Консультує  міністр юстиції Павло Петренко: Реєстрація народження дитини

 

Павле Дмитровичу, моя дружина за місяць має народити. Як зареєструвати новонароджену дитину: де і в які терміни? – Іван Трофименко, Біла Церква.

 

Що слід зробити після народження дитини. Батьки зобов’язані не пізніше, ніж за 1 місяць від пологів, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) за місцем проживання одного з батьків або за місцем народження дитини. Заявниками можуть бути як батьки дитини, так і інші особи. Якщо батьки мають різні прізвища, присутність обох батьків є обов’язковою. Водночас із держреєстрацією визначається походження дитини та їй присвоюються ім’я,прізвище та по батькові.

Як визначається походження дитини. Походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров’я про народження нею дитини. Походження дитини від батька визначається на підставі свідоцтва про шлюб, якщо на час народження дитини мати перебувала з ним у шлюбі. Якщо батьки не перебувають у шлюбі, походження дитини від батька визначається за письмовою заявою матері та батька дитини про визнання батьківства або за рішенням суду. При народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків або відповідного рішення суду, запис про батька здійснюється за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою із зазначенням цієї обставини.

Які документи потрібні для реєстрації народження. Водночас із заявою про держреєстрацію народження (усною чи письмовою), до органу ДРАЦС подаються: *паспорт заявника, якщо заявниками є не батьки; *документ, який підтверджує факт народження, виданий закладом охорони здоров’я; *паспорти батьків або одного з них; *документ, що підтверджує походження дитини від батька (свідоцтво про шлюб, або спільна заява матері та батька дитини, або заява матері). За відсутності документа від закладу охорони здоров’я або медичної консультативної комісії, підставою для реєстрації народження є рішення суду про встановлення факту народження.

Ім’я, прізвище та по батькові дитини. При держреєстрації народження дитині присвоюється прізвище, ім’я та по батькові. Прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати й батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки або судом. Ім’я дитини визначається за згодою батьків. Ім’я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, визначається матір’ю дитини. Дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належать мати або батько. Спір між батьками щодо імені дитини може вирішуватися органом опіки або судом.

По батькові присвоюється за власним іменем батька. Якщо батько має подвійне ім’я, то по батькові дитині присвоюється за одним із них. На прохання батьків по батькові може також утворюватися згідно з національними традиціями або не присвоюватись взагалі. Якщо батьківство дитини не визнано, по батькові визначається за іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком.

Послуга з держреєстрації реєстрації у пологових будинках. Для спрощення доступу громадян до адміністративних послуг в усіх регіонах України надається послуга з видачі відповідного свідоцтва безпосередньо в пологових будинках, таких медичних установ наразі є 477.

Додаткові послуги до держреєстрації. За бажанням батьків чи одного з них, під час проведення державної реєстрації народження дитини можуть бути прийняті документи для реєстрації місця проживання новонародженої дитини.

Якщо дитину вчасно не зареєстрували: Несвоєчасна без поважної причини державна реєстрація батьками народження дитини в державних органах державної реєстрації актів цивільного стану тягне за собою штраф від 51 до 153 грн.

 За 2016-2017 роки послугою держреєстрації дитини у пологовому будинку скористалися 238166 громадян.

Інформація про пологові будинки, в яких можна отримати свідоцтво про народження дитини, розміщена на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції (https://minjust.gov.ua).

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *