Або коаліція БЮТ і ПР, або хаос

Нинішню ситуацію в Україні здатен стабілізувати лише тимчасовий альянс двох найбільших політичних сил, – вважають фахівціВітчизняні експерти переконливо схиляються до створення коаліції між БЮТ та Партією регіонів у разі невдачі з відновленням демократичної коаліції за участі Блоку Литвина. На думку фахівців, тільки тимчасова стабілізаційна коаліція у складі БЮТ і Партії регіонів не дозволить кинути країну в глибинну політичну суперкризу, яка неодмінно виникне, коли Президент наважиться-таки розпустити парламент.
За висновками аналітиків Інституту політики, дострокові вибори несуть мінімум 7 відчутних загроз українському суспільству. На переконання експертів, перевибори лише посилять апатію та розчарування виборців. Основні теми кампанії так само стосуватимуться не майбутнього розвитку країни, а минулого: історії, «коаліційних зрад», спекуляції на мовному питанні, російсько-грузинському конфлікті.
Перевибори ВР принесуть країні політичну нестабільність, яка триватиме аж до президентських виборів 2010 року. Самі перевибори геть не змінять розкладу сил у парламенті, наголошують фахівці, а якщо вибори відбудуться, то вони проходитимуть із тотальними порушеннями. І головне – перевибори не усунуть конфлікт навколо розподілу повноважень у системі органів державної влади.
Перевибори нічого не змінять
У тому, що результат дострокових виборів не змінить політичної ситуації, впевнений й доктор соціологічних наук Олександр Вишняк. У  ВР все рівно й навіть більше, ніж раніше, домінуватимуть БЮТ і Партія регіонів, а от «Наша Україна», лідери якої більше виступають за дострокові вибори, ризикують стати головними невдахами перегонів. За даними Вишняка, в разі проведення дострокових виборів, до Верховної Ради знову пройшли б 5 політичних сил. При цьому і БЮТ, і ПР отримали б від 165 до 185 депутатських мандатів кожна, «Наша Україна», КПУ та Блок Литвина по 20-30 мандатів. Це означає, що новий розклад істотно змінить баланс сил у Раді і, що цілком очевидно, явно не на користь демократів, адже у парламенті нинішнього скликання НУНС має 72 депутати, тоді як КПУ – 27, а БЛ – 20.
З огляду на це, прогнозує Вишняк, у новому складі парламенту можливі дві найбільш вірогідні коаліції. Перший варіант – ПР і БЮТ – матиме 350 голосів. Другий варіант – БЮТ+НУ+Блок Литвина 226-240 голосів, причому, БЮТ і «Наша Україна», найімовірніше, вже не зможуть самостійно сформувати коаліцію, через те що «нашоукраїнці», які в односторонньому порядку вийшли з демкоаліції, відчутно втратили довіру виборців.
Вишняк переконаний, що варіант коаліції БЮТ-НУ-Блоку Литвина є малоефективним, оскільки її роботу так само блокуватимуть Президент і його Секретаріат, як і зараз вони це роблять стосовно уряду та прем’єра Юлії Тимошенко.
– Залишається варіант №1. Але тоді навіщо нова виборча кампанія?! Тим більше, що обговорення проектів такої коаліції і спільні голосування БЮТ і Партії регіонів у вересні призвели до статистично значимого зростання рейтингів БЮТ і Партії регіонів, а не до падіння рейтингів цих різних політичних сил? – риторично запитує соціолог.
Прагматична коаліція – оптимальний вихід
Саме тому все більше фахівців розглядають варіант створення коаліції біло-сердечних і біло-синіх як оптимальний, як вихід зі складної політичної ситуації напередодні президентських виборів. Цікавими є також дані опитування Центру «Софія» від 9-17 вересня, які показали, що найбільшою підтримкою серед виборців користується коаліція БЮТ і Партії регіонів уже в нинішньому складі Верховної Ради. Соціологи зафіксували також упевненість 53% громадян в тому, що БЮТ і НУ-НС не зможуть більше ефективно співпрацювати в парламенті.  Крім того, 58% українців вже не підтримують існування коаліції між БЮТ і НУ-НС, а 78% не підтримують коаліцію в складі НУ-НС і Партії регіонів. І знову ж таки, у такому випадку, як не парадоксально, залишається лише один варіант коаліції – БЮТ і Партії регіонів.
Між тим, що більше поглиблюється політична криза та управлінський хаос в країні, то меншає «дивність» такої коаліції, – пояснює президент Аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов. За його словами, в суспільстві від початку 2008 року змінилися громадські настрої.
– Зникає енергетичний запас помаранчевої революції, неефективно працює парламент, спостерігається перманентна політична криза. Усе це призвело до того, що громадська думка змінилась, і зараз суспільство може підтримати будь-який формат коаліції. Сьогодні є можливість створити неідеологічну, а прагматичну більшість у парламенті, – аргументував створення коаліції у складі БЮТ і Партії регіонів Жданов.
Аналогічної точки зору дотримується і нардеп від фракції НУНС, екс-міністр оборони Анатолій Гриценко: – Коаліція у складі Партії регіонів і Блоку Юлії Тимошенко не найкращий – аби не сказати поганий, варіант, але він кращий, ніж розвал парламенту і нестабільність у державі.
Або буде створена коаліція між БЮТ і Партією регіонів, або в країні почнеться хаос, прогнозує політолог Михайло Погребинський: –  Реставрація демократичної коаліції неможлива. Насправді сьогодні є вибір лише між двома варіантами: союз БЮТ с Партією регіонів або нові вибори, які нічого не змінять, – зауважив експерт.
Запобігти неминучому хаосу може тільки тимчасовий союз між Партією регіонів і БЮТ, яких підтримує більшість українців. На цій позиції стоїть також й керівник PR-групи «Політтех» Тарас Березовець. Експерт  підкреслює, що демократичні сили від цього тільки виграють, адже збалансувати присутність «регіоналів» у владі зможе лише такий потужний гравець, як Блок Юлії Тимошенко. Фахівці все частіше називають таку коаліцію «політичним бульдозером», який не лише здатен стабілізувати ситуацію в країні, але й розгребти завали, що їх породжують нескінченні політичні кризи, від яких країна давно і відверто втомилася.

Інна ДОБРОВОЛЬСЬКА

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *