Штучний суглоб – з гарантією

Шведсько-українська клініка «Angelholm», відома в Чернівцях як Центр травматології та ортопедії, є лідером у галузі ендопротезування штучних суглобів. Тут лікуються пацієнти з різних куточків України, близького та далекого зарубіжжя. Про це – у розмові з директором центру, Заслуженим лікарем України, професором Іваном Михайловичем РУБЛЕНИКОМ.

– Іване Михайловичу, що таке ендопротезування суглобу?

– Слово «ендопротезування» означає вживлення протезу в тіло пацієнта. «Ендо» у перекладі з грецької означає внутрішній, «протез» – приєднання. Іншими словами, це внутрішнє приєднання уражених кісток спеціально розробленими моделями штучних суглобів.

– Наскільки поширеними є такі операції в Україні?

– Операції з ендопротезування, тобто імплантації штучного кульшового або колінного суглобів, проводяться в кожному обласному центрі та інших містах України. І щороку їхня кількість зростає.

Результати ендопротезування вражають пацієнтів та їхніх рідних, бо вони дозволяють тисячам інвалідів позбутися жорстокого болю, відновити довжину, вісь та функцію кінцівки.

Відтак ендопротезування великих суглобів має величезне соціальне значення: молоді пацієнти повертаються до праці, літні – можуть допомагати молодим, а люди похилого віку після операцій обходять себе самі.

Правильно підібраний та імплантований штучний суглоб служить пацієнту від 15 до 45 років.

– Пацієнти з якими діагнозами потребують ендопротезування суглобу?

– Найчастіше – деформуючий артроз. Його спричиняють перевантаження та травматизація суглобів за важкої праці, надмірна вага, професійне заняття спортом тощо. Другим за частотою є асептичний некроз – неінфекційне відмирання ділянки суглобової частини стегна в колінному чи кульшовому суглобах. Ревматоїдний артрит також змушує приймати рішення про операцію. Крім того, переломи шийки стегна в людей похилого віку – прямий показ до ендопротезування кульшового (тазо-стегнового) суглобу.

– Коли необхідно приймати рішення про операцію?

– Якщо стався перелом шийки стегна в людини 60 і більше років, операція проводиться негайно. Статистикою доведено: у цієї категорії пацієнтів результати значно кращі при такій тактиці, ніж при остеосинтезі, тобто з’єднанні кісткових відламків за допомогою гвинтів, стержнів тощо.

При захворюваннях суглобів ендопротезування здійснюється, якщо пацієнт уже не може спати вночі через біль, а також ходити, сидіти і навіть стояти, а консервативне лікування дає лише короткочасне полегшення.

– У якому віці можна здійснювати заміну суглобів?

– При прямих показах ми проводили ендопротезування 99-річній пацієнтці, а наймолодшій було 14.

– Чи можуть перешкодити ендопротезуванню супутні важкі захворювання?

– Рішення про операцію приймають терапевти та анестезіологи після ретельного обстеження пацієнта. Та зауважу, що, виходячи з 26-літнього досвіду шведських ортопедів, які оперують за допомоги спеціальної техніки з мінімальною крововтратою та коротким часом операції – від 30 до 60 хвилин, – ми можемо брати на операції хворих із важкою супутньою патологією.

У нашій клініці, зокрема, оперувалися хворі на гемофілію, люди з однією ниркою, легенею, а також ті, які перенесли інфаркти міокарду та операції з шунтування серця, з штучним водієм серцевого ритму тощо.

Скажу більше, через кілька годин після операції наші пацієнти починають ходити без милиць, повністю навантажуючи прооперовану кінцівку, послуговуючись лише ціпком.

До речі, завдяки стерильності повітря в операційній, ризик післяопераційного інфікування ран відсутній.

– Що відбувається, якщо суглоб імплантовано неправильно або він розхитався чи нагноївся?

– Термін служби ендопротеза залежить від багатьох чинників. На жаль, з часом штучні суглоби зношуються або розхитуються, з’являється больовий синдром, втрачаються функції враженої кінцівки, руйнується кісткова тканина навколо ендопротезу.

При розхитуванні, зношуванні або інфікуванні штучного суглоба необхідно проводити ревізійне ендопротезування, тобто операцію, яка полягає в заміні зношеного протеза на новий. Такі операції в кілька разів складніші за первинне протезування і потребують спеціального обладнання та забезпечення відповідними біоматеріалами.

Фахівці нашого центру мають великий досвід проведення таких операцій. Ретельно відпрацьована методика зменшення крововтрати під час таких операцій, а відповідне обладнання та технології дозволяють «витягати» пацієнтів із безнадійних (на їхню думку) станів.

Тож хочу наголосити, що коли щось не вдалося при первинному протезуванні, або суглоб нагноївся чи розхитався, ми можемо допомогти. Не варто втрачати надії, сучасна медицина дозволяє вирішувати суперскладні проблеми.

Лікування з гарантією з нами можливе

– 26 років досвіду імплантації штучних суглобів;
– 40-річний досвід лікування переломів та їхніх наслідків;
– хірургічна артроскопія;
– лікування кили міжхребцевих дисків;
– діагностика та лікування остеопорозу;
– магнітно-резонансна томографія (МРТ);
– ультразвукова діагностика;
– ортопедичне моделювання стопи

Наша адреса: м. Чернівці, вул. Червоноармійська, 226
Тел. (0372) 51 58 82, (03722) 4 31 26
Інтернет-сторінка: www.centre-trauma.com

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

160 коментарів “Штучний суглоб – з гарантією”