діагностувати на початкових стадіях. Значні труднощі викликає і та обставина, що хірургічне видалення меланоми в деяких випадках практично неможливе.
Меланома шкіри до періоду статевого дозрівання зустрічається вкрай рідко. Факторами ризику меланоми є вроджений гігантський невус, світла шкіра, не схильна до засмаги, веснянки, велика кількість родимок, а ще – дуже рідкісний розлад з екстремальною чутливістю до сонячного світла.
– Що є запорукою успішного лікування цієї недуги?
– Тільки рання і точна діагностика – іншого не існує. Застосування ж передових технологій сприяє своєчасному виявленню патологічних змін. Першим кроком є огляд шкірних покровів і проведення дерматоскопії. Ретельне опитування батьків про стан здоров’я дитини і сімейний анамнез також допомагають у постановці діагнозу. Ключовий момент – біопсія. Вкрай важливо, щоби підозрілі ділянки не були «поголені» до тих пір, поки не виконано патогістологічне дослідження.
Ну а для діагностики можуть бути використані КТ або спіральна томографія, МРТ, позитронно-емісійна томографія, УЗД м’яких тканин і внутрішніх органів, рентгенологічні дослідження.
Новоутворення, які є підозрілими на меланому, повністю видаляють шляхом проведення початкової діагностичної біопсії, зазвичай із 2-міліметровим відступом.
Якщо за результатами патогістологічного дослідження підтверджується меланома, то проводиться хірургічна процедура для видалення більш широкого краю нормальної шкіри. Розміри кордону висіченої шкіри залежать від товщини меланоми. Якщо товщина меланоми більше 1 мм або інші особливості, які викликають побоювання, може бути виконана біопсія сторожового лімфатичного вузла.
Лікувально-діагностичні заходи після операції спрямовані на запобігання рецидивів і виявлення нових уражень шкіри. Сучасні онкологічні протоколи передбачають використання нових протипухлинних засобів. Але варто пам’ятати, що лікування — завжди індивідуальне. Від імунотерапії – до операції.
За умови метастатичної меланоми основними пріоритетами є скорочення темпів пухлинного росту, а отже подовження життя після виявлення метастаз.
– Що допомагає уникнути меланоми?
– В основі профілактики меланоми лежить утримання від шкідливої дії сонячного опромінення. По можливості варто триматися тіні, особливо в спеку. Найнесприятливіші години – з 10.00 до 14.00. Коли сильне сонце, зробіть за правило носити захисний одяг – сорочки з довгими рукавами, штани (а не шорти), крислаті капелюхи. Необхідно обов’язково користуватися сонцезахисними окулярами й не ігнорувати сонцезахисними кремами. А ще пам’ятайте: вода, пісок і сніг як відбивають, так і підсилюють шкідливу дію сонячних променів. Що ж до соляріїв, то ними, по можливості, загалом варто не користуватися.
Ідеальний варіант – один раз на місяць оглядати шкіру і за умови появи підозрілих плям консультуватися у фахівця.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *